Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki

Joanna Hedrick

Dorota Rusinek

strona wydziału: wk.asp.krakow.pl

Wydział Konserwacji Zabytków powstał w roku 1950 jako wyraz zainteresowań konserwacją dzieł sztuki, jakie ożywiało krakowskie środowisko artystyczne od kilku pokoleń. Przez pewien czas funkcjonował on jako rodzaj specjalizacji zawodowej po pierwszych latach kształcenia ogólnoplastycznego (malarstwa, rzeźby), następnie, do 1972 jako odrębna jednostka, kształcąca konserwatorów na poziomie uniwersyteckim.

Celem Wydziału jest kształtowanie przyszłych konserwatorów pod kątem przygotowania ich do samodzielnej, twórczej  pracy  na polu technicznej i estetycznej konserwacji zabytków sztuki, ich naukowego badania, rekonstrukcji, aranżacji w pierwotnym lub wtórnie ukształtowanym otoczeniu. Zajęcia mają formę wykładów i ćwiczeń oraz praktyk. Wydział prowadzi bibliotekę i archiwum. Jego pracownicy i zapraszani specjaliści różnych dziedzin konsultują prace magisterskie: samodzielne  ale   wykonywane   pod   kierunkiem   promotora   realizacje   konserwatorskie   połączone z obszerną częścią  organizacyjną.

Istotną rolę odgrywa rozwój zawodowy kadry pedagogicznej, unowocześnianie struktury, publikacja osiągnięć (wystawy, wydawnictwa, konferencje naukowe). Wydział współpracuje stale z różnymi instytucjami krajowymi i zagranicznymi m.in.: Opificio delle Pietre Dure we Florencji, Istituto Centrale   di   Restauro   w   Rzymie,  Wydziałem  Konserwacji    Królewskiej   Akademii  Sztuk   Pięknych w Kopenhadze.
Pracownicy Wydziału współpracują z "Biuletynem Informacyjnym Konserwatorów Dzieł Sztuki" oraz kwartalnikiem "Renowacje i Zabytki". Wydział organizuje ogólnopolskie i międzynarodowe konferencje i sympozja naukowe poświęcone ważnym i aktualnym problemom konserwacji. W roku 2002 wydział był współorganizatorem 5 Konferencji 5 Programu Ramowego Unii Europejskiej "Badania w Ochronie i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego PANEURO" która odbyła się w dniach 16-18 maja 2002 w Krakowie.

Wyrazem wysokiego poziomu edukacji na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki jest fakt, że jego absolwenci są poszukiwanymi specjalistami. Od pół wieku prowadzą oni najpoważniejsze realizacje konserwatorskie w kraju, realizują kontrakty zagraniczne, pracują w największych muzeach i przy konserwacji najsłynniejszych dzieł sztuki m. in. w Niemczech, Austrii, Włoszech,  Francji,  krajach  skandynawskich,  w USA,  Egipcie, Indiach  i in. Wielu z nich utrzymuje stałe kontakty z uczelnią nawet po latach.

Krakowski wydział konserwacji odegrał istotną rolę w organizacji i początkowej działalności wydziału konserwacji w Zagrzebiu (Chorwacja). Współpracujemy też z Wydziałem  Konserwacji  ASP  w Kijowie.

Struktura wydziału

Pracownia Rzeźby

Zakład Chemii i Fizyki Konserwatorskiej

Zakład Historii Sztuki i Teorii Konserwacji

Wpisany przez Anna Dąbkowska 14.02.2008r. Ostatnia zmiana 13.12.2016r. przez Monika Żarnowska.