Wydział Architektury Wnętrz

Prodziekan: dr hab. Joanna Kubicz prof. ASP

Strona wydziału: http://waw.asp.krakow.pl/

Sekretariat:

mgr Edyta Domska (studia stacjonarne)

kontakt tel. /+48 12/ 632 13 31 wewnętrzny 12

mgr Magdalena Aleksander (studia niestacjonarne, studia podyplomowe)

kontakt tel. /+48 12/ 632 13 31 wewnętrzny 13

ul. Humberta 3

I ROK

I ROK II ST.

II ROK

II ROK II ST.

III ROK

IV ROK

Tradycje Wydziału Architektury Wnętrz sięgają połowy ubiegłego wieku. Za jego początek można uznać Wydział Przemysłu Artystycznego istniejący w ramach Instytutu Technicznego, wyodrębnionego z niego w roku 1914 jako Szkoła Sztuki Stosowanej. Wydział Architektury Wnętrz zaistniał z chwilą powstania Państwowej Szkoły Przemysłu Artystycznego w roku 1918 a następnie Instytutu Sztuk Plastycznych w 1937 roku. Jego geneza sięga również działających równolegle w tym czasie w Akademii Sztuk Pięknych: Studium Architektury (1913) oraz Wydziału Architektury (1924). Po II Wojnie Światowej, od roku 1946 Wydział Architektury Wnętrz funkcjonował w ramach Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, a po przekształceniu  w roku 1950 - w Akademii Sztuk Pięknych. Czerpiąc z wieloletniej tradycji i doświadczeń Wydział wypracował swą linię programową. Jako podbudowę działań projektowych w zakresie dwóch głównych specjalności - architektury wnętrz i projektowania wystaw a obecnie również projektowania mebli - podejmowano i rozwijano zagadnienia architektury, malarstwa, rzeźby, grafiki, fotografii. W roku 1964 wydzielono z Wydziału zagadnienia wzornictwa przemysłowego, tworząc Wydział Form Przemysłowych.
Zadaniem Wydziału jest przygotowanie studentów do samodzielnej, twórczej pracy projektowej, związanej z projektowaniem przestrzeni, zwłaszcza do projektowania architektury wnętrz, mebli oraz ekspozycji. Program opiera się na rozwijaniu dwóch zasadniczych aspektów osobowości projektanta: emocjonalnego i racjonalnego. Oznacza to budowanie wrażliwości plastycznej i kreatywności oraz profesjonalnej sprawności i wiedzy.
Wysoki poziom kształcenia na Wydziale Architektury Wnętrz oraz wszechstronne przygotowanie studentów w dyscyplinach specjalizacyjnych i ogólnoplastycznych sprawiają, że znajdują oni zatrudnienie w kraju i zagranicą jako projektanci w różnych dziedzinach a także działają jako samodzielni twórcy.

Studia podyplomowe

Podyplomowe Studia Projektowania ubioru mają swoją genezę w Otwartej Pracowni Projektowania Mody. Pracownia powstała jako jedna z części zrealizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych Projektu – Program Operacyjny Kapitał Ludzki o nazwie Sztuka Przedsiębiorcza - rozwój współpracy z przedsiębiorstwami jako element programu rozwoju Uczelni, 4.1.1. Otwarta Pracownia Projektowania Mody działała w latach 2008-2013, umożliwiając kształcenie studentom wszystkich Wydziałów Akademii. W trakcie trwania projektu zrealizowano około 600 prac studentów, którzy biorąc udział w licznych konkursach zdobywali liczne nagrody i wyróżnienia. Wielu z nich kontynuuje swoją działalność artystyczną związaną z rynkiem mody.

Więcej informacji na stronie Wydziału Architektury Wnętrz - zobacz

Studia podyplomowe

Projektowanie Ubioru

Projektowanie Architektury Wnętrz

Wpisany przez Grażyna Baran 14.02.2008r. Ostatnia zmiana 09.06.2015r. przez Monika Żarnowska.