Noc Muzeów 2015

Akt akademicki od XIX do XX w – pokaz z okazji otwarcia Muzeum ASP w nowej lokalizacji

Koncepcja i aranżacja wystawy – Magdalena Szymańska, Małgorzata Sokołowska

Czas trwania wystawy – 25.III.2015 – 10.X.2015

Wystawą rysunków studenckich aktu od XIX do XXI wieku, ze zbiorów własnych Muzeum ASP kolejny już raz uczestniczyło w kolejnej edycji corocznej Krakowskiej Nocy Muzeów. W roku obecnym przypadła ona z 15 na 16 maja . Pośród innych eksponatów: kilku XIX wiecznych odlewów gipsowych rzeźb antycznych pokazano 17 rysunków studenckich ze zbiorów Muzeum ASP, w tym prace takich późniejszych artystów jak Stanisław Wyspiański, Wojciech Weiss, Tadeusz Kantor, po Adama Wsiołkowskiego i późniejszych. Koncepcja wystawy dotyczy ewolucji metod w nauczaniu artystycznym na przestrzeni wielu lat: od perfekcyjnego naśladownictwa natury do jej swobodnej interpretacji.

Wystawie towarzyszył bogaty program intermedialny: projekcja zatytułowana Anatomia papieru autorstwa Magdaleny Szymańskiej, elektroniczna wersja zdjęć prac rysunkowych studentów prof. Jacka Gaja z Wydziału Grafiki, prac pt. Pastiszu pastisz, studentów prof. Tadeusza Wiktora z Wydziału Intermediów, dokumentacja fotograficzna wystaw: Pracownia, Małpy lilie i papugi uzupełnione o dokumentację studenckich prac konserwatorskich przy obiektach. Osobny folder stanowił przekrojowy zestaw zdjęć o zbiorach Muzeum ASP.

W tym roku dodatkowym celem przedsięwzięcia było pierwsze publiczne udostępnienie zbiorów muzealnych w nowej lokalizacji Muzeum.

Wystawie towarzyszył ilustrowany okolicznościowy folder z tekstem autorstwa prof. Pawła Taranczewskiego.

Wpisany przez Monika Żarnowska 10.01.2009r. Ostatnia zmiana 10.03.2016r.