W Galerii ASP można zobaczyć prace Jerzego Nowosielskiego, Jacka Waltosia oraz Grzegorza Sztwiertni

W Galerii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie odbył się wernisaż wystawy "Sześć stóp nad ziemią", na której prezentowane są prace trzech malarzy Jerzego Nowosielskiego, Jacka Waltosia oraz Grzegorza Sztwiertni. Artyści zgoła od siebie różni, choć wspólnym mianownikiem w ich twórczości jest bez wątpienia człowiek i ikonografia do której chętnie się odwołują.

 

Wystawa "Sześć stóp nad ziemią" jest kameralnym ukazaniem przemian w podejściu do problemu ciała w malarstwie polskim na przestrzeni ostatniego półwiecza, za pomocą prac trzech malarzy różnych generacji. Każdy z nich, uwikłany w odmienne koleje zbiorowego losu skupiał swoją uwagę na kondycji człowieka wobec tych historycznych etapów: powojnia, okresu realnego socjalizmu i współczesnej potransformacyjnej rzeczywistości. Mamy więc okazję przeanalizować „przygody ciała” w różnych sytuacjach – zawsze jednak z pełnej powagi perspektywy: religijnej, klasycznej i ponowoczesnej.

 

Jerzy Nowosielski, Jacek Waltoś i Grzegorz Sztwiertnia są laureatami Nagrody im. Jana Cybisa. Otrzymali je kolejno w 1988 r., 2002 r. i 2016 r. To prestiżowe wyróżnienie zostało ustanowione w 1973 roku przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków. Nagroda przyznawana jest artystom zajmującym się malarstwem. Początkowo przyznawał ją zarząd OW ZPAP, obecnie jest nadawana przez poprzednich laureatów, wchodzących w skład kapituły, obradującej i wyłaniającej kolejnego laureata za całokształt twórczości.  

 

Wystawa będzie czynna do 11 lutego 2018 roku w Galerii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (ul. Basztowa 18) od wtorku do piątku w godz. 10.00-18.00 oraz w soboty i w niedziele w godz. 12.00-18.00.


ASP_W_Krakowie_Nowosielski_01ASP_W_Krakowie_Nowosielski_02ASP_W_Krakowie_Nowosielski_03ASP_W_Krakowie_Nowosielski_04ASP_W_Krakowie_Nowosielski_05ASP_W_Krakowie_Nowosielski_06ASP_W_Krakowie_Nowosielski_07ASP_W_Krakowie_Nowosielski_08ASP_W_Krakowie_Nowosielski_09ASP_W_Krakowie_Nowosielski_10ASP_W_Krakowie_Nowosielski_11ASP_W_Krakowie_Nowosielski_12ASP_W_Krakowie_Nowosielski_13ASP_W_Krakowie_Nowosielski_14ASP_W_Krakowie_Nowosielski_15ASP_W_Krakowie_Nowosielski_16ASP_W_Krakowie_Nowosielski_18ASP_W_Krakowie_Nowosielski_19ASP_w_Krakowie_Nowosielski_17 pikto NowosielskiWpisany przez Monika Żarnowska 12.01.2018r. Ostatnia zmiana 12.01.2018r.

Strona internetowa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie stosuje pliki cookies tzw. ciasteczka, są one konieczne do prawidłowego jej działania.
Kliknij zgadzam się, aby niniejsza informacja się nie pojawiała.

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć