Dary do zbiorów ASP w Krakowie 2004 – 2009

Termin – 02 październik – listopad 2009
Kuratorzy – Małgorzata Sokołowska, Magdalena Szymańska
Aranżacja – Adam Brincken
Publikacja: katalog Dary 2004-2009, red. M. Sokołowska, M. Szymańska, Wydawnictwo Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Kraków 2009.

W zbiorach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie znajduje się kilka kolekcji muzealiów, w tym prace studenckie, reprezentujących większość dyscyplin artystycznych. Pośród nazwisk autorów prac jest wielu późniejszych znanych twórców. Jednak w obrazie kolekcji gromadzonych od początków istnienia uczelni (190 lat) są też niestety braki ciągłości. Temu starano się zaradzić po roku 2003, tj. mniej więcej od momentu reaktywowania idei zorganizowania muzeum uczelnianego na bazie istniejących zbiorów. Cel ten realizowano m.in. poprzez wznowienie kolekcjonowania. Wystawa wraz z katalogiem prezentowała dzieła, które powiększyły zasoby Akademii od roku 2003 po dzień dzisiejszy. Do zbiorów wpłynęło dotąd ogółem ponad sto obiektów różnych kategorii, prac z czasu studiów i późniejszych dzieł wielu artystów, często pedagogów uczelni.

Widząc wielką potrzebę stopniowej prezentacji prawie nieznanych szerszemu gronu zainteresowanych – zbiorów ASP, z końcem roku 2007 zorganizowano wystawę "Czterej Mistrzowie i ich pracownie". Obrazowała ona przekrój przez dzieje edukacji, a jednocześnie prezentowała rezultaty pracy dydaktycznej tytułowych mistrzów poprzez twórczy dialog z ich wyróżniającymi się uczniami.

Wpisany przez Monika Żarnowska 10.01.2009r. Ostatnia zmiana 10.03.2016r.