"Pracownia Serigrafii" w Galerii "Akademia w Bronowicach"

Wystawą zatytułowaną "Pracownia Serigrafii" rozpoczęliśmy piąty rok działalności Galerii "Akademia w Bronowicach", mieszczącej się w gościnnej przestrzeni Galerii Bronowice (ul. Stawowa 61). Warto wspomnieć przy tej okazji, że obiekt ten rozpoczął swą działalność właśnie późną jesienią 2013 roku, zapraszając w swe mury do partnerskiej współpracy Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, tym samym wprowadzając nową jakość w realia funkcjonowania dużych obiektów handlowo-usługowych. Dotychczas współpraca ta zaowocował już około dwudziestoma wystawami, prezentującymi przede wszystkim młodych artystów – studentów, doktorantów i młodych absolwentów, wywodzących się z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

ASP w_Krakowie_Serigrafia_1

ASP w_Krakowie_Serigrafia_2

Na ekspozycji prezentujemy, zgodnie ze swym jednoznacznie brzmiącym tytułem, dorobek dydaktyczny ostatnich 10 lat działalności Pracowni Serigrafii działającej na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, kierowanej w tym czasie przez prof. ASP Marcina Surzyckiego, przy współpracy dr Stefana Kaczmarka.

Serigrafia jest techniką graficzną mającą już swoją historię. Jej początki szacuje się na wiek XVII na terenie Japonii, a swe korzenie ma w dalekowschodnich technikach druku szablonowego, istniejących tam już wiele, wiele wieków wcześniej. Technika ta pozwala artyście grafikowi na bardzo szerokie spektrum artystycznego eksperymentu, a współcześnie wzbogacona o doświadczenie fotografii i cyfrowe przetwarzanie obrazu, wnosi nowe jakości i wyraźnie poszerza aspekt formalno-ekspresyjny.

ASP w_Krakowie_Serigrafia_3

ASP w_Krakowie_Serigrafia_4

Kierownik Pracowni Serigrafii, dr hab. Marcin Surzycki, prof. ASP we wstępie do katalogu, który towarzyszy wystawie pisze: "Pracownia Serigrafii jest najmłodszą pracownią działającą w Katedrze Grafiki Warsztatowej. Istnieje od 1996 roku. Początkowo kierowana była przez prof. Wojciecha Krzywobłockiego. Od roku 2006 o dzisiaj prowadzona jest przez prof. ASP MArcina Surzyckiego, we współpracy z dr Stefanem Kaczmarkiem. Studenci w tym czasie zrealizowali ponad 20 prac magisterskich, 7 licencjackich, 6 aneksów dyplomowych, 2 doktoraty. Z zajęć w pracowni korzystają studenci z zagranicy objęci programem Erasmus.

Najważniejszą rolą programu kształcenia jest stymulowanie i rozwój indywidualnych osobowości i talentu studentów. Zdobycie świadomości, umiejętności wyboru środków graficznej wypowiedzi oraz praktyczne opanowanie warsztatu ma przygotować młodych artystów do samodzielnej pracy twórczej. Ogromny potencjał techniki w kreowaniu obrazu jest znakomitym obszarem do poszukiwania i eksperymentów graficznych; od klasycznych manualnych rozwiązań po użycie fotografii, obrazu cyfrowego, komputera. Możliwość druku na różnych podłożach np. papier, tkanina, pleksi, folie daje okazję do tworzenia grafik nie tylko w jej podstawowym obliczu odbitki graficznej, ale również w formie graficznych obiektów, przestrzennych artefaktów i instalacji. Otwartość formuły edukacyjnej oraz wspieranie studentów w dążeniu do odnalezienia własnego języka plastycznych realizacji sprzyja poszerzeniu współczesnego wizerunku grafiki artystycznej, wzbogacając ją o nowe wartości".

ASP w_Krakowie_Serigrafia_6

ASP w_Krakowie_Serigrafia_7

Kurator artystyczny Galerii "Akademia w Bronowicach" dr hab. Jan Tutaj, prof. ASP tak mówi o ekspozycji: "Dokonany wybór dzieł studenckich, ubogacony także pracami prowadzących pedagogów, w sposób niezmiernie czytelny prezentuje widzowi taki właśnie wymiar tej techniki graficznej. Jej szerokie możliwości wyrazowe oraz swoista elastyczność budowania obrazu na różnorakich podłożach jest niewątpliwie tym czynnikiem, który pozwala na dużą swobodę twórczą i jakże pożądany na etapie artystycznego rozwoju – kreatywny eksperyment uwypuklający osobowość młodego twórcy. Mamy tu więc zarówno prace zbudowane w estetyce abstrakcji, wizyjnej ekspresji opartej tu i ówdzie o motywy zaczerpnięte z szeroko pojętej natury, akcenty figuratywne oraz dzieła podejmujące tematy bardziej zaangażowane społecznie, próbujące odnieść się to współczesności czy generacyjnej tożsamości. Widać więc tu bardzo płynne, a zarazem profesjonalne przenikanie się wyborów estetycznych ze świadomym doborem tematu i budowanym artystycznym przekazem.

Z pozoru więc, zawężona do jednej techniki ekspozycja, przynosi bardzo bogate doznania uwypuklające nie tylko warsztatową jakość dzieł, ale nade wszystko ich ekspresyjną różnorodność i wielość możliwych form dialogu z odbiorcą. Z pewnością powinna ująć widza profesjonalna forma oraz warsztatowa biegłość prezentowanych prac, będąca efektem świadomie, konsekwentnie i z sukcesami prowadzonej dydaktyki w Pracowni Serigrafii".

ASP w_Krakowie_Serigrafia_8

ASP w_Krakowie_Serigrafia_9

Wernisaż wystawy odbył się 5 listopada 2017 r. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonali: JM Re Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 18 stycznia 2018 r. w Galerii "Akademia w Bronowicach" w Galerii Handlowej Bronowice, ul. Stawowa 61 (poziom 1) od poniedziałku do piątku w godzinach od 15.00 do 21 .00 oraz w soboty i niedziele w godz. od 9.00 do 21.00.

pikto serigrafia_wernisaz

Wpisany przez Monika Żarnowska 05.12.2017r. Ostatnia zmiana 06.12.2017r.