Profesor Leszek Misiak i jego uczniowie bohaterami piątej edycji "Przestrzeni dla sztuki"

Bohaterem piątej edycji projektu „Przestrzeń dla sztuki” jest prof. Leszek Misiak i jego uczniowie. Profesor Leszek Misiak to wybitny malarz i grafik, a zarazem jeden z najważniejszych dydaktyków, jacy działali w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Stąd zrodził się pomysł, aby wystawę retrospektywną Profesora połączyć z prezentacją prac młodszego pokolenia twórców, którzy wyszli z jego pracowni. To niezwykła okazja, by nie tylko obcować ze znakomitymi dziełami, ale też prześledzić relacje, jakie na polu sztuki współczesnej zachodzą pomiędzy mistrzem i jego uczniami. Uczniami, którzy pod ręką swojego mentora stali się w pełni samodzielnymi i uznanymi artystami.

 

Przegląd twórczości prof. Leszka Misiaka obejmuje około 190 obrazów, grafik i rysunków powstałych w latach 1960-2017. Towarzyszą im prace 33 uczniów. Podobnie jak w latach poprzednich, projekt realizowany jest w trzech miejscach. W Galerii Promocyjnej na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie 6 listopada 2017 r. została oficjalnie otwarta piąta edycja projektu "Przestrzeń dla sztuki".

 

Misiak_ASP_W_Krakowie_01Misiak_ASP_W_Krakowie_02Misiak_ASP_W_Krakowie_03Misiak_ASP_W_Krakowie_04Misiak_ASP_W_Krakowie_06Misiak_ASP_W_Krakowie_07Misiak_ASP_W_Krakowie_08Misiak_ASP_W_Krakowie_09Misiak_ASP_W_Krakowie_10Misiak_ASP_W_Krakowie_11Misiak_ASP_W_Krakowie_12Misiak_ASP_W_Krakowie_13Misiak_ASP_W_Krakowie_14Misiak_ASP_W_Krakowie_15Misiak_ASP_W_Krakowie_16Misiak_ASP_w_Krakowie_05

 

Współorganizatorem wydarzenia jest Agencja Artystyczna GAP. W Galerii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, mieszczącej się w Pawilonie Dydaktyczno-Sportowym 13 listopada 2017 r. odbył się wernisaż jednej z części wystawy "Leszek Misiak i uczniowie".

 

Misiak_ASP_W_Krakowie_01Misiak_ASP_W_Krakowie_02Misiak_ASP_W_Krakowie_03Misiak_ASP_W_Krakowie_04Misiak_ASP_W_Krakowie_05Misiak_ASP_W_Krakowie_06Misiak_ASP_W_Krakowie_07Misiak_ASP_W_Krakowie_08Misiak_ASP_W_Krakowie_09Misiak_ASP_W_Krakowie_10Misiak_ASP_W_Krakowie_11Misiak_ASP_W_Krakowie_12

 

Wystawa główna ma miejsce w Nowohuckim Centrum Kultury. Jej wernisaż odbył się 9 listopada 2017 r.

 

Misiak_ASP_W_Krakowie_01Misiak_ASP_W_Krakowie_02Misiak_ASP_W_Krakowie_03Misiak_ASP_W_Krakowie_04Misiak_ASP_W_Krakowie_05Misiak_ASP_W_Krakowie_06Misiak_ASP_W_Krakowie_07Misiak_ASP_W_Krakowie_08Misiak_ASP_W_Krakowie_09Misiak_ASP_W_Krakowie_10Misiak_ASP_W_Krakowie_11Misiak_ASP_W_Krakowie_12

 

Prof. Leszek Misiak maluje od ponad 50 lat, posługując się głównie tradycyjną techniką tempery jajecznej. Tworzy obrazy zachwycające czystością formy – intensywnymi barwami, subtelnymi półcieniami i precyzyjną kompozycją, zarazem przesycone niezwykłym, metafizycznmym klimatem, skłaniającym odbiorcę do wyciszenia i kontemplacji.

 

Celem projektu „Przestrzeń dla sztuki” jest przybliżenie szerokiemu kręgowi odbiorców osiągnięć najwybitniejszych polskich artystów i pedagogów, związanych – czy to całym życie, czy tylko epizodycznie – z Krakowem. W kolejnych latach bohaterami wystaw byli: Paulin Wojtyna, Janina Kraupe-Świderska, Janusz Tarabuła i Stefan Gierowski. Ambicją organizatorów ich wystaw było pokazanie możliwie pełnego ich dorobku. Ekspozycje, lokalizowano w miejscach, które pozwalały dotrzeć do widzów z różnych środowisk i o różnym poziomie orientacji w świecie sztuki. Dopełnieniem tego edukacyjnego celu stały się obszerne katalogi, zawierające biografie, szkice krytyczne o artyście oraz komplety reprodukcji.

 

Profesor Leszek Misiak urodził się w 1943 r. w Brzezinach. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Malarstwa pod kierunkiem prof. Wacława Taranczewskiego gdzie dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1968 r. Pracę pedagogiczną rozpoczął w 1969 r. Przez wiele lat był asystentem prof. Janiny Kraupe-Świderskiej w Pracowni Malarstwa Ściennego. Prowadził pracownię malarstwa na Wydziale Malarstwa do 2013 roku. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę. Brał udział w ponad 120 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Zorganizował ponad 30 wystaw indywidualnych. Uzyskał kilkanaście nagród i wyróżnień w konkursach malarstwa, rysunku i grafiki.

 

W tegorocznej edycji projektu "Przestrzeń dla sztuki" biorą udział absolwenci pracowni prof. Leszka Misiaka: Maciej Barański, Rafał Borcz, Katarzyna Celek, Monika Chlebek, Michał Chudzicki, Dawid Czycz, Emilia Dragosz, Barbara Hubert, Ewelina Kaliszczuk, Karolina Jabłońska, Karlos Echeweria Kossak, Joanna Karpowicz, Katarzyna Karpowicz, Przemysław Kmieć, Juliusz Kosin, Magdalena Kulesza-Fedkowicz, Katarzyna Kukuła, Tomasz Kowalski, Agata Kus, Cecylia Malik, Mikołaj Małek, Krzysztof Mężyk, Joanna Pawlik, Marta Sala, Wilhelm Sasnal, Marianna Serocka, Paweł Słota, Justyna Smoleń, Paulina Stasik, Michał Stonawski, Barbara Strykowska, Olga Ząbroń, Jakub Julian Ziółkowski, Andrzej Żygadło.

Pomysłodawcą i opiekunem projektu jest prof. dr hab. Jerzy Hausner z Wydziału Gospodarki i Administracji Publicznej UEK.

 

Wystawie "Leszek Misiak i uczniowie" towarzyszy dwutomowy album. Jedna część poświęcona jest postaci prof. Leszka Misiaka a druga jego uczniom.

 

Wystawy będą trwać do 27 listopada 2017 r.

pikto misiak_uczniowieWpisany przez Monika Żarnowska 13.11.2017r. Ostatnia zmiana 20.11.2017r.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć