A Tale of Working (Wo)Man

W imieniu Fundacji LASEM zapraszamy na pierwszą w Polsce ekspozycję nowego cyklu malarskiego Marcina Kowalika: "A Tale of Working (Wo)Man". Wernisaż wystawy będzie miał miejsce w Restauracji Zenit na krakowskim Kazimierzu (ul. Miodowa 19, naprzeciwko synagogi Tempel). Wydarzenie zaplanowaliśmy na 6 lipca, godz. 20:00. Serdecznie zapraszamy.

A tale_of_working_woman

Marcin Kowalik - doktor sztuki, absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Uprawia malarstwo oraz twórczość w zakresie instalacji, obiektu i performance. Działa jako organizator, kurator i opiekun artystyczny. Uczestniczył w około 40 wystawach w Polsce i wielu krajach świata. Miał ponad 20 wystaw indywidualnych, m.in. Hamburgu, Lipsku, Düsseldorfie, Berlinie, Dublinie, Knoxville, Warszawie i Krakowie (Muzeum Narodowe). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Krakowa, laureat Nagrody Województwa Małopolskiego „ARS quaerendi”. Jego prace znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowym w Gdańsku, Clifford Chance Collection i licznych małych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Jest Fundatorem stypendium „Wiara w Malarstwo” skierowanego dla uczniów ostatnich klas jego rodzimego Liceum Plastycznego w Zamościu.

Prezentowane prace pochodzą z najnowszego cyklu Marcina Kowalika „A tale of the working (wo)man”, prezentowanego po raz pierwszy w Knoxville w Stanach Zjednoczonych. Opowiadają złożoną i wieloaspektową historię człowieka. Dla Kowalika inspiracją stał się analityczny cubism Picassa: realistyczne kontury zostały uproszczone do uogólnienia obrazu, podobnie Kowalik dobierał cechy, które uznał za istotne.

Więcej na

Wpisany przez Monika Żarnowska 03.07.2017r.