W Galerii "Akademia w Bronowicach" trwa wystawa "Wokół dzieła 2017"

W przestrzeni Galerii "Akademia w Bronowicach" (ul. Stawowa 61) trwa wystawa "Wokół dzieła 2017". Ekspozycja prezentuje prace studentów - uczestników czwartej edycji Konkursu na Dzieło, zorganizowanego przez Uczelnianą Radę Samorządu Studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Prezentacja ta została poszerzona o grono kilku osób - członków samorządu studenckiego, którzy przyczynili się do zorganizowania konkursu.


ASP w_Krakowie_1


ASP w_Krakowie_2


ASP w_Krakowie_3


W wystawie udział biorą: Natalia Nowicka, Daria Pałka, Adam Żądło, Karolina Cygnar, Martyna Hołda, Kamil Klonowski, Alicja Pakosz, Edward Petrasheskyn, Matylda Polak, Alicja Dubańska, Kamil Sosin, Karol Lis, Sylwia Walania, Konrad Żukowski, Aleksandra Strączek, Patrycja Krzanowska, Agnieszka Wygoda, Svetlana Kohunytska, Szymon Wal, Aleksandra Bożek, Monika Szydłowska, Estera Mrówka, Marcelina Kurek, Przemysław Broszko, Joanna Tochman, Anna Grochowska, Adriana Foryś, Paulina Żmuda, Filip Handzel, Weronika Mordel, Weronika Cyganik, Alicja Biedrzycka, Katarzyna Jarząb.

 

ASP w_Krakowie_4

 

ASP w_Krakowie_5

 

ASP w_Krakowie_6

 

Wystawie towarzyszy katalog. W jego wstępie dr hab. Jan Tutaj, prof. ASP - Prorektor ds. Studenckich a zarazem Kurator Galerii "Akademia w Bronowicach" pisze: "...Tegoroczna edycja konkursu pozwoliła na zaprezentowanie prac kilkudziesięciu autorek i autorów szeroko reprezentując sztuki piękne, począwszy od malarstwa, przez grafikę i rysunek, rzeźbę na działaniach filmowych kończąc. Przekazane do konkursu prace ujawniają zarówno szerokie zainteresowania tematyczne jak również bogate zróżnicowanie formalne, rozpiętość warsztatu oraz wielorako przejawianą wrażliwość i estetyczną tożsamość. Obserwacja ta zdaje się być bardzo ważną i cenną cechą zgromadzonych dzieł, jest bowiem przejawem rosnącej samoświadomości studentów jako adeptów nowej sztuki a zarazem przekonaniem o potrzebie wyrażania siebie i swoich emocji niezależnie od grupowych czy instytucjonalnych upodobań. Całość prezentacji uwypukla zatem także głęboka tęsknota za poszukiwaniem bardzo osobistego języka wypowiedzi, z jednej strony czerpiąc wiele z aktualnych trendów i postaw estetycznych, zarazem próbując oryginalnych rozwiązań i dociekania: jak wyrazić siebie, jak oryginalnie zwrócić uwagę nie tyle na siebie co na swoje przemyślenia, obawy czy pragnienia..."

 

Aleksandra Strączek - absolwentka I stopnia studiów stacjonarnych Wydziału Architektury Wnętrz, wice przewodnicząca uczelnianej rady samorządu studenckiego pełniąca obowiązki przewodniczącego w roku akademickim 2017/2018, zwraca uwagę, że "Konkurs na Dzieło" powstał z inicjatywy Studentów dla studentów. W katalogu czytamy: "...Pokazuje on za każdym razem jaki poziom prac prezentuje zgłoszony zbiór studentów, które wydziały są najbardziej zainteresowane udziałem w tego typu wydarzeniach oraz jakie jest zaangażowanie w życie studenckie poza zajęciami dydaktycznymi. Konkursy mają oprócz tego oczywistego wymiaru rywalizacji także wymiar czysto aktywizujący. Widzimy także jak szerokim pojęciem z każdym rokiem staje się samo Dzieło. Stoimy jako młodzi twórcy przed ogromnym wyzwaniem ponownego zdefiniowania oceanu jakim stała się SZTUKA - a co za tym idzie powinniśmy zdawać sobie sprawę, że odbiorca co raz częściej nie posiada zasobu wiedzy którą z góry zakładamy, że każdy ma. Artysta w dzisiejszym czasie chcąc być aktualnym musi wykazać się ogromną świadomością a nie tylko umiejętnością warsztatową. To prowadzi do redefinicji samego Artysty - bo tak jak żaden obraz a nawet tytuł Magistra nie uczyni nas Wielkimi artystami tak samo sam fakt narodzin nie czyni nas Człowiekiem przez wielkie "C". Pokora i świadomość nie tylko tego co możemy od świata otrzymać, ale to co możemy mu zaoferować żyjąc tu i teraz, tworząc tu i teraz. To wszystko co po nas zostaje jest celem, którego jako młodym artystom niewolno nam stracić z pola widzenia..."


ASP w_Krakowie_7


ASP w_Krakowie_8


ASP w_Krakowie_9

pikto dzielo_bronowiceWpisany przez Monika Żarnowska 12.03.2018r. Ostatnia zmiana 13.03.2018r.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć