Wydział Rzeźby

Dziekan: dr hab. Ewa Janus, prof. ASP
Prodziekan: dr Marcin NoskoSekretariat:

mgr Dorota Rumin

mgr Danuta Krawczyńska

Plac Matejki 13, pok. 5 (parter)
31-157 Kraków
tel.: [+48 12] 299 20 37
fax: [+48 12] 422 65 66

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Piątek jest dniem wewnętrznym.


www.rzezba.asp.krakow.pl

 


Tradycja kształcenia w zakresie rzeźby sięga roku 1818. Wraz ze zmieniającym się statusem Uczelni, Katedra Rzeźby poszerzała zakres nauczania. Z końcem XIX w. fałatowska reforma Szkoły Sztuk Pięknych przyniosła istotne zmiany w nauczaniu rzeźby, która usamodzielniła się jako kierunek. W 1922 roku decyzją Senatu Akademii Krakowskiej utworzono Wydział Rzeźby.
 Po latach okupacji w 1949 roku ponownie powstaje Wydział Rzeźby. Na Wydziale uczyli: Xawery Dunikowski, Jacek Puget, Jerzy Bandura, Wanda Ślędzińska, Jarosław Heger, Marian Konieczny, Stefan Borzęcki. 
Głównym celem działalności Wydziału jest kształcenie i wychowywanie przyszłych twórców sztuki, ukształtowanie osobowości twórczej, świadomej własnej tożsamości i autonomicznego systemu wartościowania. 
Program obejmuje nabywanie umiejętności w dziedzinie rzeźby, przygotowania do współpracy w projektowaniu architektury, urbanistyki i otoczenia oraz do twórczości indywidualnej, w tym o charakterze interdyscyplinarnym.
Wydział otwiera się także na wydarzenia artystyczne, manifesty i programy rodzące się poza murami Akademii. W rezultacie do pracowni przenikają różne prądy artystyczne. Wyrazem tego było utworzenie w 2007 nowego kierunku - intermedia.
Wszechstronne przygotowanie warsztatowe i teoretyczne sprawia, że absolwenci Wydziału Rzeźby znajdują duże możliwości wykorzystania swoich umiejętności, głownie w zakresie rzeźby określonej mianem tradycyjnej, jak rzeźba monumentalna (pomnikowa, sakralna, plenerowa), mała forma rzeźbiarska, medalierstwo, a także z powodzeniem podejmują działalność artystyczną w nowych mediach.

 

 

  

Struktura wydziału


Katedra Rzeźby I:
Pracownia Rzeźby I
Pracownia Rzeźby II
Pracownia Rzeźby III
Pracownia Rzeźby IV
Pracownia Rzeźby dla I roku A
Pracownia Rzeźby dla I roku B

Katedra Rzeźby II Materiałowa

Pracownia Rzeźby w Ceramice

Pracownia Rzeźby w Drewnie
Pracownia Rzeźby w Kamieniu
Pracownia Rzeźby w Metalu
Warsztat Sztukatorski

Katedra Rysunku:
Pracownia Rysunku I
Pracownia Rysunku II
Pracownia Rysunku III
Pracownia Rysunku dla I roku

Katedra Projektowania Architektoniczno-Rzeźbiarskiego:
Pracownia Projektowania Architektoniczno-Rzeźbiarskiego
Pracownia Rzeźby w Przestrzeni Publicznej
Pracownia Technik Prezentacji i Kreacji Cyfrowej
Teoretyczne Podstawy Projektowania Architektoniczno-Rzeźbiarskiego
Liternictwo
Wpisany przez ASP Kraków 14.02.2008r. Ostatnia zmiana 09.11.2018r. przez Monika Żarnowska.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć