Kolejny "Czwartek z High5ive"

Na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych zainaugurowano cykl spotkań, przygotowywanych we współpracy między uczelnią, firmą Skanska oraz Fundacją Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla. Wykład inauguracyjny na temat street artu i jego związków z urbanizacją oraz rewitalizacją wygłosił krakowski artysta i kurator, Artur Wabik.

Otwarte spotkania są elementem działań placemakingowych, podjętych wokół High5ive – inwestycji biurowej, realizowanej przy ul. Pawiej w Krakowie, w bliskim sąsiedztwie Akademii Sztuk Pięknych. Podczas inauguracji wykładów o chęci i potrzebie współpracy z młodymi artystami wspominała Ewa Koziana, project manager High5ive, opowiadając m.in. o podejmowanych przez Skanska działaniach wokół innego krakowskiego projektu – Superścieżki. O genezie placemakingu, jego najważniejszych założeniach oraz realizacjach w krótkim wprowadzeniu opowiedział Dawid Hajok z Fundacji Aktywnych Obywateli.

Wykład Artura Wabika – autora wielu krakowskich (i nie tylko) realizacji street artowych, kuratora wystaw, organizatora festiwali i konkursów na murale – przyciągnął słuchaczy nie tylko z Akademii Sztuk Pięknych. W trakcie prelekcji autor przekonywał, że z pozoru niewielkie interwencje artystyczne mogą w znaczący sposób zmieniać charakter ulic, całych dzielnic czy miast, wpływać na procesy urbanizacyjne czy przyczyniać się do rewitalizacji zaniedbanych terenów. Liczne przykłady – nie tylko z uznawanych za najważniejsze punkty na street-artowej mapie Europy: Berlina, Kopenhagi czy Londynu – pozwoliły opisać status sztuki ulicznej w miastach i wskazać na jej wpływ na jakość przestrzeni publicznej.

Fotorelacja z wykładu inauguracyjnego

ASP_w_Krakowie_01ASP_w_Krakowie_02ASP_w_Krakowie_03ASP_w_Krakowie_04

Wykład Artura Wabika był pierwszym z serii pięciu spotkań, których celem jest przygotowanie do czerwcowych warsztatów dla studentów ASP, realizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie High5ive. Kolejne, poświęcone architekturze i jej relacjom z otoczeniem, odbędzie się 27 kwietnia w auli w Gmachu Głównym ASP o godzinie 17.00. O miastach dla ludzi, czyli czym może być przyjazna przestrzeń w centrum miasta opowie Wojciech Gawinowski z Vostok Design, pracowni zajmującej się zagospodarowania przestrzeni wokół kampusu biurowego High 5ive.

Wstęp wolny.

Plakat high5_2

pikto High_5

Wpisany przez Monika Żarnowska 20.04.2017r. Ostatnia zmiana 28.04.2017r.