"Font nie czcionka!" nagrodził naszych dyplomantów

Co roku redaktorzy FONT nie czcionka! publikują listę naj­lep­szych dy­plo­mów ar­ty­stycz­no-pro­jek­to­wych. To zestawienie nie tylko pro­mu­je umie­jęt­no­ści mło­dych, pol­skich twór­ców ale także po­ka­zu­je obec­nie pa­nu­ją­ce tren­dy. W ze­sta­wie­niu dy­plo­mów ASP 2016 zaprezentowana została rekordowa liczba aż 72 dy­plo­mów. Wśród najciekawszych dyplomów uczelni artystycznych 2016 roku znaleźli się absolwenci Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Są to:

 

PAULINA DUŹNIAK wyróżniona w kategorii INTERMEDIA
Temat dyplomu: Interfejs użytkownika aplikacji mobilnej. „Czyli jak odnaleźć się na rynku szkoleń, kursów i warsztatów?”
Promotor: dr Monika Wojtaszek-Dziadusz

Projekt aplikacji „Expand.me” jest odpowiedzią na problem dostępu do rzetelnych informacji o szkoleniach, kursach i warsztatach w interesującej nas branży. Wykorzystuje również rynkowe zapotrzebowanie na chęć rozwoju i samodoskonalenia się (zainteresowanie 76% ankietowanych). Aplikacja ma na celu rozwiązanie tego problemu poprzez zbieranie informacji o wydarzeniach „branżowych” w jednym miejscu, umożliwia ich kategoryzowanie oraz filtrowanie. Oddziela spotkania, które już się odbyły, od tych aktualnych. Dla lepszego zrozumienia – zarówno Użytkownika jak i istoty działania interfejsu, zostały przeprowadzone testy UX w trzech seriach – każdy z nich pozwolił na udoskonalanie oraz poprawę intuicyjności przyjętego systemu działania. Rezultatem projektu jest narzędzie umożliwiające wyszukanie oraz udział w wydarzeniu powiązanym z naszymi zainteresowaniami. Umożliwia zakup biletu, zapisanie wydarzenia „na później”. Zestawia wszystkie działania użytkownika w formie kalendarza. Co warto zauważyć, na ten moment jest to pierwsze rozwiązanie na świecie, które skierowało swoją uwagę na konkretny typ wydarzeń i niszę rynkową, która niezaprzeczalnie istnieje.

Paulina Duźniak – obecnie kontynuuje naukę na studiach 2 stopnia na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach – kierunek projektowanie graficzne. Przewodnicząca koła naukowego Kilo Designu. Typ działacza, perfekcjonisty i chorobliwego optymisty.

 

paulina_duzniak_asp_w_krakowie1paulina_duzniak_asp_w_krakowie2paulina_duzniak_asp_w_krakowie3paulina_duzniak_asp_w_krakowie4

 

 

NIKOLA HAHN wyróżniona w kategorii IDENTYFIKACJA
Temat dyplomu: Identyfikacja wizualna Triennale Grafiki w Krakowie
Promotor: dr hab. Władysław Targosz prof.ASP, adj. dr Jakub Sowiński

Praca dyplomowa polegała na zaprojektowaniu logo dla Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, które posiadało problemy w sferze wizualnej tożsamości. Powstał swojego rodzaju grid do logo, który usystematyzował zarówno nazwę jak i naturalnie wpłynął na wygląd logotypów. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość wykorzystywania dwóch wersji językowych obok siebie. Każda edycja miałaby swój intensywny kolor, który zmieniałby się wraz z kolejną edycją wystawy.

Nikola Hahn – Mieszka w Krakowie gdzie od dwóch lat współtworzy Fuzz Studio – firmę zajmującą się projektowaniem graficznym, identyfikacją wizualną i brandingiem. Uwielbia ilustrację, dobry design oraz kocha psie towarzystwo.

 

nikola_hahn_asp_w_krakowie1nikola_hahn_asp_w_krakowie2nikola_hahn_asp_w_krakowie3nikola_hahn_asp_w_krakowie4

 

 

TOMASZ KWOLEK wyróżniony w kategorii WZORNICTWO
Temat dyplomu: Nowe materiały i technologie w instrumentach muzycznych. Projekt skrzypiec
Promotor: dr hab. Marek Liskiewicz

Projekt skrzypiec elektrycznych zakładał przede wszystkim próbę eksperymentowania z nowymi materiałami i technologiami, które do tej pory nie były powszechnie lub wcale wykorzystywane do budowy skrzypiec, m. in. magnez, druk 3D czy kompozyty. Istotną częścią projektu była także praca nad nową, interesującą formą instrumentu, w której wszystkie elementy takie jak: podbródek, żeberko, szyjka czy podstrunnica tworzą przemyślaną i spójną całość. Prezentowany instrument posiada wszystkie najważniejsze proporcje klasycznych skrzypiec umożliwiając tym samym grę na nim wszystkim skrzypkom nie wymagając specjalnego przystosowania. Najistotniejsze zmiany pojawiły się jednak w samej konstrukcji, chociażby w sposobie i długości elementu będącego „ramką” naciągającą struny. Ponad to, ażurowa konstrukcja nie tylko pozwala na rozchodzenie się dźwięku w każdym kierunku, ale także redukuje masę instrumentu dzięki czemu mieści się on w granicach wagi skrzypiec klasycznych, co z kolei jest bardzo istotne pod kątem komfortu gry.

Tomasz Kwolek – Miłośnik klasyki i nowych technologii, barista na emeryturze. „Less is more” – dwa kółka zamiast czterech (rolki są wyjątkiem).

 

tomasz_kwolek_asp_w_krakowie1tomasz_kwolek_asp_w_krakowie2tomasz_kwolek_asp_w_krakowie3

 

 

MARIA JABŁOŃSKA wyróżniony w kategorii WZORNICTWO
Temat dyplomu: towarzywsko / sklepik szkolny – znane miejsce, nowa marka
Promotor: Prof. dr hab. Jacek Cupryś, mgr Magdalena Jurkowska

Projekt przestrzeni “nieistniejącej” jaką jest mobilny sklepik szkolny, jest działaniem z pogranicza projektowania przestrzeni, ekspozycji, a równocześnie zaprojektowanym produktem. Sklepik szkolny przedstawiony został jako nowe miejsce z nową marką, nową jakością.
 Towarzywsko jest autorskim projektem będącym z jednej strony akcją społeczną mającą zainteresować dzieci i młodzież szkolną zdrowym odżywianiem, z drugiej zaś projektem drewnianego stoiska jakim jest drewniana, rozkładana walizka. Jest to prototyp walizki przechowującej poszczególne elementy stołu, który jest jednocześnie przestrzenią ekspozycyjną. Ideą projektu jest kreowanie przestrzeni “sklepiku szkolnego” w różnych miejscach, stąd projekt ma charakter składanego, przenośnego stoiska. Może to być w dosłownym tego słowa znaczeniu nowy kiosk w szkole, czy przestrzeń oferująca warzywne chipsy w szeregu obecnie bardzo modnych food-trucków na polach festiwalu czy targu śniadaniowego. Ze względu na łatwy montaż i mobilny charakter “walizka” może sprawdzić się również podczas rodzinnego pikniku czy spaceru.

Maria Jabłońska – Urodzona pierwszego dnia 1990 roku, w Bielsku nad Białą, leworęczna, ze skłonnością do częstego uśmiechania, z ciągłą energią i chęcią poznawania, działania, spotykania. Zainteresowana rzeczami niepospolitymi, aktywowaniem dobra, projektowaniem środowiska wokół, wizualizacją pomysłów, podróżami małymi i dużymi, piciem gorącego kakao, okolicami jazzu, skandynawskimi elektronicznymi dźwiękami; kolekcjonerka spotkań, dźwięków, obrazów, uśmiechów i rozmów.

 

maria_jablonska_asp_w_krakowie1maria_jablonska_asp_w_krakowie2maria_jablonska_asp_w_krakowie3maria_jablonska_asp_w_krakowie4

 

 

KLAUDIA KASPRZAK wyróżniona w kategorii WZORNICTWO
Temat dyplomu: "Tuoli – siedzisko z tworzywa sztucznego formowane metodą wtrysku mikrokomórkowego MuCell®"
Promotor: prof. ASP Marek Liskiewicz

Tuoli to rodzina siedzisk bazująca na jednej podstawie wykonanej w technologii wtrysku. Elementem podstawowym jest taboret, który posiada możliwość dalszej rozbudowy. W specjalny sposób zaprojektowane oparcia są mocowane do dolnej powierzchni siedziska. Każda z konfiguracji posiada możliwość tapicerowania. Głównym założeniem projektu było zastosowanie nowatorskiej technologii spieniania mikrokomórkowego MuCell®, która przy zachowaniu właściwości mechanicznych znacznie obniża zużycie materiału i energii potrzebnej przy produkcji. Zastosowana jest jedna grupa tworzyw łatwo poddająca się recyklingowi.

Klaudia Kasprzak – Otwarty umysł i iskierka kreatywnego szaleństwa w oku. Chciałaby tworzyć produkty, które realnie wpływają na jakość naszego życia.

 

klaudia_kasprzak_asp_w_krakowie1klaudia_kasprzak_asp_w_krakowie2klaudia_kasprzak_asp_w_krakowie3klaudia_kasprzak_asp_w_krakowie4

 

 

ZOFIA ANDERWALD wyróżniona w kategorii MODA

Temat dyplomu: „Podział bryły jako potencjał wymienności.” Kolekcja obiektów inspirowanych obuwiem."
Promotor: dr Katarzyna Wróblewska

Celem dyplomu było stworzenie obiektów inspirowanych obuwiem, opierających się na zasadzie wymienności elementów. Konstrukcyjnie w standardowej cholewce wszystkie części są połączone tworząc spójną całość. Półpara obuwia składa się więc z trzech ruchomych i niezależnych od siebie elementów: przyszwy, obłożyny oraz tylnika. Elementy te mogą być ze sobą łączone lub demontowane w zależności od woli odbiorcy. Ruchomość elementów pozwala stworzyć różne warianty kolorystyczne. Dysponując czterema wyjściowymi kolorami można stworzyć sześćdziesiąt cztery opcje kolorystyczne poprzez zestawianie ze sobą komponentów cholewki w danym kolorze. Projekt ten zakłada stworzenie procesu, w którym ważna jest zarówno kreacja oraz doświadczenie będące wynikiem współpracy twórcy i odbiorcy.

Zofia Anderwald – Pasjonatka projektowania obuwia i galanterii skórzanej, obecnie projektant druków tekstylnych.

 

zofia_anderwald_asp_w_krakowie1zofia_anderwald_asp_w_krakowie2zofia_anderwald_asp_w_krakowie3zofia_anderwald_asp_w_krakowie4

 

 

ANNA SOWIŃSKA wyróżniona w kategorii ILUSTRACJA

Temat dyplomu: Książka pop-up „WIELKIE NIEBA”
Promotor: adj. dr Dorota Ogonowska

Niebo w języku polskim ma bardzo wiele znaczeń, dlatego często dopiero z kontekstu jesteśmy w stanie stwierdzić, o jakim „niebie” mowa. Niezależnie od tego, czy jest ono fizyczne (element atmosfery), metafizyczne (w każdej religii inne), ujęte w związku frazeologicznym w mowie potocznej. Niezmiennie fascynujące i stanowi świetny materiał dla ilustrowanej książki. „WIELKIE NIEBA” stanowi próbę zebrania i usystematyzowania wybranych zagadnień związanych ze słowem niebo.

Książka dzieli się na trzy części. Pierwsza jest obrazem nieba, jako warstwy atmosferycznej, sfery złożonej i rozległej. Wielki Wybuch przedstawiony na pierwszych stronach przybliża fizyczną teorię powstania świata, w tym również nieba. To i inne niezwykłe wydarzenia dają początek czemuś w naszym codziennym postrzeganiu zupełnie zwykłemu. Dalej odbiorca dowiaduje się, co może na nim zobaczyć, jak je obserwować i eksplorować. Kolejne ilustracje dotyczą atmosfery – nieba na innych planetach. Kolizja w przestrzeni kosmicznej to pretekst do ukazania kolejnej sfery − metafizycznej wędrówki, życia po śmierci. W ostatniej części, dzięki reinkarnacji, wracamy na Ziemię, do naszego małego, przyziemnego „nieba” w codziennym życiu.

Anna Sowińska – Urodzona w 1989 roku. W jej życiu zawsze obecne były dwie pasje: rysunek i zamiłowanie do książek. Dzięki studiom na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP mogła połączyć je w projektowaniu książek i ilustracji.

 

anna_sowinska_asp_w_krakowie1anna_sowinska_asp_w_krakowie2anna_sowinska_asp_w_krakowie3anna_sowinska_asp_w_krakowie4

 

 

BALTAZAR FAJTO wyróżniony w kategorii FOTOGRAFIA

Temat dyplomu: Saudade
Promotor: dr hab. Agata Pankiewicz

Ta praca powstawała w geograficznie najodleglejszych punktach Europy; przylądkach Cabo da Roca, Latrabjarg i Północnym, wyspie Gavdos oraz w Stambule i Workucie. To próba rozpoznania bez zewnętrznego układu odniesienia.

Baltazar Fajto – Jego ulubione słowo to „facetka”.

 

baltazar_fajto_asp_w_krakowie1baltazar_fajto_asp_w_krakowie2baltazar_fajto_asp_w_krakowie3baltazar_fajto_asp_w_krakowie4

 

 

MAGDALENA CHMIELEK wyróżniona w kategorii PROJEKT ARTYSTYCZNY
Temat dyplomu: „Mój Ogród”
Promotor: Prof. dr. hab. Bogdan Miga

„Mój Ogród” to przestrzenna instalacja graficzna o wymiarach: ok 2,5 × 8,5 metrów, zbiór ok. 800 linorytów, które przybierają formę podłużnego fryzu. Każda grafika jest osobnym elementem, tak więc można stworzyć dowolną kompozycję, o różnej gęstości, kolorystyce i charakterze.

Magdalena Chmielek – Interesuje się grafiką warsztatową (linoryt, wklęsłodruk), rysunkiem, fotografią, malarstwem i kolażem. Projektuje plakaty i logotypy. Brała udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych. W swoich grafikach inspiruje się przyrodą widzianą w różnych intrygujących miejscach.

 

magdalena_chmielek_asp_w_krakowie1magdalena_chmielek_asp_w_krakowie2magdalena_chmielek_asp_w_krakowie3magdalena_chmielek_asp_w_krakowie4

 

 

DOMINIKA MUS wyróżniona w kategorii ARCHITEKTURA
Temat dyplomu: „Dom pracy twórczej – przebudowa domu w Bukowinie Tatrzańskiej”
Promotor: dr hab. Rafał Ziembiński

„Dom pracy twórczej” to projekt przebudowy starego budynku mieszkalnego i stodoły, usytuowanych w Bukowinie Tatrzańskiej. Projekt jest próbą odtworzenia, powrotem do pierwotnego charakteru. Koncepcja powstała z myślą o stworzeniu miejsca, które będzie nie tylko przestrzenią mieszkalną, ale również przestrzenią pracy twórczej. Będzie miejscem charakterystycznym dla regionu Podhala, ale w nowoczesnym wydaniu, który swoją formą harmonijnie wpisze się i dopasuje do istniejącego krajobrazu, będzie otwarty na otaczającą go przestrzeń. „Dom pracy twórczej”, jako synteza tradycji i nowoczesności, pokazuje, jak można zatrzymać czas starych, nieużywanych obiektów i idąc z postępem czasu, nadając im nowe życie – unowocześniać je.

Dominika Mus – Miłośniczka minimalizmu, koloru czarnego i Mediolanu. Oprócz projektowania wnętrz zajmuje się oprawą graficzną, plastyczną i florystyczną imprez okolicznościowych. Interesuje się również modą i fotografią.

 

dominika_mus_asp_w_krakowie1dominika_mus_asp_w_krakowie2dominika_mus_asp_w_krakowie3dominika_mus_asp_w_krakowie4

 

 

Żródło informacji www.fontnieczcionka.pl

 

piktoFONTnieczcionkaWpisany przez Monika Żarnowska 09.02.2017r. Ostatnia zmiana 10.02.2017r.

Strona internetowa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie stosuje pliki cookies tzw. ciasteczka, są one konieczne do prawidłowego jej działania.
Kliknij zgadzam się, aby niniejsza informacja się nie pojawiała.

Copyright 2011 Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć