Zmarł prof. Stanisław Wiśniewski

wiśniewski

Stanisław Wiśniewski (1936-2016)

24 marca 2016 roku w wieku 80 lat zmarł prof. Stanisław Wiśniewski, artysty malarza, pedagoga, przez wiele lat związany z Wydziałem Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Profesor Stanisław Wiśniewski - absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP (Dyplom w pracowni prof. Zygmunta Radnickiego w 1960 r.), znany i ceniony artysta malarz, wieloletni działacz ZPAP, twórca i animator galerii „Arkady” działającej przy krakowskim BWA, autor kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą (wielokrotnie w Szwecji, w Belgradzie, Londynie, Nowym Jorku, Kolonii). Za swoją twórczość i działalność był uhonorowany licznymi nagrodami (Nagrodą im. B.W. Linkego, Nagrodą Miasta Krakowa, Honorową Nagrodą Fundacji Sztuki Polskiej), dwukrotny stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej, stypendysta rządu Jugosławii. Za zasługi dla miasta Krakowa w 2010 roku został uhonorowany odznaką „Honoris Gratia”. Niestrudzony mówca, erudyta, kolekcjoner rzeczy „pięknych” i militariów. W krakowskim środowisku artystycznym postać znana i rozpoznawalna. Profesor Stanisław Wiśniewski był osobą działająca na wielu polach, jego zainteresowania obejmowały wiele dziedzin, ale przede wszystkim był pochłonięty i oddany sztuce – malarstwu, rysunkowi i rzeźbie i to do ostatnich chwil swojego życia.

Profesor Stanisław Wiśniewski zostanie pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w poniedziałek 4 kwietnia 2016 r., o godz. 13.00.

pikto wiśniewski bw

Wpisany przez Monika Żarnowska 25.03.2016r. Ostatnia zmiana 11.04.2016r.