W Galerii "R" trwa wystawa Andrzeja Bednarczyka "Pułapka nieskończoności"

W Galerii "R" Wydziału Rzeźby (pl. Matejki 13) trwa wystawa Andrzeja Bednarczyka "Pułapka nieskończoności". Ekspozycja jest jedną z wystaw towarzyszących Krakowskim Spotkaniom Artystycznym 2017.


ASP w_Krakowie_Bednarczyk_1

 

Artysta tak pisze o wystawie: "Pułapka nieskończoności" jest instalacją rzeźbiarsko-graficzną, w której poszczególne media artystyczne wpływają na siebie wzajemnie, powodując ich przekraczanie. Tak więc rzeźba przestaje mieścić się w zakresie czystej rzeźbiarskości, graficzność zaś staje się czymś więcej, niż tylko cechą płaskiej kompozycji na papierze. Tym, co łączy w tej instalacji dwa media w jedno, jest idea odbicia. Po pierwsze rzeźba jest "cytatem" z postaci ludzkiej wykonanej techniką odlewu z formy silikonowej. Po drugie, została zwielokrotniona w nieskończonej ilości jego fantomowych obrazów. Co więcej, rzeźbiarski obiekt nie jest widoczny wprost, ale poprzez tafle weneckich luster, które stojąc naprzeciw siebie tworzą "korytarze" wzajemnych odbić. Pojęcie korytarzy w prosty sposób wiedzie tutaj ku motywowi labiryntu traktowanego jako obraz zagmatwanego porządku świata i kultury. dzięki temu zabiegowi kompozycyjnemu, uzyskujemy likwidację bezpośredniego oglądu rzeczywistości na rzecz jego formy zapośredniczonej i zmultiplikowanej w nieskończoność. Moją intencją nie jest ferowanie jakichkolwiek wyroków o świcie, w którym przyszło nam wspólnie żyć. Chcę jedynie sprawdzić, czy można "zdematerializować" rzeźbę i co okaże się, gdy fizycznie realna bryła zostanie przesłonięta swoimi obrazami, a przede wszystkim, co takie zabiegi mogą nam o świecie powiedzieć. Poza wszystkim zaś, u podstaw mojego namysłu i prezentowanej realizacji, pozostaje nieusuwalna kontradykcja pomiędzy ludzką ograniczonością i ułomnością a nieskończoną perspektywą wieczności". 

 

W SIERPNIU EKSPOZYCJA PRACY  PROF. ANDRZEJA BEDNARCZYKA DOSTĘPNA JEST PO UPRZEDNIM ZGŁOSZENIU CHĘCI OBEJRZENIA WYSTAWY W PORTIERNI ASP


ASP w_Krakowie_Bednarczyk_2pikto Bednarczyk
Wpisany przez Monika Żarnowska 01.08.2017r. Ostatnia zmiana 16.08.2017r.

Strona internetowa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie stosuje pliki cookies tzw. ciasteczka, są one konieczne do prawidłowego jej działania.
Kliknij zgadzam się, aby niniejsza informacja się nie pojawiała.

Copyright 2011 Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć