Krakowski "Ogród Nadziei" powstał z pomocą studentów Wydziału Architektury Wnętrz

3 lipca 2017 r. na Bulwarze Kurlandzkim, u wylotu al. Daszyńskiego w Krakowie miało miejsce otwarcie "Ogrodu Nadziei". Wydarzenie towarzyszyło 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która po raz pierwszy odbyła się w Polsce. Projekt "Ogród Nadziei" realizowany był przy współpracy Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie z artystką Hedvy Ser oraz Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Krakowa.

 

Studenci krakowskiej ASP: Patrycja Duda, Anna Hanysz, Joanna Kamoń, Agnieszka Kowal, Krystian Motyl, Aleksandra Radej i Agata Wolańska pod kierunkiem prof. Joanny Kubicz wspólnie z artystką wyznaczyli założenia przestrzenne dla placu na bulwarze. Ich praca polegała na opracowaniu projektu usadowienia rzeźb w przestrzeni Krakowa. Projekt uwzględniał nie tylko samo posadowienie brył, ale również aranżację przestrzeni i stworzenie swego rodzaju ogrodu. 

 

Hedvy Ser - francuska artystka, uhonorowana w 2011 roku tytułem Artysty UNESCO na rzecz Pokoju. Rzeźby artystki, które stanęły przy Bulwarze Kurlandzkim, tworzą cykl będący w zamierzeniu symboliczną interpretacją losów społeczności żydowskiej w Polsce. Pozostająca pod silnym wpływem myśli kabalistycznej rzeźbiarka tworzy prace, które starają się uchwycić leżący u podłoża rzeczywistości proces następowania po sobie i przenikania się zjawisk destrukcji i odbudowy, dezintegracji i harmonii, zagłady i odrodzenia. Rzeźby Hedvy Ser są artystycznymi przestawieniami poszczególnych faz tego nieskończonego cyklu destrukcji i odbudowy. Wyrażają one pełne nadziei przekonanie artystki o tym, że rozpad jakiejś formy istnienia niezmiennie pociąga za sobą powstanie nowej, że destrukcja jest w istocie warunkiem koniecznym odbudowy. Zdegradowany świat ma w sobie moc, żeby się odrodzić.

 

ASP_w_Krakowie_01ASP_w_Krakowie_02ASP_w_Krakowie_03ASP_w_Krakowie_04ASP_w_Krakowie_05ASP_w_Krakowie_08ASP_w_Krakowie_09 pikto ser

 Wpisany przez Monika Żarnowska 31.07.2017r. Ostatnia zmiana 16.08.2017r.

Strona internetowa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie stosuje pliki cookies tzw. ciasteczka, są one konieczne do prawidłowego jej działania.
Kliknij zgadzam się, aby niniejsza informacja się nie pojawiała.

Copyright 2011 Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć