You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.
 
 
 

Statut Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Preambuła

 

 

 

Statut Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie stanowi zbiór zasad określających misję, charakter, strukturę i procedury postępowania, którymi kieruje się Akademia jako instytucja w swojej działalności. Ma on swe źródło zarówno w obowiązujących ustawowych przepisach prawnych, jak i w wieloletniej tradycji tworzącej tożsamość Uczelni.

 

Powołana do życia w 1818 roku, by poprzez swoją misję kształcenia twórców sztuki mogła służyć polskiemu społeczeństwu, najpierw jako Szkoła Malarstwa, Rzeźby i Rysunku jeszcze w łonie Uniwersytetu Jagiellońskiego, stała się z czasem szkołą samodzielną, niezależną w kontynuowaniu wyznaczonych celów i praw. Kształcąc twórców na najwyższym poziomie uzyskała w 1900 roku status Akademii Sztuk Pięknych.

 

Od początku swojej działalności, zarówno jako uniwersytecka Szkoła Malarstwa, Rzeźby i Rysunku, samodzielna matejkowska Szkoła Sztuk Pięknych, jak i – od 1900 roku w obecnej nazwie – krakowska Akademia Sztuk Pięknych kieruje się zasadą wolności nauki oraz nauczania. Wolność ta dotyczy zarówno treści jak i metod kształcenia, obejmujących zagadnienia sztuki i nauki, pozostających w zgodzie z przekonaniami mistrzów-pedagogów.

 

Kształcąc przyszłych artystów, twórców sztuk pięknych , sztuk projektowych oraz konserwatorów dzieł sztuki, stawia sobie za cel rozwój uniwersalnych wartości humanistycznych i dobro polskiej sztuki, będącej częścią dziedzictwa światowej kultury.

 

Mając na uwadze misję Akademii, jej historyczne ideały oraz dalsze osiągnięcia i pomyślny rozwój – senat uczelni uchwalił w dniu 29 czerwca 2006 roku statut o następującej treści.

 

 
 
Cały Statut dostępny jest tutaj


Wpisany przez ASP Kraków 14.04.2010r. Ostatnia zmiana 03.05.2016r. przez Monika Żarnowska.

Strona internetowa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie stosuje pliki cookies tzw. ciasteczka, są one konieczne do prawidłowego jej działania.
Kliknij zgadzam się, aby niniejsza informacja się nie pojawiała.

Copyright 2011 Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć