Kosmos. Czasów i Przestrzeni czyli Festiwal Nauki 2016

KOSMOS. CZASÓW i PRZESTRZENI

 

JEST MNÓSTWO A ICH DYSTRYBUCJA  NIERÓWNOMIERNA

 

 

Mark Watney: To jest kosmos, on nie współpracuje.


Graham Harman: Realne przedmioty są niezdolne do bezpośredniego kontaktu i wiele z nich naprawdę nie wywiera żadnego wpływu na inne


Marek Baraniecki: Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach.


Witold Gombrowicz: (…) z tym faktem ciężko wiszącym to samo, nie mogłem go złapać, wyślizgiwał się, byłem bezsilny, nie miałem dostępu, pewnie, to jakoś się stało... Rozejrzałem się bardzo uważnie na wszystkie strony. Uspokoiłem się. Pewnie dlatego, że zrozumiałem...


W.G. Sebald: Zajmujemy się zawsze już gotowymi, wygrawerowanymi w naszych głowach obrazami i gapimy się na te obrazy, podczas gdy rzeczywistość leży gdzieś na uboczu, którego żaden człowiek jeszcze nie odkrył.

 

 

 

NIESAMOŚWIADOME. Muzeum Archeologiczne jako pełen niespodzianek i przygodności kosmos rzeczy, zdarzeń, ludzi i nie-ludzi.

Wystawa międzyplanetarna i działania towarzyszące.

20.05.2016 – 10.06.2016

wernisaż: czwartek 19.05.2016 g. 18.00

oprowadzanie kuratorskie i spotkanie z artystami: piątek 20.05.2016 g. 12.00

Muzeum Archeologiczne w Krakowie

ul. Senacka 3, Kraków

[podczas Festiwalu Nauki wstęp wolny]


ŚREDNIOWIECZNY WARSZTAT MISTRZA WITA STWOSZA

Rekonstrukcja pracowni rzeźbiarskiej i warsztaty konserwatorskie

19-21.05.2016 g.11.00–17.00
Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius

ul. Jagiellońska 15, Kraków

[wstęp wolny]

 

ΚΑΙΡΌΣ (KAIROS)

Wystawa rysunków wykładowców i studentów WM ASP w Krakowie oraz panel dyskusyjny

20.05.2016 g. 19.15

Uniwersytet Papieski im. JPII

ul. Bernardyńska 3, Kraków

[wstęp wolny, wystawa czynna do 17.06.2016]

 

 

* * *

 


KOSMOS. CZASÓW I PRZESTRZENI... to spekulatywna podróż łącząca sztukę współczesną, inspiracje naukowe i science-fiction, artefakty muzealne, fakty medialne oraz refleksję filozoficzną na temat kosmosu czasów i przestrzeni – konstelacji rzeczy i ich przygodności.  

KOSMOS. CZASÓW I PRZESTRZENI... to fantazja o niemożliwości zmapowania całości – o jej modelach i próbach ujmowania w wielowymiarowe, czasoprzestrzenne zbiory elementów o różnej skali. To narracja o miejscach na pograniczu tego, co skończone i tego, co nieskończone, opowieść o gubieniu się w nadchaosie i zbiorach dzieł, gestów, znaków, detali i fenomenów, czasów dokonanych i niedokonanych – realności, potencjalności i wirtualności. Motywy i artefakty dialogują ze sobą, a my poruszamy się między nimi z intencją, by zrobić z tego wszystkiego czytelną historię (W. Gombrowicz) lub pozwalając bytom być, a życiom żyć obok siebie... 

KOSMOS. CZASÓW I PRZESTRZENI... to także studium muzeum (tego Muzeum) – złożonej, hybrydowej koncepcji instytucji kulturowej, badawczej, społecznej, wystawienniczej; czasoprzestrzennej kapsuły czasu, stacji badawczej, archiwum... Solaris, Politherii – niepoznawalnej metainteligencji. Muzeum Archeologiczne to miejsce pracy z radykalnie rozciągniętą linią czasu i obszar splotu nakładających i przecinających się ze sobą koncepcji czasu. Czas geologiczny spotyka się z historią i prehistorią kultury, współczesność rozciąga się na ponad 200 lat historii pooświeceniowej instytucji muzealnej. Trwanie budynku, jego osobista historia (jako klasztoru, sądu, więzienia i muzeum) uzupełnia archeologiczne perspektywy na Muzeum Archeologiczne jako jednej z najstarszych placówek wystawienniczych w Polsce. Czas wystaw czasowych, badania i prace konserwatorskie, zmiany i ingerencje w ekspozycje stałe, czas zwiedzania, leniwe spacery po muzealnych ogrodach czy planowanie przyszłości w ramach instytucjonalnego reżimu wystaw czasowych, wniosków i grantów to teraźniejszość ciągła, zmierzająca w kierunku przyszłości niedokonanej...

Odwołujemy się jednocześnie do trzech metodologii nawiązujących do strategii archeologicznych – archeologii i geologii mediów Siegfrieda Zielinskiego i Jussi Parikka, archeologii przyszłości Frederica  Jamesona oraz archeologii wiedzy Michela Foucaulta. Ich spójnikiem są powracające odwołania do kategori z obszaru realizmu spekulatywnego, zwrotu ku rzeczom, który dostarcza elementarnych jak pięściaki sprzed 500 000 lat narzędzi do pracy z kulturą materialną.

 

Głównym wydarzeniem w ramach programu KOSMOS. CZASÓW I PRZESTRZENI... jest międzynarodowa wystawa sztuki, obiektów muzealnych i interwencji kuratorskich w przestrzeniach Muzeum Archeologicznego w Krakowie pt. NIESAMOŚWIADOME. Muzeum Archeologiczne jako pełen niespodzianek i przygodności kosmos rzeczy, zdarzeń, ludzi i nie-ludzi.

 

W ramach wystawy, traktowanej jako zdarzenie dynamiczne odbędzie się seria koncertów, działań performance, pokazów, warsztatów i eksperymentów w przestrzeniach wystawienniczych, w ogrodach i w podziemiach muzeum. W projekcie biorą udział prace klasyków XX-wiecznej awangardy np. rysunki Stanisława Lema, dzieła Janiny Kraupe-Świderskiej, Pablo Picassa, Stanisława Wyspiańskiego czy Daniel Mroza, artyści współcześni różnych generacji m.in. Zbigniew Libera, Katarzyna Krakowiak, Ruben Bellinkx, Robert Kuśmirowski, Monika Niwelińska, Mateusz Kula, Justyna Górowska, Adam Gruba oraz artystyczna młodzież z kręgów krakowskiej ASP, a także obiekty z kolekcji Muzeum Archeologicznego wraz z cytatami z globalnej kultury materialnej i symbolicznej. Wystawa jest ażurową strukturą found-footage – dzieła sztuki i obiekty współtworzące narrację wchodzą w bezpośrednie dialogi z elementami muzealnej kolekcji i śladami historii miejsca. Tworzą sieci i spiętrzenia sensów oraz ich czasoprzestrzenne i znaczeniowe relacje, wiry i uskoki.

[artyści, artystki, artefakty i ciała sprawcze w porządku przypadkowym]: Stanisław Lem, Pablo Picasso, Janina Kraupe-Świderska, Daniel Mróz, Philippe Parreno, Zbigniew Libera, Monika Niwelińska, Muzeum, Zbigniew Warpechowski, Ruben Bellinkx, Mateusz Kula, Myszy, Justyna Górowska, Adam Gruba / Golem / Iamesh, Anonim / Artysta nieznany, Justyna Kowal, Roman Dziadkiewicz, Deszcz, Katarzyna Krakowiak, Księżyc, Michał Kracik, Słońce, Fasola, Kamień, Meteoryt, Justyna Mędrala, Światowid, Ola Piórek, Daniel Defoe, Dorota Tylka, Donnachie / Simionato, Magda Szpecht, Kuba Ryniewicz, Artavazd Peleshyan, Konrad Hetel / Joanna Bednarczyk, Hubert Gromny, Xawery Wolski, Robert Kuśmirowski,  Georges Méliès, Ludwik Waryński, Iza Koczanowska / Karolina Szafran, Marta Nawrot / Mateusz Świderski, Tarot, Jagoda Wójtowicz, Nastia Vorobiova, Aśka Grochulska, AGH Space Systems, Tomasz Saciłowski, Beata Morsztyn, Witold Migal, Open Culture, Marcin Nosko / Dobiesław Gała, Łódź, Zuzanna Banasińska, You Tube, Vimeo, Stanisław Wyspiański, Piotr Madej z zespołem audiowizualnym i inni.


Współpraca: lem.pl* * *

 

 

Wystawie głównej towarzyszą autonomiczne propozycje realizowane przez poszczególne Wydziały ASP. Artyści i studenci związani z Wydziałem Rzeźby koncentrują się wokół pracy z kamieniem oraz pracy kamienia przez wieki – zmiennych wartości estetycznych, twardości i charakteru w kontekście różnych epok kulturowych. Wydział Intermediów, oprócz koordynacji całego programu, dzięki zaangażowaniu grupy studentów podjął się pracy w obszarze archeologii dźwięku i prób rekonstrukcji i symulacji muzyki prehistorycznej (propozycja Piotra Madeja). Młodzi artyści związani z Wydziałem Grafiki uczestniczą czynnie w wystawie głównej wchodząc w dialog z przestrzeniami i historią muzealnego budynku. Studenci i wykładowcy Wydziału Form Przemysłowych i Architektury Wnętrz, obok merytorycznego wkładu w wystawę główną (np. projekty dla astronautów Michała Kracika i zespołu) współtworzą identyfikację wizualną oraz elementy wystawiennicze. 

Propozycją autonomiczną wobec wystawy w Muzeum Archeologicznym jest projekt Καιρός (Kairos) – wystawa rysunków pedagogów i studentów Wydziały Malarstwa ASP w Krakowie połączona z panelem dyskusyjnym o czasie i przypadku. Projekt, koordynowany przez  dr Kamila Kusko (ASP) i mgr lic. Monika Winiarska (UPJPII) realizowany jest wspólnie z wykładowcami UP JPII. Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki przy współpracy z Muzeum UJ realizuje warsztaty i  prezentacje będące rekonstrukcją pracowni rzeźbiarskiej Wita Stwosza. Zapraszamy do podróży w czasie i spotkania z technologią rzeźby w drewnie i technikami jej konserwacji.  

 

 

* * *

 


KOSMOS. CZASÓW i PRZESTRZENI

JEST MNÓSTWO A ICH DYSTRYBUCJA  NIERÓWNOMIERNA

[ASP im. Jana Matejki w Krakowie na Festiwalu Nauki 2016]

 

Koncepcja merytoryczna, kurator: Roman Dziadkiewicz; współpraca: Aśka Grochulska

 

Współpraca teoretyczna, dział badań i inspiracji: Arkadiusz Półtorak, Mateusz Kula, Hubert Gromny.  

 

Identyfikacja wizualna, wystawiennictwo i produkcja: Iza Koczanowska, Karolina Szafran, Justyna Górowska, Adam Gruba, Piotr Noga, Paweł Żelichowski, Amadeusz Ferduła, Mateusz Świderski, Marta Nawrot, Jagoda Wójtowicz.

 

Koordynatorzy wydziałowi ASP: Monika Niwelińska, Piotr Noga, Paweł Żelichowski, Małgorzata Walczak, Dobiesław Gała, Marcin Nosko, Maciej Własnowolski, Kamil Kuzko; opieka merytoryczna: prof. Piotr Bożyk.

 

Media, promocja i dokumentacja: Monika Żarnowska, Aśka Grochulska, Justyna Górowska, Anna Białek, Agnieszka Żuchowicz, Marta Mamoń. 

 

Współpraca: Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Centrum Mediów AGH, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Kino pod Baranami, Fundacja F.A.I.T., Fundacja Rozwoju Sztuki Intermediów, Galeria Monopol, Off Radio, www.lem.pl

pikto fn aspWpisany przez Monika Żarnowska 04.05.2016r. Ostatnia zmiana 23.05.2016r.

Strona internetowa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie stosuje pliki cookies tzw. ciasteczka, są one konieczne do prawidłowego jej działania.
Kliknij zgadzam się, aby niniejsza informacja się nie pojawiała.

Copyright 2011 Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć