Doktorat honoris causa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie dla prof. Piotra Sztompki

Senat  Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, na posiedzeniu w dniu 24 marca 2015 roku przyznał godność doktora honoris causa prof. Piotrowi Sztompce, wybitnemu socjologowi o międzynarodowej renomie, wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Prof. Piotr Sztompka otrzyma doktorat honoris causa ASP w Krakowie w uznaniu zasług dla dorobku naukowego i organizacyjnego, zacieśniania więzi z naszą Uczelnią poprzez badania narzędzi komunikacji wizualnej, które mogą służyć metodologii i diagnozom socjologicznym oraz wzmacniać rozumienie języka sztuki i zasad projektowania.

 

Uroczystość wręczenia doktoratu będzie miała miejsce 17 czerwca 2015 roku o godzinie 10:00 w auli Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie przy pl. Matejki 13.

 

 

sztompka

 

 

Prof.  Piotr Sztompka


- urodził się w 1944 roku w Warszawie. Studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukończył w 1966 r., rok później obronił także pracę magisterską w Instytucie Socjologii UJ. Tutaj też trzy lata później uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych. Habilitował się w 1974 r., tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1980 r., a siedem lat później – tytuł profesora zwyczajnego. Od 1994 r. członek korespondent, a od 2002 r. członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk oraz członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności.  Należy też do zagranicznych akademii nauk: Academia Europaea w Londynie (od 1990 r.) i American Academy of Arts and Sciences (zagraniczny członek honorowy od 1996 r.).


Od ukończenia studiów pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (od 1987 r. jako profesor zwyczajny), gdzie kieruje Zakładem Socjologii Teoretycznej. Ponadto kieruje Centrum Analiz Zmian Kulturowych „Europa'89" Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracuje także w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera w Krakowie.

 

Jest autorem ponad dwudziestu książek z dziedziny socjologii, w większości opublikowanych w USA i Wielkiej Brytanii. Jego książki były tłumaczone na 7 języków, w tym tak egzotyczne jak indonezyjski, chiński i japoński, a artykuły naukowe ukazywały się w 13 językach. Wielokrotnie przebywał za granicą jako profesor wizytujący w uczelniach USA, Włoch, Meksyku, Australii, Szwecji oraz Belgii. Współpracuje z wieloma placówkami naukowymi na świecie.


Nagrodzony m.in.: Nagrodą Wydziału I PAN im. Leona Krzywickiego (1975), Nagrodą   I Stopnia Ministra Edukacji Narodowej (sześciokrotnie), Nagrodą Naukową Prezesa Rady Ministrów (1995 i 2001), New Europe Prize (nagroda 6-ciu centrów badań zaawansowanych w USA i w Europie dla uczonego z Europy Środkowej i Wschodniej, 1995). W roku 2006 otrzymał Nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (zwaną zwyczajowo „polskim Noblem"). Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1991), Złotym Krzyżem Zasługi (1989), Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski (2000), Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2014). W roku 2006 otrzymał najwyższe wyróżnienie Uniwersytetu Jagiellońskiego – Medal Merentibus, a także jest laureatem Lauru Jagiellońskiego oraz Złotego Medalu Plus Ratio Quam Vis. Jest doktorem honoris causa Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Społecznego (RGSU) w Moskwie (2005 r.) i profesorem honorowym Universidad de Museo Social w Buenos Aires. W 2013 roku został uhonorowany godnością doktora honoris causa Uniwersytetu w Sztokholmie (Soedertorn University). Od 2002 r. do 2006 r. był prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Socjologicznego (ISA), przez dwie kadencje (od 1996 do 2003), przewodniczącym Komitetu Socjologii PAN, ponadto jest członkiem kilkunastu komitetów redakcyjnych czasopism naukowych na całym świecie.

 

Prof. dr hab. Piotr Sztompka był przewodniczącym Rady Programowej Kongresu Kultury Akademickiej, który odbył się w dniach 20-22 marca 2014 roku. Idea zorganizowania Kongresu miała dwa źródła, które ściśle się ze sobą łączą: aktualna sytuacja szkolnictwa wyższego w Polsce oraz jubileusz 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Jedną z pasji znakomitego socjologa jest fotografia traktowana nie tylko akademicko, ale również bardzo osobiście i emocjonalnie.Wpisany przez Monika Żarnowska 01.06.2015r. Ostatnia zmiana 08.06.2015r.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć