Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki

Dziekan: dr hab. Marta Lempart-Geratowska, prof. ASP
Prodziekan: dr Katarzyna Stępień


Sekretariat:

ul. Lea 27/29
30-052 Kraków
tel. 12 662 99 01
tel. 12 430 15 95


Joanna Hedrick

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Dorota Rusinek

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


strona wydziału: wk.asp.krakow.pl

 

 


Wydział Konserwacji Zabytków powstał w roku 1950 jako wyraz zainteresowań konserwacją dzieł sztuki, jakie ożywiało krakowskie środowisko artystyczne od kilku pokoleń. Przez pewien czas funkcjonował on jako rodzaj specjalizacji zawodowej po pierwszych latach kształcenia ogólnoplastycznego (malarstwa, rzeźby), następnie, do 1972 jako odrębna jednostka, kształcąca konserwatorów na poziomie uniwersyteckim.


Celem Wydziału jest kształtowanie przyszłych konserwatorów pod kątem przygotowania ich do samodzielnej, twórczej  pracy  na polu technicznej i estetycznej konserwacji zabytków sztuki, ich naukowego badania, rekonstrukcji, aranżacji w pierwotnym lub wtórnie ukształtowanym otoczeniu. Zajęcia mają formę wykładów i ćwiczeń oraz praktyk. Wydział prowadzi bibliotekę i archiwum. Jego pracownicy i zapraszani specjaliści różnych dziedzin konsultują prace magisterskie: samodzielne  ale   wykonywane   pod   kierunkiem   promotora   realizacje   konserwatorskie   połączone z obszerną częścią  organizacyjną. 


Istotną rolę odgrywa rozwój zawodowy kadry pedagogicznej, unowocześnianie struktury, publikacja osiągnięć (wystawy, wydawnictwa, konferencje naukowe). Wydział współpracuje stale z różnymi instytucjami krajowymi i zagranicznymi m.in.: Opificio delle Pietre Dure we Florencji, Istituto Centrale   di   Restauro   w   Rzymie,  Wydziałem  Konserwacji    Królewskiej   Akademii  Sztuk   Pięknych w Kopenhadze.
Pracownicy Wydziału współpracują z "Biuletynem Informacyjnym Konserwatorów Dzieł Sztuki" oraz kwartalnikiem "Renowacje i Zabytki". Wydział organizuje ogólnopolskie i międzynarodowe konferencje i sympozja naukowe poświęcone ważnym i aktualnym problemom konserwacji. W roku 2002 wydział był współorganizatorem 5 Konferencji 5 Programu Ramowego Unii Europejskiej "Badania w Ochronie i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego PANEURO" która odbyła się w dniach 16-18 maja 2002 w Krakowie.


Wyrazem wysokiego poziomu edukacji na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki jest fakt, że jego absolwenci są poszukiwanymi specjalistami. Od pół wieku prowadzą oni najpoważniejsze realizacje konserwatorskie w kraju, realizują kontrakty zagraniczne, pracują w największych muzeach i przy konserwacji najsłynniejszych dzieł sztuki m. in. w Niemczech, Austrii, Włoszech,  Francji,  krajach  skandynawskich,  w USA,  Egipcie, Indiach  i in. Wielu z nich utrzymuje stałe kontakty z uczelnią nawet po latach. 


Krakowski wydział konserwacji odegrał istotną rolę w organizacji i początkowej działalności wydziału konserwacji w Zagrzebiu (Chorwacja). Współpracujemy też z Wydziałem  Konserwacji  ASP  w Kijowie.
 

Struktura wydziału

Katedra Konserwacji i Restauracji Malowideł Ściennych

Pracownia Konserwacji i Restauracji Malowideł Ściennych
Pracownia Przenoszenia i Rozwarstwiania Malowideł Ściennych
Pracownia Dokumentacji Konserwatorskiej Malarstwa i Rzeźby
Pracownia Projektowania Konserwatorskiego

 

Katedra Konserwacji i Restauracji Malowideł Sztalugowych

Pracownia Konserwacji i Restauracji Malowideł na Płótnie
Pracownia Konserwacji i Restauracji Malowideł na Drewnie
Pracownia Konserwacji i Restauracji Malowideł na Podłożu Papierowym
Pracownia Przenoszenia i Rozwarstwiania Malowideł Sztalugowych

 

Katedra Konserwacji i Restauracji Rzeźby

Pracownia Konserwacji i Restauracji Rzeźby Drewnianej, Polichromowanej
Pracownia Konserwacji i Restauracji Rzeźby Kamiennej, Stiuku i Ceramiki

 

Katedra Technologii i Technik Dzieł Sztuki

Pracownia Technologii i Technik Malarskich Mineralnych
Pracownia Technologii i Technik Malarskich Organicznych
Pracownia Technologii i Technik Rzeźbiarskich
Pracownia Konserwacji Archiwalnych Materiałów Fotograficznych
Zakład Materiałoznawstwa oraz Historii Technik Dzieł Sztuki
Pracownia Witrażu i Szkła

 

Katedra Sztuk Pięknych

Pracownia Malarstwa
Pracownia Rysunku Wieczornego
Pracownia Rzeźby

 

Zakład Chemii i Fizyki Konserwatorskiej

 

Zakład Historii Sztuki i Teorii KonserwacjiWpisany przez Anna Dąbkowska 14.02.2008r. Ostatnia zmiana 13.12.2016r. przez Monika Żarnowska.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć