Dariusz Nowak wyróżniony w artNoble!

Podczas VIII edycji Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd w Żyrardowie po raz piąty odbyła się gala konkursu artNoble dla najlepszych dyplomów publicznych uczelni artystycznych w Polsce. Statuetka przyznawana jest za najlepszą pracę dyplomową zrealizowaną na europejskim poziomie i przykuwającą uwagę odbiorców, jak również za oryginalną osobowość twórczą. Nagroda przyznawana jest w ramach Edukacyjnego Festiwalu Sztuki artNoble. W tegorocznej edycji konkursu wyróżnienie zdobył absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie - Dariusz Nowak.

Dariusz Nowak - Urodzony w Krakowie, jednak większość dotychczasowego życia spędził w Japonii i Finlandii. W 2011 r. obronił tytuł licencjacki na Wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, a w 2016 r. obronił dyplom magisterski na Wydziale Rzeźby tejże uczelni. Jest aktywny w różnych dziedzinach sztuki: grafika warsztatowa, film, projektowanie, rysunek, fotografia. Jednak obecnie skupia się na tworzeniu instalacji oraz rzeźb multimedialnych w kontekście technologii a relacji międzyludzkiej. Uzyskał w 2014 r. Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia oraz Stypendium Rektora dla najlepszych studentów ASP w Krakowie w latach: 2014 i 2015.

Wyróżniona praca to multimedialna rzeźba Cyber Triduum. Jest to projekt składający się z trzech obiektów, odwołujących się swoją formą do elementów funeralnych. Jeden z nich wykonany w całości z ekranów LCD emitujących szum audiowizualny, zawierający w sobie: „memy internetowe”, grafiki, zdjęcia krążące w Internecie o różnorodnym sensie i przekazie, stanowić to będzie odniesienie do wszechogarniającego, cywilizacyjnego, multimedialnego zgiełku, którego natarczywość współtworzy toksyczną egzystencjalną tkankę współczesnego człowieka. Charakter intermedialny ma na celu wyjście z działaniem artystycznym naprzeciw zabieganego i samolubnego homo-consumericus1. Wybór materiału odnosi się również do problemu konsumpcjonizmu, który wyraża się potrzebą gromadzenia coraz to świeższych gadżetów (szczególnie w sferze technologii cyfrowych: iPhone, i Pad, smart Watch etc.). Kolejny obiekt, ze ścianami z przeźroczystej pleksi i elementami maty monitorowej lcd, ma animowaną projekcje wewnętrzną z krótko ogniskowego projektora w warstwie wizualnej i audialnej, zawierać będzie przekaz banalnych rozmów z Facebooka i próbą przekazania atmosfery alienacji i samotności. Trzeci obiekt skonstruowany będzie z zepsutych ekranów z wyraźnym śladem destrukcji. Cechą wspólną będzie dojmujący deficyt porozumienia, i powierzchowność relacji międzyludzkich. Praca dyplomowa jest obliczona na wzbudzenie humanistycznej refleksji oraz przewartościowania wrażliwości odbiorcy i wzbudzenie potrzeby porzucenia negatywnych modeli społecznego współżycia, powodowanych przez nadmierne uzależnienia od współczesnych technologii. Jednocześnie te prace są rodzajem osobistej spowiedzi z własnego „uzależnienia monitorowego” i próbą odnalezienia drogi wyjścia.

Darriusz Nowak ASP w Krakowie 01

Darriusz Nowak ASP w Krakowie 02

Darriusz Nowak ASP w Krakowie 03

Darriusz Nowak ASP w Krakowie 04

Darriusz Nowak ASP w Krakowie 05

Pierwszy etap selekcji konkursowej odbywa się na poziomie uczelnianym. Każda z uczelni typuje do konkursu trzy najlepsze prace dyplomowe. W tym roku do rywalizacji w konkursie artNoble stanęły 23 projekty z najlepszych szkół artystycznych w Polsce: Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Akademii Sztuki w Szczecinie, a także Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Statuetka 1-Art drugi rok z rzędu trafiła w ręce studenta Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Laureat Przemysław Jeżmirski to młody artysta, absolwent Uniwersytetu Śląskiego, kierunków kulturoznawstwo oraz organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej. Ukończył także Akademie der Bildenden Künste w Wiedniu. Jego realizacje prezentowane były między innymi w: Mo Sound Concept Store (Wiedeń), Printa Gallery (Wiedeń), II Międzynarodowym Triennale Mediów Cyfrowych (Radom), Muzeum Narodowym w Warszawie i Muzeum Śląskim w Katowicach. Dwukrotny stypendysta programów Erasmus oraz programu CEEPUS. Chętnie angażuje się w liczne projekty stanowiące nowe wyzwania.

Mała statuetka 1-Art została przekazana także zwycięskiej uczelni, której kuratorem artNobli jest Miłosz Wnukowski.

ArtNoble2016

Ze względu na wysoki poziom prac tegorocznych uczestników konkursu, wyłoniono spośród nich również trójkę wyróżnionych: Ewelinę Maksimiuk (Akademia Sztuki w Szczecinie), Dawida Marszewskiego (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) oraz Dariusza Nowaka (ASP Kraków).

Kuratorzy wystaw konkursu artNoble to: Jan Tutaj (ASP Kraków), Miłosz Wnukowski (ASP Katowice), Jacek Zdybel (ASP Gdańsk), Gabriel Kołat (ASP Łódź), Witold Kanicki (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), Stanisław Wieczorek (ASP Warszawa), Bartek Otocki (Akademia Sztuki w Szczecinie), a także Marian Waldemar Kuczma (ASP Wrocław).

Jury konkursu artNoble 2016, to rektorzy i profesorowie uczelni artystycznych w Polsce, jak również osoby zawodowo związane z kulturą i sztuką.

Wszystkie wystawy biorące udział w konkursie artNoble można oglądać przez cały czas trwania festiwalu, czyli do 24 września w postindustrialnych halach żyrardowskich fabryk lnu na powierzchni ponad 8 tys. m².

Źródło informacji www.artnoble.pl

pikto Darek Nowak

Wpisany przez Monika Żarnowska 14.09.2016r. Ostatnia zmiana 16.09.2016r.