
.
Wystawę POLOWANIE NA AWANGRADĘ. ZAKAZANA SZTUKA W TRZECIEJ RZESZY można oglądać już tylko do 29 stycznia.
POLOWANIE NA AWANGARDĘ. ZAKAZANA SZTUKA W TRZECIEJ RZESZY
czwartki z awangardą 26 stycznia 2012
DYMY NAD AWANGARDĄ - ANNA SACIUK-GĄSOWSKA - wykład godz. 18.00 wstęp wolny
Międzynarodowe centrum kultury, Kraków, Rynek Główny 25
www.mck.krakow.pl
W ramach cyklu Czwartki z awangardą, towarzyszącego wystawie Polowanie na awangardę. Zakazana sztuka w Trzeciej Rzeszy, 26 stycznia w MCK odbędzie się wykład Anny Saciuk-Gąsowskiej zatytułowany Dymy nad awangardą. Będzie on dotyczył powstania Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy "a.r.", losów Muzeum Sztuki i dziejów miasta, któremu kolekcja zostałapodarowana. „Bez Kolekcji nie byłoby Muzeum Sztuki – mówi Saciak-Gąsowska, a Łódź straciłaby swój magnetyzm. Ale również nie było innego miasta, które przyjęłoby tę Kolekcję innego muzeum, w którym byłaby chętnie widziana. Najbardziej jednak istotną rzeczą jest fakt, że teraźniejszość to nie tylko prosta konsekwencja tego, co stało się 80 lat temu, że ciągłość historyczna daje podstawę do tworzenia wokół Kolekcji - Muzeum Sztuki - Łodzi ciągle nowych wątków i dyskursów, że każde pokolenie dodaje nową wartość i zmienia punkt widzenia.”
CZŁOWIEK W POSZERZONYM POLU (ANTY)SZTUKI
24 stycznia 2012 Fotografia
Spotkanie ma na celu spojrzenie na niektórych z prezentowanych na wystawie artystów poprzez pryzmat ich (zakazanej) twórczości fotograficznej. W trakcie prelekcji zarysowany zostanie obszar, na tle którego może być rozpatrywane ich fotograficzne œuvre, a prace malarskie/rzeźbiarskie/graficzne zestawione zostaną z twórczością z zakresu fotografii. Istotnym elementem prezentacji stanie się również naszkicowanie drogi, jaką fotografia musiała przebyć, by podniesiona została do rangi sztuki a także rola fotografii w walce z nieakceptowanym porządkiem świata.
29 stycznia 2012 Finisaż
„Blask. Ołtarz Mariacki Wita Stwosza”
W ostatnim dniu prezentacji w MCK dwóch wystaw „Polowanie na awangardę. Zakazana sztuka w Trzeciej Rzeszy oraz „Blask. Ołtarz Mariacki Wita Stwosza” w niedzielę 29 stycznia zapraszamy na Finisaż. Trzykrotnie – o godz. 12.00, 14.00 oraz 16.00 – będzie można zwiedzić wystawę „Polowanie na awangardę. Zakazana sztuka w Trzeciej Rzeszy” z przewodnikiem.
O godz. 17.00 odbędzie się Spotkanie na kanwie książki „W ogrodzie pamięci” z udziałem autorki Joanny Olczak-Roniker i Katarzyny Zimerer. Znakomita publikacja umożliwia prześledzenie losów kilku pokoleń, których życie wplecione zostało w najbardziej dramatyczne wydarzenia dwudziestego stulecia. Historia "prywatna", ukazująca proces rodzenia się polskiej inteligencji żydowskiego pochodzenia, staje się równocześnie niezwykłym świadectwem epoki. Na godz. 19.00 zaplanowano Koncert Kwartetu Smyczkowego Filharmoników Krakowskich. W repertuarze: I kwartet smyczkowy a-moll “Verkündigung” op. 60 Waltera Braunfelsa oraz kwartet smyczkowy a-moll nr 2, Op.13. Feliksa Mendelssohna
Zapraszamy również w godzinach: 16.30 – 19.00 na degustację herbat przygotowaną przez herbaciarnię „Smak Sztuki”
Copyright 2011 Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć