Dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych w Galerii "Akademia w Bronowicach"

Studenci oraz doktoranci Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki współorganizowali warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży zatytułowane „MAGIA WITRAŻU” cz. I – inspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Wydarzenie prowadziły Aleksandra Jagiełka, Joanna Głaz, Magdalena Skóra oraz Paulina Krupa.

Dzieci, zarówno te najmłodsze jak i nieco starsze, wykonywały prace z wykorzystaniem farb do szkła, bazując na własnych projektach i przygotowanych przez prowadzących motywach zaczerpniętych z dzieł Stanisława Wyspiańskiego. Wielu z uczestników wykazywało ogromną kreatywność, zdolności twórcze i niezwykłe wyczucie koloru. Być może rosną nasi przyszli studenci...

Miejscem warsztatowego spotkania była Galeria ASP „Akademia w Bronowicach”, której kuratorem oraz opiekunem artystycznym jest dr hab. Jan Tutaj, prof. ASP. Obyły to już kolejne warsztaty w tej Galerii. Obywają się one raz w miesiącu – w tym roku również podczas wakacji. Współorganizatorami warsztatów są: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Galeria Bronowice we współpracy z Open Media Public Relations reprezentowanymi przez Aleksandrę Burak i Agnieszkę Dźwigoń. Dodatkowo koordynacją poszczególnych warsztatów zajmuje się doktorantka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Paulina Krupa.

W tym roku zostały one poszerzone o nowe interesujące zagadnienia. W związku z obchodami 200-lecia ASP, poprzez zapoznanie młodych z twórczością Stanisława Wyspiańskiego, prowadzący przenieśli uczestników warsztatów w barwny świat. Jednocześnie, poprzez inspiracje twórczością tego wybitnego artysty i dawnego profesora ASP, podkreślali, iż rok 2018 jest wyjątkowy. Magicznej atmosfery warsztatów dopełniały witraże wykonane przez studentów Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w ramach zajęć w Pracowni Witrażu i Szkła (Pracownia Wolnego Wyboru) prowadzonej przez dr Martę Kamińską.

Z pewnością budujący jest fakt, iż wśród dzieci i młodzieży istnieje i rozwija się twórcze myślenie oraz chęć do pracy, a wykonanie dzieł, które dodatkowo można zabrać do domu, zachować na pamiątkę, czy też podarować najbliższym, wywołuje zadowolenie i uśmiech na twarzy młodych twórców.

pikto magia_witrazu

Wpisany przez Monika Żarnowska 29.01.2018r. Ostatnia zmiana 29.01.2018r.