Od 28 maja do 27 czerwca zapraszamy do Galerii ASP w Krakowie (ul. Basztowa 18) na wystawę Marty Bogdańskiej "Zmiennokształtne", która odbędzie się w ramach Miesiąca fotografii w Krakowie.

Kuratorki wystawy: Anna Bas i Karolina Wróblewska-Leśniak zaznaczają, że: "Archiwum to nie tylko fizyczna przestrzeń, w której zbiera się i przechowuje materialne ślady wydarzeń, to także techniki archiwalne, tworzące funkcjonujące wersje pamięci. Sam termin „archiwum” pochodzi od greckiego słowa archeion, oznaczającego siedzibę władzy. Panujący nad archiwum decydują, jaką formę przyjmuje pamięć i czyja historia jest opowiadana. Archiwum ma moc interpretacji. Fotografie i materiały zebrane przez Martę Bogdańską w projekcie ZMIENNOKSZTAŁTNE są śladami istnienia innego archiwum, innej historii. Czy pytania: na co, na kogo patrzymy?, nie powinniśmy spróbować zastąpić pytaniem: co lub kto patrzy na nas? Stawiając się w miejscu zwierzęcia, spoglądamy na to, na co patrzyło zwierzę, ale czy widzimy to samo? Pytanie o status zwierzęcia jest być może jednym z najistotniejszych, które musimy sobie zadać. Francuski historyk Éric Baratay w Zwierzęcym punkcie widzenia podjął śmiałą próbę wyjścia poza wizję świata, w którego centrum znajduje się człowiek. Jego książka – będąca inspiracją Marty Bogdańskiej – skłania do zmiany sposobu czytania historycznych źródeł, do wydobywania z nich tego, co niedopowiedziane lub pomijane, do wczucia się w sytuację zwierzęcia. Chodzi o to, by „odwrócić pisanie, aby nie mówić o woźnicy, który powozi, wbijającym pikę pikadorze, leczącym weterynarzu, karmiącym panu ani o narzuconej pracy, zadanych razach, dostarczanym pożywieniu, udzielanej opiece, ale o koniu, który ciągnie, przeszytym byku, operowanej krowie, jedzącym psie…”.

Marta Bogdańska – artystka wizualna, fotografka, menedżerka kultury, reżyserka dokumentu Next Sunday. Ukończyła filozofię oraz gender studies na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała z A. Vidokle w Home Workspace Program organizowanym przez Ashkal Alwan w Bejrucie. Absolwentka Akademii Fotografii, Szkoły Patrzenia przy Instytucie Fotografii Fort oraz Instytutu Otwartego przy Teatrze Powszechnym w Warszawie. Realizowała międzynarodowe projekty artystyczne i kulturalne, m.in. w Libanie, gdzie mieszkała przez osiem lat. Należy do Archiwum Protestów Publicznych. Laureatka konkursu Pix.house Talent Roku 2020 za publikację Plaintext. Prace Marty pokazywano na Architecture Film Festival Rotterdam, Milano Design Film Festival, BLICA – Biennale Filmu i Sztuki w Libanie, Festiwalu TIFF we Wrocławiu, Art Market Budapest, Fotofestiwalu Łódź, Odessa Photo Days, Encontros da Imagem in Braga, Imago Lisboa Photo Festival, FIF – Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Belo Horizonte w Brazylii, Festiwalu Fotograficznym OBSCURA w Malezji, Sursock Museum w Bejrucie, Galerii Labirynt w Lublinie. Jej książkę artystyczną SHIFTERS (ZMIENNOKSZTAŁTNE) nominowano do Kassel Dummy Award, Luma Rencontres Dummy Book Award Arles oraz MACK First Book Award.

Galeria ASP czynna jest od wtorku do piątku w godz. 13.00-19.00 oraz w soboty-niedziele w godz. 11.00-19.00

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | +48 12 299 20 00 |