Sztuka miejska przy Pawiej

„Przestrzeń równoległa” – pod takim hasłem w Krakowie ruszają wakacyjne warsztaty, skierowane do studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Przez dwa tygodnie młodzi artyści będą szukali pomysłów, jak – dzięki sztuce – ożywić teren w centrum miasta. Start w piątek, 16 czerwca, w samo południe. Pomysłodawcą inicjatywy jest firma Skanska oraz Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla.

– Zdecydowaliśmy się zaprosić młodych krakowskich artystów, aby wzięli na warsztat fragment w centrum miasta, pozbawiony dotąd wyraźnej tożsamości – opowiada Ewa Koziana ze Skanska Property Poland, która wspólnie z ASP wspiera organizację warsztatów. Mowa o terenie przy ulicy Pawiej, na którym powstaje obecnie kampus pięciu budynków High5ive. – Mamy ciekawą architekturę i doskonałe sąsiedztwo, zależy nam również na atrakcyjnej aranżacji przestrzeni miejskiej – stąd pomysł, aby ożywić ją poprzez sztukę. Nikt nie zrobi tego lepiej niż młodzi, lokalni artyści, którzy znają miejsce i nie czują żadnych ograniczeń – tłumaczy Ewa Koziana.

Opiekunem projektu „Przestrzeń równoległa” jest Artur Wabik, artysta sztuk wizualnych, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej. Pomocą merytoryczną uczestnikom projektu służyć będą także pracownicy Akademii oraz zespół Skanska. Do inicjatywy przystąpiło czternastu studentów z trzech wydziałów ASP: Rzeźby, Architektury Wnętrz i Intermediów. Przez kolejne dwa tygodnie ich miejscem pracy stanie się miasteczko warsztatowe zlokalizowane pod estakadą w ciągu al. 29 Listopada, na styku z ul. Pawią. Tam będą nie tylko pracować nad swoimi projektami, ale także spotykać się z krakowskimi artystami i zainteresowanymi ich działaniami mieszkańcami.

– Inicjatywa pod hasłem „Przestrzeń równoległa” ma na celu rzucenie nowego światła na te obszary przestrzeni miejskiej, które na co dzień pozostają niezauważone, a jednak znajdują się tuż obok nas. To także próba umożliwienia młodym twórcom, często po raz pierwszy, pracy w formule site specific, zakładającej ścisły związek artysty i jego dzieła z kontekstem, w jakim powstaje – zapowiada Artur Wabik.

Warsztaty potrwają od 16 do 30 czerwca (z wyjątkiem niedziel), a młodzi artyści spotykać się będą zwykle pomiędzy godziną 12.00 a 20.00. – Zachęcamy wszystkich mieszkańców Krakowa, którzy ciekawi są przejawów sztuki w przestrzeni miejskiej, aby odwiedzali nas w trakcie warsztatów – zaprasza Wabik. – Nic nie pobudza artystów do pracy twórczej równie mocno, jak bezpośredni kontakt z odbiorcą, ścieranie się poglądów i krytyczne komentarze – zachęca opiekun warsztatów. Okazją do obejrzenia wszystkich prac będzie wernisaż, zaplanowany na piątek, 30 czerwca.

– Przecieramy szlaki współpracy między podmiotami publicznymi a prywatnym mecenatem, czyli coś, co krajach skandynawskich jest czymś zupełnie naturalnym – podkreśla Ewa Koziana. I dodaje, że to już kolejna inicjatywa realizowana przy okazji projektu High5ive, w którą zaangażowane są krakowskie uczelnie. – Do tej pory sondowaliśmy już opinię publiczną za pomocą infokiosków, które stanęły m.in. na ASP i Politechnice Krakowskiej, a następnie prowadziliśmy na ASP cykl wykładów „Czwartki z High5ive” – wylicza.

Organizatorem warsztatów jest Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla we współpracy z Wydziałem Rozwoju UMK, firmą Skanska oraz Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Honorowy patronat nad imprezą objął JM Rektor ASP, prof. Stanisław Tabisz.

plakat przestrzen_rownolegla

pikto przestrzen

Wpisany przez Monika Żarnowska 19.06.2017r. Ostatnia zmiana 19.06.2017r.