Wręczenie Nagrody "Żółtej Ciżemki" autorstwa prof. Krzysztofa Nitscha

W 2017 roku, czyli w setną rocznicę śmierci Antoniny Domańskiej, Biblioteka Kraków podjęła decyzję o powołaniu ogólnopolskiej Nagrody „Żółta Ciżemka” za książkę dla dzieci i młodzieży. Obierając na patronkę Nagrody Antoninę Domańską, autorkę powieści i opowiadań historycznych, nawiązano do najlepszych polskich tradycji literatury dla dzieci. Nagroda "Żółtej Ciżemki" została wykonana w porozumieniu z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, przez profesora Krzysztofa Nitscha prowadzącego pracownię Medalierstwa, Małej Formy Rzeźbiarskiej.

Cizemka Nitsch_1

Biblioteka Kraków za cel ustanowienia Nagrody „Żółta Ciżemka” przyjęła uhonorowanie najpiękniejszych i najbardziej wartościowych polskich wydawnictw adresowanych do młodszych czytelników. Poprzez tę inicjatywę pragnie wyróżnić tych rodzimych autorów, ilustratorów, grafików, dzięki którym literatura może wciąż silnie oddziaływać na wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży, a przy tym przynosić im intelektualną, emocjonalną i estetyczną przyjemność z obcowania ze światem dobrej książki.

W pierwszej edycji Nagrody „Żółta Ciżemka” zwyciężyło „Niezłe ziółko” Barbary Kosmowskiej z ilustracjami Emilii Dziubak. Ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród odbyło się 15 grudnia 2017 r. w Sali Fontany w krakowskim Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką”.

Cizemka Nitsch_2

Cizemka Nitsch_3

Cizemka Nitsch_4

pikto cizemka

Wpisany przez Monika Żarnowska 08.01.2018r. Ostatnia zmiana 08.01.2018r.