Paweł Jach - Obecność

„Obecność”

który odbędzie się w piątek, 3 sierpnia 2018 r., o godz. 18.00

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, ul. Parkowa 1

Wystawa potrwa do 30 września 2018 r.

Więcej na

fb

Ekspozycja cyklu prac rzeźbiarskich pod wspólnym tytułem OBECNOŚĆ jest zaproszeniem do refleksji, do wejścia w ciszę – chcę by moje rzeźby przemówiły za mnie. Świadomie nie nadaję tytułów poszczególnym kompozycjom. Nadanie tytułu określa, ujawnia tajemnicę, demaskuje to, co może wydarzyć się w spotkaniu. W poszukiwaniu obecności Ukrytego, sięgam ku źródłom kultury. Chcę widza prowadzić do źródeł jego własnej jaźni, nie dając mu opisu, a ukazując sposób budowy świata. Kompozycje nie definiują tematu – ale inspirują do własnych przemyśleń.

Dr Paweł Jach

„(…) Paweł Jach zarówno w swoim myśleniu jak i realizacjach stara się stawiać pytania, podnosi wagę wątpienia i niepokoju, który wzywa do poszukiwań. Rzeźbiarskie konkretyzacje tych poszukiwań mają charakter czysto abstrakcyjny i służą odniesieniu do dynamiki działania, nie zaś budowie przedstawienia czy alegorii. Duch jest tu (szczęśliwie) zasadą, nie konkretnym kształtem, i ta zasada, która modyfikuje zastane, organiczne formy jest za każdym niemal razem odmienna. Upatruję w tej różnorodności największą wartość tych prac jako przemyślanego cyklu”.

(fragment recenzji pracy doktorskiej pt. „Na drodze do Ukrytego”)

Dr hab. Prof. APS Maciej Zychowicz

Paweł Jach

Urodzony 11 sierpnia 1979 roku w Tarnowskich Górach. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W roku akademickim 2003/2004 stypendium na Universitat Politecnica de Valencia, Facultat Bellas Artes. W 2005 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Bogusz Salwińskiego.

W roku 2016 uzyskał stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuki piękne, prezentując cykl rzeźbiarski oraz rozprawę doktorską pt.: „Na drodze do Ukrytego”.

Pracownik naukowo-dydaktyczny macierzystego Wydziału. Obecnie adiunkt prof. J. Kucaby, w pracowni rzeźby dla studentów Wydziału Malarstwa oraz Edukacji Artystycznej. Prowadzi aktywność twórczą na polu rzeźby, malarstwa i rysunku.

Obecnosc plakat

Wpisany przez Monika Żarnowska 27.07.2018r. Ostatnia zmiana 27.07.2018r.