Daniel Rycharski laureatem "Paszportów POLITYKI" w kategorii Sztuki wizualne

Tegoroczny "Paszport POLITYKI" w kategorii sztuki wizualne otrzymał Daniel Rycharski. Za intrygujące połączenie duchowości z aktywizmem, konserwatyzmu z otwartością i prowincjonalizmu z europejskością. Za nadanie całkiem nowego sensu terminowi "sztuka wiejska".

 

Daniel Rycharski jest absolwentem studiów doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Studiował w pracowni interdyscyplinarnej Zbigniewa Sałaja i Grzegorza Sztwiertni. W 2013 r. odbyła się publiczna obrona jego rozprawy doktorskiej w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie sztuki piękne pt.: "Wiejski Street Art- czekając na święto". Promotorem pracy był prof. ASP Zbigniew Sałaj (ASP w Krakowie), a recenzentami prof. ASP Marek Szymański (ASP w Krakowie) i prof. Witold Chmielewski (UMK w Toruniu).

 

Daniel Rycharski urodził się w 1986 r. Po studiach w zakresie grafiki w Krakowie powrócił do rodzinnej wsi Kurówko, gdzie mieszka i pracuje. We współpracy z okolicznymi mieszkańcami realizował murale na stodołach, domach i przystankach autobusowych, a później kolejne projekty osadzone w realiach podsierpeckiej wsi. Odkrywa dla sztuki na nowo wiejską społeczność, a przy tym zadaje pytania – na przykład o stosunek Kościoła do mniejszości seksualnych. W 2016 r. brał udział w licznych wystawach, wykonał też na zamówienie rolników zrzeszonych w NSZZ Solidarność "Sztandar św. Ekspedyta".

 

Uroczysta gala wręczenia "Paszportów POLITYKI" miała miejsce 10 stycznia 2017 r.

 

Źródło informacji www.

 

Daniel Rycharski

 

pikto Daniel Rycharski ASP w Krakowie



Wpisany przez Monika Żarnowska 16.01.2017r. Ostatnia zmiana 23.01.2017r.

Strona internetowa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie stosuje pliki cookies tzw. ciasteczka, są one konieczne do prawidłowego jej działania.
Kliknij zgadzam się, aby niniejsza informacja się nie pojawiała.

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć