Motywy i wątki kulturowe krajobrazu Stryszowa

Dyrekcja Zamku Królewskiego na Wawelu

 

Kierownik Dworu w Stryszowie - Oddział Zamku Krolewskiego na Wawelu

 

Wójt Gminy Stryszów

 

oraz


Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz

 

Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

 

mają zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy


 

Motywy i wątki kulturowe krajobrazu Stryszowa


 

wystawa poplenerowa prac studentów i pedagogów 

 

Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

 

8 grudnia 2018 r., godz. 15.00, Dwór w Stryszowie

 


motywy i_watki_kulturoweWarsztaty w Dworze w Stryszowie

 

We wstępie do katalogu, który towarzyszy wystawie, czytamy tekst dr Katarzyny Stryszowskiej-Winiarz (Asystentki w I Pracowni Rysunku i Malarstwa Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie):

W dniach od 27 do 29 kwietnia br. odbyły się warsztaty artystyczne dla studentów Wydziału Architektury Wnętrz w Dworze w Stryszowie. Projekt naukowo-artystyczny został zrealizowany we współpracy Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie z Dworem w Stryszowie Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu, z Wydziałem Humanistycznym AGH w Krakowie, z Wydziałem Malarstwa ASP w Krakowie, z Urzędem Gminy Stryszów oraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Stryszowie. W projekcie uczestniczyło 13 studentów i 2 prowadzących I Pracownię Rysunku i Malarstwa WAW ASP w Krakowie.

Tematem artystycznych poszukiwań były „Motywy i wątki kulturowe krajobrazu Stryszowa". W ramach projektu odbyły się wykłady wprowadzające uczestników w tematykę zajęć warsztatowych. Wykład pt. „Wymiary kulturowe krajobrazu – o wzajemnych relacjach przestrzeni i krajobrazu” wygłosił prof. nadzw. dr hab. Jacek Dębicki na Wydziale Humanistycznym AGH w Krakowie oraz wykład pt. „Przestrzeń w malarstwie i rysunku. Analiza współczesnego pejzażu w sztuce” przygotowała Paulina Stasik – doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W czasie warsztatów studenci Wydziału Architektury Wnętrz gościli w Dworze w Stryszowie, zostali oprowadzeni po ekspozycji muzealnej przez Panią Justynę Żarnowską – Kierownika Oddziału. Poznali twórczość lokalnych artystów w Galerii Produktu Lokalnego, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszowie. Podczas zajęć plenerowych zwiedzili malowniczą Gminę Stryszów wraz ze zbiornikiem Świnna Poręba. Stryszów i okolice zaprezentował Pan Jan Wacławski – Wójt Gminy Stryszów.

Celem warsztatów w Stryszowie było poszukiwanie tradycji i tożsamości kulturowych, zagłębienie się w procesie interioryzacji danego regionu i rozwinięcie pasji badawczej, nastawionej na poznanie dawnych etapów ludzkiej twórczości. Studium, inspiracja i interpretacja wątków tradycyjnych, religijnych w pejzażu, ciekawych motywów architektury w krajobrazie Stryszowa miała na celu, wzbogacić współczesne projekty studentów o nowe rozwiązania przez dotarcie do źródeł, po zetknięciu się z wytworami sztuki dawnej. Tematyka warsztatów dotyczyła zagadnień stryszowskich dworów, architektury krajobrazu w kontekście miejsca, wzajemnych relacji przestrzeni i krajobrazu oraz wymiaru kulturowego krajobrazu.

W czasie warsztatów w Stryszowie studenci uczestniczyli w wykładzie pt. „Wątki tradycyjne w krajobrazie i architekturze Stryszowa jako inspiracja twórcza dla młodych projektantów /studentów Wydziału Architektury Wnętrz/”, wykład wygłosił dr hab. Jacek Jędo prof. ASP WAW oraz uczestniczyli w wykładzie pt. „Detal architektoniczny na przykładzie Kolumny bez końca w twórczości Constantiego Brancusiego”, który zaprezentowałam dla studentów. Spotkania uczestników warsztatów były okazją do rozmów i wymiany poglądów artystycznych.

Podsumowanie warsztatów stanowi poplenerowa wystawa prac studentów i pedagogów w Dworze w Stryszowie. Na wystawie prezentowane są prace ukazujące malarskie i rysunkowe interpretacje pejzażu, które przedstawiają odmienne perspektywy patrzenia. Można na niej zobaczyć rozległe kompozycje krajobrazowe lub niewielkie formaty prac, ukazujące różne mikroświaty.

Interpretując krajobraz Stryszowa, można odczuć urokliwe miejsca, uświadomić sobie zastaną przestrzeń i poczuć jej otwartość. Każde nowe spojrzenie otwiera nowe ujęcie perspektywiczne. Wielowarstwowe tło; łąk, pagórków, wzniesień i lustra wody wpisanego w cudowny pejzaż Beskidów, inspiruje do nadawania nowych znaczeń i wartości w czasie malowania. Analiza percepcyjna krajobrazu i otaczającej przyrody inicjuje twórcze myślenie, którego rezultatem są koncepcje i interpretacje artystyczne.

Wycięty kadr danej przestrzeni stanowi dowód nieustannie płynącego czasu i jest zwiastunem informacji na temat miejsca. Linia krajobrazu biegnąca z nieznanej przeszłości poprzez punkt teraźniejszy posiada w sobie wyraźne ślady aktywności człowieka, zakreśla przemiany krajobrazu. Przestrzeń przyrodnicza, która znajduje się w sferze oddziaływań człowieka, przyjmuje formę kulturową, staje się śladem przeobrażeń, formą dziedzictwa i obrazem czasu.

Myślę, że prace prezentowane w Dworze w Stryszowie zainspirują odbiorców do odkrycia bogactwa własnego regionu i tkwiących w nim możliwości twórczych. Uwrażliwią mieszkańców Stryszowa na dostrzeganie piękna w tradycji dawnych, unikatowych rozwiązań architektonicznych oraz w otaczającej przyrodzie.

W imieniu własnym i wszystkich uczestników warsztatów kieruję podziękowania do Dyrekcji Królewskiego Zamku na Wawelu za współpracę oraz zorganizowanie pleneru, pobytu uczestników i wystawy. Szczególne podziękowania składam dla Pani Justyny Żarnowskiej – kierownika Dworu w Stryszowie oraz dla Pana Jana Wacławskiego – Wójta Gminy Stryszów.

 

Dr hab. Jacek Jędo, prof. ASP (Kierownik I Pracowni Rysunku i Malarstwa Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie) dodaje:

Warsztaty studentów Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie, odbyły się pod koniec kwietnia br. w Stryszowie. Te kilkudniowe zajęcia, miały charakter pleneru rysunkowo-malarskiego, łączonego z wykładami, dotyczącymi wątków kulturowych, architektury lokalnej i wnętrz. Szczególnymi akcentami krajobrazu były tu Dwór w Stryszowie, jego wnętrza i otoczenie. Również, rozległy widok na panoramę wzgórz nad miejscowym zalewem.

Warsztaty zostały zorganizowane przez I Pracownię Rysunku i Malarstwa Wydziału Architektury Wnętrz.

Stryszów i jego okolice to urocze miejsce, którego malowniczą przestrzeń wyznaczają zbocza wzgórz, lasy i zalew. Bogata tkanka miejscowej zabudowy, indywidualnych gospodarstw, zachęca do studiów rysunkowych i świeżych pomysłów na kompozycje malarskie. Wzmacnia te inspiracje wiosenna aura pleneru. Sztucznie utworzony, rozległy zalew wpisuje się harmonijnie niemal naturalnie w istniejący krajobraz. Lustro wody znakomicie akcentuje pobliskie wzgórza i biało zwieńczony szczyt Babiej Góry. A więc jest tu mnóstwo wątków inspirujących malarsko, zachęcających do rysunkowych notatek i pomysłów na kompozycje malarskie. Przestrzeń ta cechuje się specyficzną poetyką miejsca.

Wędrując ze szkicownikiem brzegiem jeziora czy łąkami w sąsiedztwie lasu, uległem atmosferze tego krajobrazu. Zauważyłem również, że pejzaż ten żywo oddziaływał na rysujących czy malujących w plenerze studentów. Myślę, że odkrywali coś nowego, świeżego, co może wzbogacić program studyjny realizowany w pracowni wydziału projektowego.

Plener malarski zawsze wypływa twórczo i wzbogaca wyobraźnię. Poszerza warsztat, dodaje odwagi do nowych rozstrzygnięć malarskich, oducza rutyny. Uruchamia nowe spojrzenie na strukturę kolorystyczną widzianych rzeczy, podpowiada nowe, artystyczne rozwiązania. Zajęcia warsztatowe, w których malowanie i rysowanie w plenerze, pogłębione było wykładami o krajobrazie kulturowym miejsca, rysunkowym dokumentowaniem elementów architektury, stało się jak sądzę cennym doświadczeniem studyjnym dla uczestników.

Mam nadzieję, że wystawa w Dworze w Stryszowie w pełni to pokaże i stanie się ważnym wydarzeniem kulturalnym dla mieszkańców Stryszowa i pobliskich okolic.

 
Wpisany przez Monika Żarnowska 05.12.2018r. Ostatnia zmiana 05.12.2018r.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć