Stanisław Radwański Profesorem Honorowym krakowskiej ASP

Profesor Stanisław Radwański z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku otrzymał tytuł Profesora Honorowego Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Uroczystość wręczenia aktu nominacyjnego miała miejsce 16 maja 2017 roku w krakowskiej ASP, a poprzedzona była uchwałą Senatu Akademii o przyznaniu tego tytułu prof. Stanisławowi Radwańskiemu.

 

Spotkanie miało bardzo podniosły charakter. Rozpoczęła je pieśń Gaude Mater Polonia. Przybyłych gości powitał JM Rektor ASP w Krakowie prof. Stanisław Tabisz.

 

Okolicznościową laudację odczytał prof. Bogusz Salwiński. Stwierdził w niej m.in.: Profesor Stanisław Radwański należy do najwybitniejszych osobowości współczesnej rzeźby polskiej. Jest postacią, która szczególnie  zaznaczyła swoją obecność w historii ASP i Wydziału Rzeźby w Gdańsku. Przez 40 lat związany z uczelnią, dał się poznać jako znakomity pedagog, organizator życia uczelni oraz jej przedstawiciel w wielu ważnych  dla kultury polskiej gremiach. […]

Twórczość S. Radwańskiego to postawa zaangażowania w świat, jest składnikiem solidaryzmu społecznego, międzyludzkiego dialogu i formą uprawiania etyki. W wymiarze eschatologicznym sztuka ta jest spełnianiem się religijności i ludzkiego sacrum. Obraz refleksji nad etosem społecznym tej postawy jest określony przez takie pojęcia jak wolność, odpowiedzialność, obowiązek, nadzieja i ofiara. To otwarcie na drugiego człowieka jest kluczem do ontologii tego artysty. […]

Stanisław Radwański  jako wybitny pedagog wykształcił całe pokolenia artystów, którzy dziś budują kondycję polskiej kultury, zasilają  akademickie  kadry i zasiadają w decyzyjnych  gremiach artystycznych organizacji. Kształtował wśród studentów samodyscyplinę, kreatywność, autonomię, niezależność intelektualną, potrzebę poszukiwania i eksperymentowania. Nie uprawiał dydaktyki normatywnej, twierdził, że studiowanie jest ciągłym przekraczaniem doświadczenia i odsłanianiem potencjalnych możliwości młodego człowieka. Wyznawał zasadę pluralizmu metod poznawania świata  i uczył wsłuchiwania się we własną, osobową tajemnicę. […]

Stanisław Radwański jest artystą spełnionym, którego jedynym usprawiedliwieniem życia jest twórczość. Dzięki sztuce rzeźby realizuje swoją misję, dzieląc się własną tajemnicą, funkcjonuje osobowo i społecznie.

Tajemnica jego sztuki tkwi głęboko w jego osobie i ktoś , kto  pozna go bliżej, poddaje się dobrowolnie w jakimś stopniu zniewoleniu. Cały urok i charyzmatyczna atmosfera wokół osoby Profesora tworzą  przekonanie, że oto obcujemy z kimś wyjątkowym, rzadko spotykanym, niecodziennym, otwierającym nam wiarę w dobro i bezpieczną naturę świata.”

Laudator podkreślił także bardzo dobre akademickie kontakty krakowsko-gdańskie, które łączy duch zrozumienia artystycznych obszarów poszukiwań oraz wzajemny szacunek i sympatia.

 

Następnie Prorektor ds. Studenckich dr hab. Jan Tutaj, prof. ASP odczytał uchwałę Senatu ASP, w której napisano, że Senat po zapoznaniu się z wnioskiem Rady Wydziału Rzeźby i wysłuchaniu laudacji przyznaje prof. Stanisławowi Radwańskiemu tytuł Profesora Honorowego Akademii Sztuk Pięknych im Jana Matejki w Krakowie.

 

Akt nominacji o przyznaniu tytułu Profesora Honorowego dla prof. Stanisława Radwańskiego odczytał i wręczył prof. Stanisław Tabisz, Rektor krakowskiej ASP.

 

Wzruszony prof. Stanisław Radwański dziękował serdecznie za przyznanie mu tego zaszczytnego tytułu. Na zakończenie uroczystości Prorektor ds. Studenckich dr hab. Jan Tutaj, prof. ASP odczytał listy gratulacyjne, a chór odśpiewał hymn Polski.

 

ASP_w_Krakowie_Radwanski_01ASP_w_Krakowie_Radwanski_02ASP_w_Krakowie_Radwanski_03ASP_w_Krakowie_Radwanski_04ASP_w_Krakowie_Radwanski_05ASP_w_Krakowie_Radwanski_06ASP_w_Krakowie_Radwanski_07ASP_w_Krakowie_Radwanski_08ASP_w_Krakowie_Radwanski_09ASP_w_Krakowie_Radwanski_10ASP_w_Krakowie_Radwanski_11ASP_w_Krakowie_Radwanski_12ASP_w_Krakowie_Radwanski_13

 

pikto Radwanski_DrWpisany przez Monika Żarnowska 16.05.2017r. Ostatnia zmiana 31.05.2017r.

Strona internetowa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie stosuje pliki cookies tzw. ciasteczka, są one konieczne do prawidłowego jej działania.
Kliknij zgadzam się, aby niniejsza informacja się nie pojawiała.

Copyright 2011 Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć