Wydział Form Przemysłowych

Prodziekan: dr Michał Kracik

Sekretariat:
mgr Edyta Cygan

mgr Dorota Pękala (urlop)

Maja Cybulska-Łacheta (zastępstwo)

ul. Smoleńsk 9
tel. 12 292 62 77

Strona wydziału: wfp.asp.krakow.pl

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie jako pierwsza w Polsce rozpoczęła kształcenie studentów w zakresie wzornictwa przemysłowego. W roku akademickim 1961/62, z inicjatywy Zbigniewa Chudzikiewicza i Andrzeja Pawłowskiego, przy Wydziale Architektury Wnętrz utworzono 3-letnie Studium Form Przemysłowych. Wkrótce potem, w roku 1964, rozpoczął działalność Wydział Form Przemysłowych, którego pierwszym dziekanem był Andrzej Pawłowski. Pełen entuzjazmu zespół pedagogów tworzył pionierski program mający na celu połączenie przedmiotów typowych dla uczelni plastycznej z całkowicie odrębnymi zagadnieniami produkcji przemysłowej, modelowania, technologii, ergonomii i wielu innymi dziedzinami wiedzy, koniecznymi dla młodych adeptów wzornictwa. Dla twórców wydziału ważną inspiracją były założenia ideowe Bauhausu, czy będącej jego ideową spadkobierczynią Hochschule für Gestaltung w Ulm. Również siedziba wydziału – budynek po Muzeum Techniczno-Przemysłowym im. Adriana Baranieckiego przy ulicy Smoleńsk 9, będący w latach 1913-1926 siedzibą Warsztatów Krakowskich, zobowiązywał poprzez swoje wyjątkowe tradycje w dziedzinie polskiej sztuki użytkowej. Oprócz tego, mimo wielu obiektywnych ograniczeń wynikających z panującego ustroju politycznego, wydział od początku swojego istnienia utrzymywał wiele kontaktów zagranicznych, zarówno z uczelniami o podobnym profilu, jak i organizacjami projektowymi. Pracownicy wydziału wielokrotnie uczestniczyli w kongresach Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Projektowania Przemysłowego (ICSID), pełniąc również różnorodne funkcje w jej zarządzie. Program kształcenia na Wydziale Form Przemysłowych był przez lata rozwijany i doskonalony a na jego szczególną formę miały wpływ wyjątkowe osobowości profesorów – wybitnych projektantów, artystów i teoretyków wzornictwa. Do pedagogów, których działalność pedagogiczna zapisała się w trwały sposób w historii wydziału należeli m. in: Zbigniew Chudzikiewicz, Andrzej Pawłowski, Antoni Hajdecki, Antoni Haska, Adam Wodnicki, Ryszard Otręba, Jan Kolanowski, Wacław Pieniądz, Jerzy Siuta, Andrzej Ogiński, Adam Marczyński, Jerzy Panek, Józef Marek, Wincenty Kućma, Danuta Urbanowicz, Barbara Gołajewska, Stanisław Sokalski, Tadeusz Nowak, Mieczysław Górowski i wielu innych oddanych pracy pedagogicznej i organizacyjnej na wydziale.

Struktura wydziału

Katedra Podstaw Projektowania
Pracownia Podstaw Projektowania
Pracowania Technik Przekazu
Pracownia Projektowania Modelowego

Katedra Metodyki Projektowania
Pracownia Projektowania Struktur Użytkowych
Pracownia Metod i Eksperymentów Projektowych
Pracownia Projektowania Alternatywnego
Laboratorium badań użytkowych

Katedra Projektowania Ergonomicznego
Pracownia Projektowania Ergonomicznego
Pracownia Ergonomicznych Podstaw Projektowania
Pracownia Projektowania Konceptualnego
Pracownia Projektowania Produktu

Katedra Komunikacji Wizualnej
Pracownia Projektowania Komunikacji Wizualnej A
Pracownia Projektowania Komunikacji Wizualnej B
Pracownia Podstaw Projektowania Komunikacji Wizualnej
Laboratorium Badań Wizualnych
Pracownia i laboratorium technik fotograficznych
Pracownia Projektowania Interakcji

Katedra Przestrzeni i Barwy
Pracownia Wiedzy o Barwie
Pracownia Przestrzeni i Barwy
Laboratorium Barwy
Pracownia Tekstyliów Użytkowych

Katedra Sztuk Wizualnych
Pracownia A Działania Wizualne 3D Przestrzeń
Pracownia B Działania Wizualne Obrazowanie 2D
Pracownia C Działania Wizualne - Intermedia
Pracownia D Podstawy Działań Wizualnych

Pracownia Rozwoju Nowego Produktu

Laboratorium Komputerowe

Wpisany przez Anna Dąbkowska 14.02.2008r. Ostatnia zmiana 05.11.2018r. przez Monika Żarnowska.