Pokaż swoje dzieło w Muzeum ASP

Przez trzy tygodnie kwietnia i początek maja, w Muzeum ASP można było oglądać wyróżnione prace aktualnych studentów naszej Uczelni.

Pokaz prac studenckich, także tych konkursowych, w Muzeum ASP nie jest czymś niezwykłym, nieraz bowiem rysunki i obrazy, powstałe w trakcie studiów ich autorów w różnych dekadach XIX, bądź XX wieku aż po dziś, pokazywane przy różnych okazjach, zaświadczały o młodych artystach, ich aspiracjach i możliwościach.

Tym razem jednak założeniem było, by szczególnie w roku poświęconym Konstantemu Laszczce w ASP, a więc słynnemu artyście, profesorowi i rektorowi, nie ograniczyć się w Muzeum do przywołania wspaniałej przeszłości Uczelni, ale by nowo opracowanym projektem wystawienniczym  przypomnieć, że przeszłość powstaje dziś.

Zaproszono więc studentów z wszystkich wydziałów do udziału w konkursie na jedno dzieło zatytułowanym „Pokaż swoje dzieło w Muzeum ASP”.

Dzieło miało z założenia reprezentować dowolny temat, dyscyplinę artystyczną i być wykonane w dowolnej technice. Dla czterech  laureatów, wyłonionych komisyjnie, regulamin konkursowy przewidział samodzielne (no, może z małym  wsparciem) zorganizowanie wernisażu i wystawy w Muzeum ASP, trwającej w każdym przypadku tydzień. Dostarczono obrazy, prace rysunkowe, fotograficzne, graficzne, ceramikę, małe formy rzeźbiarskie i prace audiowizualne.

Komisja konkursowa w składzie: przewodniczący Rady Muzeum ASP prof. Adam Wsiołkowski, kustosz Muzeum  Małgorzata Sokołowska i kurator konkursu dr Magdalena Szymańska i zebrała się 08 kwietnia i podjęła niełatwego zadania wyłonienia najlepszych czterech prac. Spośród prac dwudziestu dziewięciu autorów reprezentujących wszystkie niemal wydziały,  wyróżniono ostatecznie po dwóch przedstawicieli Wydziału Malarstwa i Wydziału Form Przemysłowych. Daty kolejno po sobie otwieranych wystaw wyznaczono na 11-18-25 i 29 kwietnia 2016. Oto laureaci według kolejności wystaw:

Kaja Szczurek studentka drugiego roku WFP, jako pierwsza zaprezentowała swoje dzieło – cykl czterech fotografii wykonanych w technice własnej.

Mateusz Pitala z drugiego roku studiów na WM, w pracowni prof. Janusza Matuszewskiego, jest autorem wyróżnionego obrazu, kompozycji Martwa natura, w technice  olejnej na płótnie.

Matylda Polak z pracowni malarstwa prof. S. Tabisza, na drugim roku studiów na WFP, jest autorką rysunku zatytułowanego  Krzesła i obrazu w technice akrylu na płótnie, kompozycji bez tytułu, obu prac połączonych w jedno dzieło problematyką światła.

Sylwia Brzyszczyk z drugiego roku studiów na WM, w pracowni prof. A. Brinckena, autorka pracy audiowizualnej zatytułowanej Oto ciało moje.

Przedsięwzięcie, którego autorką koncepcji i kuratorką  jest dr Magdalena Szymańska, zaowocowało sporym zainteresowaniem studentów, a innym, w tym gościom i organizatorom dostarczyło z pewnością wielu przeżyć, pomysłów i satysfakcji.

Wszystkim uczestnikom konkursu, którzy dostarczyli swoje prace na konkurs dziękujemy, a laureatom – raz jeszcze – gratulujemy!

Wpisany przez Monika Żarnowska 17.01.2009r. Ostatnia zmiana 09.05.2016r.