Mistrz Maciejewski i Jego uczniowie

"W kręgu Maciejewskiego" to tytuł otwartej we wtorek 24 listopada 2015 r. nowej wystawy w Galerii "Akademia w Bronowicach". Na wernisażu obecni byli JM Rektor prof. Stanisław Tabisz, który oficjalnie otworzył wystawę, Prorektor ds. Studenckich a zarazem kurator Galerii "Akademia w Bronowicach" dr hab. Jan Tutaj, Prorektor ds. Nauki i Spraw Zagranicznych, prof. Piotr Bożyk, artyści oraz licznie przybyli na uroczystość goście. Wernisaż stał się okazją do wspomnień o mistrzu i zaprezentowania prac jego uczniów, a tym samym pokazania kontynuacji jego nauczania.

Prof. Zbysław Marek Maciejewski urodził się 16 czerwca 1946 roku w Pohulancde - Zawierciu, a zmarł w Krakowie 2 października 1999 roku. W latach 1964-1969 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1969 roku w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego. Od 1973 roku zatrudniony na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Od 1978 roku prowadził Pracownię Rysunku, a od 1982 do 1999 roku Pracownię Malarstwa II dla studentów Grafiki. W 1989 roku otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w 1995 roku został mianowany profesorem zwyczajnym. Wybitny malarz i rysownik. Wykształcił wielu znakomitych uczniów, którzy rozwinęli swój osobliwy talent i osiągnęli sukcesy na rynku sztuki. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeów Narodowych w całej Polsce oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

We wstępie do katalogu towarzyszącemu wystawie prof. Stanisław Tabisz, który w latach 1983-1997 był asystentem prof. Zbysława M. Maciejewskiego w Pracowni Malarstwa II na Wydziale Grafiki ", napisał: "...Wystawa "W kręgu Maciejewskiego" pokazuje twórczość artystów, którzy po kilku latach akademickiego studiowania określili się z czasem i zapracowali na swoje nazwiska... Patrząc dziś na edukacyjny sukces prof. Zbysława M. Maciejewskiego, trzeba podkreślić, że to byli Jego uczniowie świadczą od dawna swoją twórczością, a i również na tej wystawie, o czymś niezwykle wyjątkowym, a mianowicie o uniwersalnej trwałości kształcenia przez prawdziwego Mistrza...".

Na wystawie swoje prace prezentują artyści związani z prof. Maciejewskim. Są to: Stanisław Tabisz, Zbigniew Cebula, Małgorzata Flis, Anna Fornelska, Joanna Gałecka, Małgorzata Górnisiewicz-Locher, Ewa Pello, Zofia Rola-Wywioł, Andrzej Borowski, Mirosław Czyżykiewicz, Marek Górny, Tomasz Klimczyk, Adam Marczukiewicz, Robert Olszowski, Artur Przebindowski, Przemysław Zawadzki. Oglądać można także prace samego mistrza Zbysława Marka Maciejewskiego.

Wystawa prezentowana będzie w Galerii "Akademia w Bronowicach" do połowy stycznia 2016 r. Galeria mieści się na I piętrze Galerii Bronowice w Krakowie na ul. Stawowej 61. Czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-21.00 oraz w soboty i niedziele od 9.00 do 21.00.

pikto W kręgu Maciejewskiego

Wpisany przez Monika Żarnowska 28.11.2015r. Ostatnia zmiana 20.01.2016r.