Finisażowe spotkanie z artystami Jackiem Waltosiem i Grzegorzem Sztwiertnią

pikto finisaz_6W środę, 7 lutego 2018 r. w Galerii ASP w Krakowie odbyło się finisażowe spotkanie z artystami Jackiem Waltosiem i Grzegorzem Sztwiertnią połączone z prezentacją katalogu wystawy "Sześć stóp nad ziemią".

 

Na wystawie "Sześć stóp nad ziemią" pokazane zostały prace trzech malarzy Jerzego Nowosielskiego, Jacka Waltosia oraz Grzegorza Sztwiertni. Wspólnym mianownikiem w twórczości tych artystów jest człowiek i ikonografia do której chętnie się odwołują. W kameralnej przestrzeni Galerii ASP ukazana została przemian w podejściu do problemu ciała w malarstwie polskim na przestrzeni ostatniego półwiecza, za pomocą prac malarzy różnych generacji. Każdy z nich, uwikłany w odmienne koleje zbiorowego losu skupiał swoją uwagę na kondycji człowieka wobec tych historycznych etapów: powojnia, okresu realnego socjalizmu i współczesnej potransformacyjnej rzeczywistości. Zwiedzający mieli okazję przeanalizować „przygody ciała” w różnych sytuacjach – zawsze jednak z pełnej powagi perspektywy: religijnej, klasycznej i ponowoczesnej.

 

Jerzy Nowosielski, Jacek Waltoś i Grzegorz Sztwiertnia są laureatami Nagrody im. Jana Cybisa. Otrzymali je kolejno w 1988 r., 2002 r. i 2016 r. To prestiżowe wyróżnienie zostało ustanowione w 1973 roku przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków. Nagroda przyznawana jest artystom zajmującym się malarstwem. Początkowo przyznawał ją zarząd OW ZPAP, obecnie jest nadawana przez poprzednich laureatów, wchodzących w skład kapituły, obradującej i wyłaniającej kolejnego laureata za całokształt twórczości.

 

Wystawę można oglądać do niedzieli, 11 lutego 2018 roku w Galerii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (ul. Basztowa 18) od wtorku do piątku w godz. 10.00-18.00 oraz w sobotę i w niedziele w godz. 12.00-18.00.

 

ASP_w_Krakowie_01ASP_w_Krakowie_02ASP_w_Krakowie_03ASP_w_Krakowie_04ASP_w_Krakowie_05ASP_w_Krakowie_06ASP_w_Krakowie_07ASP_w_Krakowie_08Wpisany przez Monika Żarnowska 08.02.2018r. Ostatnia zmiana 14.02.2018r.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć