Damian Kucaba nagrodzony w konkursie Zderzenia

Jury konkursu "Zderzenie", ogłoszonego przez Invest Komfort, jednogłośnie wyłoniło zwycięzcę. Został nim absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie - Damiana Kucaba z Woli Małej. Doceniony został oryginalny inspirowany kadłubem statku kształt rzeźby. Uwagę jurorów zwróciła również organiczna forma, dobrze dopasowana do skali miejsca i pozostająca w zdecydowanej opozycji do dominującej na fasadzie geometrii kąta prostego. Pofałdowana zewnętrzna strona rzeźby w metaforyczny sposób przywołuje odczucie upływu czasu i wspomnienia pierwszej stoczni, która znajdowała się w tym miejscu przed wiekami. Wewnętrzna strona rzeźby tworzy częściowo zamkniętą przestrzeń, która będzie oddziaływać poprzez masywną formę, temperaturę, kolor i akustykę – wyjaśnił przewodniczący sądu konkursowego prof. Mariusz Białecki.

 

Konkurs adresowany był do absolwentów ASP. Motywem przewodnim miało być ZDERZENIE, gdyż w miejscu jej prawdopodobnego powstania, zderza się ląd z rzeką, to co przemysłowe i hałaśliwe z tym co bezpieczne i domowe, historia zderza się z tym, co współczesne… Wyzwanie podjęło 18 artystów z całej Polski. Do oceny prac i wyłonienia kandydatów zaproszono wybitne autorytety z dziedziny sztuki i architektury, m.in. prof. Mariusza Białeckiego (Kierownika Katedry Rzeźby, wydz. Rzeźby na gdańskim ASP), wielokrotnie nagradzanego prof. Jarosława Kozakiewicza (wykładowcę ASP w Warszawie), dr inż. Arch. Bazylego Domsta (współtwórcę Brabank Apartamenty) oraz Barbarę Frydrych zastępcę dyrektora Biura Prezydenta ds. Kultury w Gdańsku. 

 

Źródło informacji www.


Szczegóły rozstrzygnięcia konkursu dostępne na www.

 

Damian Kucaba Zderzenie

 

pikto Kucaba zderzenieWpisany przez Monika Żarnowska 19.10.2016r. Ostatnia zmiana 02.12.2016r.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć