Statut Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Preambuła

 

 

Statut Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie określa główne zadania, strukturę i procedury, którymi Akademia kieruje się w swej działalności artystycznej i dydaktycznej. Zasady opisane w statucie mają swoje źródło zarówno w obowiązujących ustawowych przepisach prawnych, jak i w liczącej dwa stulecia tradycji, która ukształtowała oblicze i tożsamość krakowskiej uczelni kształcącej w dziedzinie sztuk plastycznych, uczelni najstarszej w Polce i jednej z najstarszych w Europie.

 

Powołana została do życia w 1818 roku jako jeden z instytutów Oddziału Literatury Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego pod nazwą „Akademia Sztuk pięknych”, by poprzez kształcenie twórców sztuki mogła służyć polskiemu społeczeństwu. Po piętnastu latach została odłączona od Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale jako Szkoła Rysunku i Malarstwa nadal pełniła swą misję. W 1873 roku stała się, jako Szkoła Sztuk Pięknych, instytucją samodzielną, która pod kierownictwem Jana Matejki, kształciła malarzy i rzeźbiarzy wnosząc coraz większy wkład do rozwoju kultury polskiej. W 1900 roku uzyskała status uczelni wyższej jako „Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie”. W 1979 roku uchwałą Senatu Akademii oraz decyzją Ministerstwa Kultury i Sztuki, patronem uczelni został Jan Matejko. W 2003 roku Akademia uzyskała uprawnienia do nadawania stopni naukowych.

 

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie kieruje się zasadą wolności sztuki, autonomii uczelni, nieskrępowanego rozwoju nauki oraz swobody doboru metod, programów i treści nauczania. Kształcąc przyszłych artystów, twórców sztuk pięknych, sztuk projektowych oraz konserwatorów i restauratorów dzieł sztuki, stawia sobie za cel rozwój uniwersalnych wartości artystycznych, humanistycznych oraz dobro polskiej sztuki, będącej częścią dziedzictwa światowej kultury.

 
Cały Statut dostępny jest tutaj


Wpisany przez ASP Kraków 14.04.2010r. Ostatnia zmiana 04.04.2017r. przez Monika Żarnowska.

Strona internetowa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie stosuje pliki cookies tzw. ciasteczka, są one konieczne do prawidłowego jej działania.
Kliknij zgadzam się, aby niniejsza informacja się nie pojawiała.

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć