Guzik z teorii widzenia

W poniedziałek, 28 maja 2018 r. w Poznaniu odbył się wernisaż wystawy Zbigniewa Sałaja „Guzik z teorii widzenia” – realizacja w Poznań Visual Park i wystawa w ABC Gallery

GUZIK Z TEORII WIDZENIA – KOMENTARZ AUTORA

Przedmioty, którymi się otaczamy pełnią w naszym życiu konkretną funkcję, a jeśli ją tracą lub stają się niepotrzebne, czeka je los śmietnikowy. Świat uwolnionych przedmiotów otwiera rozległe pole do działania, w które często i chętnie wchodzą dzieci i artyści. Ci pierwsi, w drodze eksperymentu transformują przedmiot w rodzaj zabawki (zabawa potęguje doznanie głębszego wnikania w istotę poznawania), drudzy oscylują wokół złożonych aspektów obiektu.

Stare guziki, drewniane szpulki po niciach, klamerki, pudełka po zapałkach, opakowania to przedmioty, które od dzieciństwa najmocniej uruchamiały moją wyobraźnię, napędzając twórcze odruchy, co w efekcie prowadziło do konstruowania obiektów zabawek o zdeformowanej funkcji i wizualności.

Tytuł obiektu plenerowego oraz całego pokazu prac w ABC Gallery „Guzik z teorii widzenia”, przewrotnie sugeruje grę pomiędzy kulturowo zafiksowanym widzeniem, a tym co wychodzi, wymyka się poza regułę i teorię.

Zbigniew Sałaj, Kraków, 04.2018

Zbigniew Sałaj

Urodził się w 1961 r. Studiował na Wydziałach Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1981–1986. Obecnie jest profesorem na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP, gdzie wraz z Grzegorzem Sztwiertnią prowadzi Pracownię Interdyscyplinarną (od 2006). Zajmuje się malarstwem sztalugowym, malarskim environment, rysunkiem, obiektami z papieru, instalacją, sztuką ziemi oraz wideo.

Najbardziej znane są, tworzone przez niego oryginalną metodą, statyczne i ruchome obiekty z papieru, a także przedmioty nawiązujące do koncepcji książki artystycznej. Klejone na krawędziach bryty papieru opracowuje w postaci zwartych obiektów bądź utworów amorficznych, przyjmujących formę w zależności od ustawienia i kształtu podłoża. Często powstają przedmioty podatne na manipulowanie ich formą przez dotyk.

Autor ponad trzydziestu wystaw indywidualnych, wziął udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, obejmujących pokazy malarstwa, rysunku, obiektów papierowych, mobilnych instalacji, fotografii, akcji plenerowych.

Prace w zbiorach:

• Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie,
  • Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego,
  • Uniwersytetu we Fryburgu (Szwajcaria), Muzeum Miasta Aalst (Belgia),
  • Muzeum Książki w Łodzi, Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego,
  • Fundacji im. Konrada Adenauera (Niemcy), Biblioteki Uniwersytetu w Stanford (USA),
  • Biblioteki San Giovanni w Pesaro (Włochy)
  • Musashino Art University Museum & Library Tokio (Japonia)
  • Prace w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Austrii,
  • Włoszech, Litwie, USA, Belgii, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Tytuł "Guzik z teorii widzenia" jest dość przewrotną grą z ugruntowanymi teoriami w historii sztuki, jak i z własnymi poglądami. Może stanowić dosłowny artefakt, wręcz fetysz jak i dowcip, żart przeczący wszelkim teoriom.

Guzik na wolności, uwolniony od funkcji zapinania i rozpinania staje się przedmiotem nie przydatnym, zabawką, przedmiotem zgubionym, obserwującym świat czterema oczami.

000 Park rzeźby Strzeszynek  Guzik z teorii widzenia. Foto P.F. Matysiak001 Guzik z teorii widzenia. Foto P.F. Matysiak002 Guzik z teorii widzenia. Foto P.F. Matysiak003 Guzik z teorii widzenia. Foto P.F. Matysiak005006007007a-1008 2018.05.28 ABC Gallery Guzik z teorii widzenia. Foto P.F. Matysiak009010011012013154-1165-1213a214220221224232235 007

Wpisany przez Monika Żarnowska 08.06.2018r. Ostatnia zmiana 08.06.2018r.