Galeria ASP zaprasza na wystawę Adama Wsiołkowskiego "Forum Cracoviense"

W Galerii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (ul. Basztowa 18) trwa wystawa prac Adama Wsiołkowskiego "Forum Cracoviense". Wystawa został otwarta 29 czerwca 2017 r., a termin jej zakończenia został przedłużony do 31 sierpnia 2017 r. Ekspozycję można oglądać od wtorku do piątku w godz. 10.00-18.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 12.00-18.00.


ASP w_Krakowie_Wsiolkowski_1

 

Wystawa jest premierowym pokazem obrazów inspirowanych dziewiętnastowieczną fotografią krakowskiego Rynku, wykonaną przez Walerego Rzewulskiego przed przebudową Sukiennic w latach 1975-79, kiedy to wyburzono przylegające do nich od strony wschodniej Kramy Bogate. Wystawie towarzyszy katalog, w którym we wstępie kurator galerii i wystawy - Karolina Woźniak - przytacza historię wspomnianej fotografii i powstania wystawy. Ekspozycja to cykl dziewięciu obrazów, w dziewięciu kolorach z autoportretem artysty w czapce. Inspiracją była wspomniana fotografia, którą artysta otrzymał od swojego ojca w 1979 r. Od kilkudziesięciu lat zdjęcie towarzyszy Adamowi Wsiołkowskiemu i "pracuje w nim" gdzieś w polu nieświadomości, ujawniając się co jakiś czas w rysunku, grafice czy serii obrazów.

 

Adam Wsiołkowski - Urodzony w 1949 r. w Krakowie. Studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych; dyplom w 1973 r. W tymże roku rozpoczyna pracę pedagogiczną w Akademii, uzyskując w 1992 r. tytuł profesora. Prowadzi pracownię malarstwa. W latach 2008-2012 był rektorem ASP. 

Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę. Autor cyklu malarskich "Matnia" (od 1972); "Zjawisko" (od 1974); "Miasto nieznane" (od 1979); "Autoportret (od 1979); "Obecność" (od 1984); "Felek i ja" (od 2003). W roku 1973 opracował projekt kolorystyki zewnętrznej elektrowni "Dolna Odra" pod Szczecinem. Uczestniczył w około 200 wystawach w Polsce i wielu krajach świata. Miał ponad 60 wystaw indywidualnych, m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Berlinie, Nowym Jorku, Pradze, Paryżu, Norymberdze i Kijowie.

Laureat wielu nagród w konkursach malarstwa, rysunku i plakatu. W 1991 roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki RP za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne, w roku 2012 nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wkład w rozwój wyższego szkolnictwa artystycznego.; Nagrodę Województwa Małopolskiego ars Quaerendi w 2015 r.; Nagrodę Ministra Krakowa w 2015 r.; Krzyż Kawalerski Orderu Polonia Restituta w 2013 r. W latach 1981/882 przebywał w USA na półrocznym stypendium Fundacji Kościuszkowskiej, uzyskując tam stypendium Fundacji Ford & Rockefeller.

Jest wiernym panem jamnika szorstkowłosego Felka Trzeciego.

Prace zbiorowe: muzea Narodowe w Krakowie, Warszawie, poznaniu, Kielcach; Muzea Okręgowe w Tarnowie i Toruniu. Muzeum Historii Miasta Krakowa, Muzeum ASP w Krakowie; Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego; Muzeum Chełmskie w Chełmie; Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy; Muzeum Miasta Jaworzna; Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży; Muzeum Częstochowskie; Muzeum Plakatu w Wilanowie; kolekcja Centrum Sztuki "Studio" im. S. I. Witkiewicza w Warszawie; kolekcja ostromecka Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy; Mazowieckie Centrum Sztuki współczesnej "Elektrownia" w Radomiu; Bank Przemysłowo-Handlowy w Krakowie; galeria BWA w Poznaniu, Soeradzu i Białymstoku; Fundacja Malarstwa Polskiego w Lesku; The New York Public Library, Polish Institute of Arts & Sciences, The Kosciuszko Foundation - Nowy Jork; muzeum Mondriaanhuis w Amersfoort w Holandii; muzeum Foundation Antonio Perez w Cuenca w Hiszpanii oraz kolekcje prywatne w kraju i za granicą.

 

Wystawa towarzyszy Krakowskim Spotkaniom Artystycznym, których współorganizatorem jest Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie a organizatorem Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego. Tegoroczne hasło Krakowskich Spotkań Artystycznych to "Konfiguracje".

 

ASP w_Krakowie_Wsiolkowski_2

 

pikto Wsiolkowski_AWpisany przez Monika Żarnowska 21.07.2017r. Ostatnia zmiana 01.09.2017r.

Strona internetowa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie stosuje pliki cookies tzw. ciasteczka, są one konieczne do prawidłowego jej działania.
Kliknij zgadzam się, aby niniejsza informacja się nie pojawiała.

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć