Nagroda im. Jana Cybisa dla Grzegorza Sztwiertni

Dr hab. Grzegorz Sztwiertnia, profesor nadzwyczajny w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie został Laureatem Nagrody im. Jana Cybisa za rok 2016.

GrzegorzSztwiertniaASPwKrakowie

Nagroda im. Jana Cybisa została ustanowiona w 1973 roku i przyznawana jest przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków artystom zajmującym się malarstwem. Celem nagrody jest uczczenie pamięci Jana Cybisa, którego twórczość artystyczna i działalność pedagogiczna wywarły duży wpływ na kształtowanie się polskiego środowiska artystycznego w powojennej Polsce. Był on również głównym inicjatorem reaktywowania ZPAP po II wojnie światowej.

Tegoroczny laureat nagrody Grzegorz Szwiertnia urodził się w 1968 roku w Cieszynie. Studiował na Wydziale Malarstwa w krakowskiej ASP, a dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1992 roku w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych. Brał udział w ponad stu wystawach w Polsce i za granicą. Uczestniczył w większości najważniejszych przeglądów polskiego malarstwa. Pracuje na polu wielu dyscyplin: malarstwa, rysunku, rzeźby, instalacji, filmu, teorii sztuki czy literatury. Pedagog w pracowni interdyscyplinarnej na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Prowadzi również zajęcia z teorii i praktyki nowych mediów w PWSZ w Nowym Sączu. Na stronie Okręgu Warszawskiego ZPAP napisano m.in.: "Artysta pracuje zamkniętymi konceptualnymi cyklami malarskimi ("Melancholia" 1995, "Ethicon" 1999, "Farbenlehre" 2002, "Diplokokki" 2011, "Tarczyce" 2016), które – bazując na szczątkowym materiale historycznym, naukowym i wizualnym budują racjonalne, logiczne systemy z ambicjami wyjaśniania paradoksalnych manifestacji "rzeczywistości empirycznej". Posługując się owym paradoksem i subtelną ironią konstruuje obiekty i modele badań, diagnozy czy komentowania "rzeczywistości najniższej rangi” i skompromitowanych aspektów wielkich, utopijnych projektów społecznych. „Ich forma (owych obiektów) ma jedną wspólną cechę: jest nią daleko posunięta umowność. Sztwiertnia używa słów podobnie jak używa malarstwa, przedmiotów czy quasi-naukowych gatunków literackich: wie, że są to formy zużyte. Wytrąca je więc z dotychczasowych znaczeń, ról i wyglądów, rozkłada na czynniki pierwsze i – egzaminuje (za Martą Tarabułą „Diagnostyka i modele”, 1996). [...] Charakterystyczne dla jego prac krytyka: kultury, wielkich modernistycznych projektów społecznych, potransformacyjnej przestrzeni wykluczenia, społecznych i indywidualnych dysfunkcji, ograniczeń ciała i aberracji psychicznych, nawyków i zaburzeń percepcji – pokazują współczesną rzeczywistość jako wielki metafizyczny "oddział zamknięty". Jego paranaukowe (patafizyczne) konstrukcje to modele o ambicjach budowania, z resztek i fragmentów świata po rozpadzie, możliwych obszarów sensu i logiki."

Źródło informacji www.

Nowa historia_oka_Grzegorz_Sztwiertnia_ASP_w_Krakowie

Nowa historia oka

Cwiczenia neoplastyczne_Grzegorz_Sztwiertnia_ASP_w_Krakowie

Ćwiczenia neoplastyczne

Ostrzenie narzedzi_wzroku_Grzegorz_Sztwiertnia_ASP_w_Krakowie

Ostrzenie narzędzi wzroku

Prawda w_malarstwie_Francis_Bacon_Grzegorz_Sztwiertnia_ASP_w_Krakowie

Prawda w malarstwie (Francis Bacon)

Prawda w_malarstwie_Henryk_Stażewski_Grzegorz_Sztwiertnia_ASP_w_Krakowie

Prawda w malarstwie (Henryk Stażewski)

Ciała obce_Grzegorz_Sztwiertnia_ASP_w_Krakowie

Ciała obce

Opal Grzegorz_Sztwiertnia_ASP_w_Krakowie

Opał

Papier sniadaniowy1_Grzegorz_Sztwiertnia_ASP_w_Krakowie

Papier śniadaniowy 1

Papier sniadaniowy2_Grzegorz_Sztwiertnia_ASP_w_Krakowie

Papier śniadaniowy 2

Diplokokki Grzegorz_Sztwiertnia_ASP_w_Krakowie

Diplokokki

Dziwny artysta_Grzegorz_Sztwiertnia_ASP_w_Krakowie

Dziwny artysta

Pryings Grzegorz_Sztwiertnia_ASP_w_Krakowie

Pryings

Tarczyce Grzegorz_Sztwiertnia_ASP_w_Krakowie

Tarczyce

piktoSztwiertnia

Wpisany przez Monika Żarnowska 08.03.2017r. Ostatnia zmiana 09.03.2017r.