Ta wiadomość mnie zabije

Zapraszamy na otwarcie wystawy "Ta wiadomość mnie zabije", które odbędzie się w sobotę, 22 kwietnia ogodz. godz. 17.30 na Wydziale Intermediów w Galerii OPCJA, ul. Piłsudskiego 38.
 

Tytuł wystawy nawiązuje do historii jaka wydarzyła się naprawdę, a dotyczy wiadomości jaką otrzymała artystka Teresa Żarnower — wdowa po artyście Mieczysławie Szczuce. Uciekając przed wojną dotarła do Nowego Jorku. Pogrążona w depresji i przekonana o śmierci swoich bliskich, otrzymała list od brata w 1949 r., który przeżył zsyłkę do Rosji. Znaleziono ją martwą, z piórem w ręku i głową na liście, na którym zapisała: „Radość, że żyjesz, chyba mnie zabije”.

 

Chcielibyśmy, aby na kanwie tej prawdziwej historii artyści biorący udział w wystawie sformułowali własny komunikat, własną wiadomość, narrację, gest, nie zapominając o nieambiwalentnym stosunku do rzeczywistości – szczególnie w naszych szybko zmieniających się czasach. Historia ta, jest doskonałym pretekstem, do zastanowienia się nad ludzkim losem, jego kondycją oraz nad wyborami jakie dokonujemy, a także nad przypadkiem, który często zmienia nasze losy, postawę czy sposób życia. W obliczu rzeczywistości nasze wyobrażenia i fantazje mogą nam pomóc (w funkcjonowaniu społecznym) lub zaciemnić jej obraz, potęgując lub osłabiając emocje i przekonania. Ujawniają one postawy, na których wspiera się nasza świadomość. Czy na pewno więc, panujemy nad własnym ciałem i umysłem, czy jest to tylko złudzenie?

 

Teresa Żarnower i Mieczysław Szczuka należeli do prekursorów przedwojennej awangardy w Polsce. Artyści, malarze, ale także twórcy m. in. plakatów, nowatorskich rozwiązań typograficznych, kolaży (Szczuka opublikował pierwszy w Polsce fotomontaż), scenografii i projektów architektonicznych. Założyciele pisma „Blok” i „Dźwignia” — współpracowali z Władysławem Strzemińskim, Katarzyną Kobro i Henrykiem Stażewskim. Mieczysław Szczuka zginął tragiczną śmiercią w Tatrach w wieku 29 lat w roku 1927.

 

Udział biorą: studenci Pracowni Transmediów ASP im. J. Matejki: Kamila Buzun, Kamila Cyfra, Jennifer Dzieło, Michał Koncewicz, Aleksandra Korzelska, Tymofii Maksymenko, Wojciech Ratajczak, Ivan Say, Bernard Śmiałek, Kinga Syrek, Adam Antoni Zduńczyk; wykładowcy: Mariusz Sołtysik, Bogdan Achimescu oraz Dmitry Strakovsky USA, Tomasz Matuszak (ASP Łódź).

 

Kurator: Mariusz Sołtysik, Bogdan Achimescu.

 

Więcej na www.

 

Ta wiadomosc_mnie_zabije

 Wpisany przez Monika Żarnowska 21.04.2017r. Ostatnia zmiana 21.04.2017r.

Strona internetowa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie stosuje pliki cookies tzw. ciasteczka, są one konieczne do prawidłowego jej działania.
Kliknij zgadzam się, aby niniejsza informacja się nie pojawiała.

Copyright 2011 Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć