W Galerii ASP trwa wystawa "Preteksty" Stanisława Batrucha

W czwartek, 9 marca 2017 r. w Galerii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie odbył się wernisaż wystawy "Pretekstyt" Stanisława Batrucha. Oficjalnego otwarcia dokonali: JM Rektor ASP prof. Stanisław Tabisz oraz Prorektor ds. Studenckich dr hab. Jan Tutaj, prof. ASP. Wystawa w Galerii ASP jest przekrojową prezentacją dzieł autorstwa Stanisława Batrucha począwszy od 1968 roku po 2015 rok. Celem takiego całościowego ujęcia jest próba dotarcia do tytułowych "pretekstów", które uruchamiały w artyście proces, którego zwieńczeniem był obraz.

Wystawie towarzyszy katalog. Karolina Woźniak, Kurator Galerii ASP, we wstępie do katalogu pisze: " W twórczości Stanisława Batrucha motyw stanowi pretekst do rozstrzygnięć malarskich, użycia koloru jako znaku, bodźca i przekazu. Obrazy czy rysunki mają swoje źródło  w bezpośrednim spotkaniu artysty z naturą i człowiekiem, nie są jednak ich prostą rejestracją. Przetransponowane w obrazach na formę i barwę, spotkania te znajdują wyraz w schematycznym, jednocześnie wyrazistym zapisie malarskim, dla którego kluczowe wydają się kategorie zestawienia, działania plastycznego czy inaczej mówiąc "gry barwnej" na płótnie."

Prof. Stanisław Batruch (1935-2015) - Studia artystyczne odbywał w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie uzyskując dyplom na Wydziale Malarstwa w roku 1966 w pracowni prof. Rudzkiej-Cybisowej. W 1993 uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych, a w 2000 otrzymał mianowanie na profesora zwyczajnego. Prowadził zajęcia na malarstwie na Akademii Sztuk Pięknych i w Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego. Jego prace artystyczne oscylowały wokół malarstwa rodzajowego i symbolicznego o abstrakcyjnej stylizacji. Zaliczany był do czołowych polskich kolorystów. Brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Zorganizował ponad czterdzieści wystaw indywidualnych. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, między innymi: w Australii, Francji, Czechach, Słowacji oraz Niemczech, Izraelu, Australii i USA. Najważniejsze nagrody: Wyróżnienie na Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Szczecinie - 1988, Nagroda Ministerstwa Kultury i Sztuki II stopnia - 1989, Srebrby Medal i Wyróżnienie na Międzynarodowym Biennale Malarstwa w Koszycach - 1989, Prestiżowa nagroda w Celle-Heitland Fundation za rok 1990, Krzyż Kawalerski Polonia Restituta - 2000, Złoty Laur za mistrzostwo w Sztuce Fundacji Kultury Polskiej za 2006 rok.

Wystawa "Preteksty" będzie czynna od 10 marca do 9 kwietnia 2017 r. w Galerii ASP, ul. Basztowa 18, od wtorku do piątku, w godz. 10.00-18.00 oraz w soboty i niedziele, w godz. 12.00-18.00.

Foto Ewa Nitoń

ASP_w_Krakowie_03ASP_w_Krakowie_04ASP_w_Krakowie_05ASP_w_Krakowie_06ASP_w_Krakowie_07ASP_w_Krakowie_08ASP_w_Krakowie_10ASP_w_Krakowie_11ASP_w_Krakowie_12

piktoBatruchWernisazASP

Wpisany przez Monika Żarnowska 10.03.2017r. Ostatnia zmiana 10.03.2017r.