Zapraszamy do Galerii ASP na wernisaż wystawy "Dotknięcia!" fotografii Zbigniewa Łagockiego oraz spotkanie autorskie z Marią Luizą Pyrlik poświęcone albumowi monograficznemu "Zbigniew Łagocki"

Galeria Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy

 

Dotknięcia!

 

Zbigniew Łagocki - fotografie

 

w czwartek 16 listopada o godz. 18.00

 

wystawa czynna od 16 listopada do 17 grudnia 2017 r.

 

kurator wystawy Maria Luiza Pyrlik

 

Wernisaż połączony będzie ze spotkaniem autorskim z Marią Luizą Pyrlik,

poświęconym albumowi monograficznemu pt. Zbigniew ŁagockiDotknięcia!


… Fotografowanie jest jakby dotykaniem, dla mnie. Dotykaniem fizycznym drugiego człowieka. Ale też przekraczaniem pewnych granic, przekraczaniem pewnej intymności…, te słowa Zbigniewa Łagockiego stały się punktem wyjścia do skonstruowania przeze mnie wystawy Dotknięcia!

 

Dotyk jest częstym i ważnym elementem w twórczości Łagockiego. Istnieje w niej w sposób różny. Bezpośredni, ale też pośredni – symboliczny. Posiada różne znaczenia. Ma funkcję poznawczą. Jest zgłębianiem wiedzy i pragnieniem zrozumienia świata. Zrozumieniem drugiego człowieka. Jest też oswajaniem i przekraczaniem granicy. Dzięki różnemu podejściu artysta świadomie porusza problemy, które są ważne, istotne, trudne, w których może przekraczać granice, wszelkie granice Mimo to nigdy fotografie Łagockiego nie szukają rozgłosu poprzez drastyczność scen. Raczej stają się manifestem piękna i humanizmu.

 

Cztery cykle fotograficzne, a w każdym inne podejście do dotknięcia, do przekraczania granic.


  • Dotknięcia to seria fotografii, w której Artysta symbolicznie pokazuje czym dla niego jest fotografowanie. Ręka Fotografa na pierwszym planie jakby dotyka różnych fragmentów nagiego ciała modelki. Próbuje poznać, oswoić. Zniwelować granice.
  • Szkoła muzyczna dla niewidomych dzieci w Krakowie to fotografie dzieci, dla których dotyk jest widzeniem. Przez dotyk uczą się świata, poznają go.
  • Sen dotknięciem jest przekroczenie granicy intymności, ale przede wszystkim jest w tej serii fascynacja ciałem kobiety.
  • Refleksje wojenne   wojna, konflikt, gwałt, przemoc, przekraczanie wszelkich granic!… I nagle przypomniałem sobie te trupy, i innych, i liczbę, którą zobaczyłem wyrytą na ramieniu nagiego człowieka, sto sześćdziesiąt tysięcy i kilka, i te baraki. (Vercors).


Nagie Ciało to dodatkowy ważny element wystawy, jest to rozmowa z prof. Zbigniewem Łagockim przeprowadzona przez Małgorzatę Chęcińską-Głazik w dniu 20 marca w 2009 r. Tematem rozmowy są nagie ciało, sztuka, fotografia.

 

Maria PyrlikZbigniew Łagocki (1927 – 2009), profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych fotografów polskich XX wieku. Ukończył Wydział Architektury Politechniki krakowskiej. Pracował jako architekt w Polsce i w Szwajcarii. Od 1957 r. był członkiem ZPAF. Należał do Photographic Society of America. Przewodniczył komisji artystycznej FIAP. Otrzymał tytuł Honoraire Excellence FIAP. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalem Niepce’a. Był współorganizatorem (wraz ze Zbigniewem Dłubakiem) znaczących ekspozycji: „Wystawa Fotografii Subiektywnej” (1968) i „Fotografowie Poszukujący” (1971). Od 1977 r. wykładał fotografię na krakowskiej ASP. W 1990 r. objął stanowisko kierownika Katedry Fotografii na Wydziale Grafiki. Dzięki jego staraniom utworzono specjalizację Fotografia, co dało możliwość dyplomowania w tej dziedzinie. W 1994 r. otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Dwukrotnie był prorektorem ds. studenckich w ASP oraz rektorem w Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych i Nowych Mediów w Warszawie.

 

Wydał album autorski Piwnica, PWM (tzw. Czarny Album) oraz album Dom na Groblach. Zorganizował ponad 20 wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Uczestniczył w wielu konkursach fotograficznych. Zdobył ponad 20 medali na konkursach fotograficznych między innymi w 1967 roku otrzymał złoty medal na Międzynarodowym Biennale Sztuki w São Paulo za cykl zdjęć Aerotica.

Był cenionym artystą i pedagogiem.

 

Łagocki zaproszenie

pikto lagocki

 Wpisany przez Monika Żarnowska 12.11.2017r. Ostatnia zmiana 17.11.2017r.

Strona internetowa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie stosuje pliki cookies tzw. ciasteczka, są one konieczne do prawidłowego jej działania.
Kliknij zgadzam się, aby niniejsza informacja się nie pojawiała.

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć