Dr hab. Bogdan Achimescu, prof. ASP - Prorektor ds. Nauki i Spraw Zagranicznych

dr hab. Bogdan Achimescu prof. ASP 30proc Urodził się w 1965 w Timișoara, w Rumunii. Studiował w Szkole Plastycznej Ion Vidu w Timișoara i w Instytucie Sztuk Wizualnych Ion Andreescu w Cluj. Dyplom na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, w 1993 roku. Pierwsze stanowisko akademickie w 1993 roku, na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie. w okresie 1999 – 2004 praca dydaktyczna w USA, m. in. na University of Arizona, University of Virginia, Illinois University itd. Aktualnie prowadzi Pracownie Transmediów na Wydziale Intermediów.
Działalność artystyczna Achimescu skupiona jest na rysunku, graficę, wideo i instalacji. Reprezentował Rumunię wideoinstalacją na Biennale Weneckim w 2001 w ramach projektu Context. Praceznaczących kolekcjachPolsce i za granicą, m. in. w MOMA Nowy Jork, Galeria Uffizi w Florencji, Galeria NarodowejWaszyngtonie, Muzeum Alvara Aalto, AlbertinumWiedniu, LudwigsmuseumKolonii, Narodowy Muzeum SztukiBudapeszcie, Muzeum Sztuki w Sao Paolo, Muzeum JumingTaiwanie, Muzeum PuszkinaMoskwie, Gabinecie Rycin PAN, itd.

Udziałkilkudziesięciu wystawach indywidualnych, w tym jedna większa retrospektywa (Model Arts Centre w Sligo, Irlandia, 2001) oraz wielu wystawach zbiorowych na trzech kontynentach. Uczestnik wielu międzynarodowych konferencji, sympoziów, warsztatów oraz rezydencji.
Ostatnia realizacja w Chile na festiwalu SACO 2016: instalacja rysunkowa na historycznym molo miasta Antofagasta, wykłady, warsztaty i rezydencja na pustyni Atacama.

Prorektor ds. Nauki i Spraw Zagranicznych:
dr hab. Bogdan Achimescu, prof. ASP

tel. 12 299-20-18
fax. 12 422-65-66

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | +48 12 299 20 00 |