Wystawa "Utopia. Nie-Miejsce" do zobaczenia w High5

W sobotę, 5 maja 2018 r. w High5 w Krakowie na ul. Pawiej 7 odbył się wernisaż wystawy "Utopia. Nie-Miejsce" (International Polish - German Exhibition). Tegoroczna edycja polsko-niemieckiego Biennale Sztuki Współczesnej prezentowana jest w nowo powstającej przestrzeni biurowej firmy SKANSKA w ścisłym centrum Krakowa z witryną otwierającą się na ulicę (Dworzec Główny, Galeria Krakowska). Wystawa ta może się stać kulturalną wizytówką miasta, otwierając się nie tylko na mieszkańców ale i na turystów, podróżujących, odwiedzających stolicę Małopolski.

 

Foto Grzegorz Mart /StudioFILMLOVE/

 

ASP_w_Krakowie_01ASP_w_Krakowie_02ASP_w_Krakowie_03ASP_w_Krakowie_04ASP_w_Krakowie_05ASP_w_Krakowie_06ASP_w_Krakowie_07ASP_w_Krakowie_08ASP_w_Krakowie_09ASP_w_Krakowie_10ASP_w_Krakowie_11ASP_w_Krakowie_12ASP_w_Krakowie_13ASP_w_Krakowie_14ASP_w_Krakowie_15ASP_w_Krakowie_16ASP_w_Krakowie_17ASP_w_Krakowie_18ASP_w_Krakowie_19ASP_w_Krakowie_20ASP_w_Krakowie_21ASP_w_Krakowie_22ASP_w_Krakowie_23ASP_w_Krakowie_24  

 

Projekt "Utopia. Nie-Miejsce" związany jest z ideą twórczego dialogu środowisk artystycznych z Polski i Niemiec. Zakłada prezentację prac z zakresu malarstwa, rzeźby, fotografii, video oraz instalacji. Projekt promuje działania profesorów, doktorantów studentów ale także młodych, nieznanych twórców i pomaga ich wprowadzić w przestrzeń międzynarodowych kontaktów artystycznych, konfrontując ich twórczość z uznanym środowiskiem artystyczno-dydaktycznym uczelni artystycznych Polski i Niemiec. Prezentowana ekspozycja w swym temacie oraz charakterze bezpośrednio odnosi się do dorobku Stanisława Lema, jednocześnie wpisując się w obchody urodzin pisarza organizowanego przez Kraków Miasto Literatury UNESCO.

 

Kuratorami wystawy są: Michał Sroka i Kamil Kuzko.

Artyści biorący udział w wystawie: Zbigniew Bajek, Andrzej Bednarczyk, Ulrike Beckman, Michalina Bigaj, Inken Boje, Bartek Czarnecki, C.U.Frank, Klaus U. Hilsbecher, Artur Kapturski, Emilia Kina, Wojciech Kopeć, Piotr Korzeniowski, Lutz Krutein, Edie Kucharzewski, Kamil Kuzko, Dariusz Milczarek, Kaja Mucha, Jakub Najbart, Jan Podgórski, Janusz Radtke, Johannes Raimann, Jurgen Rosner, Filip Rybkowski, Detlef Schweiger, Justyna Smoleń, Michał Sroka, Witold Stelmachniewicz, Michał Stonawski, Radek Szlęzak, Jan Tutaj, Katharina Veerkamp, Bartosz Węgrzyn, Andrej Wilhelms, Wojtek Wasilewski oraz Michał Zawada.

Graphic designer: Renata Motyka

Partnerzy: Cracow City of Literature Unesco, Skanska (HIGH5), Cracow Department of Culture, Academy of Fine Arts in Cracow, Verein Der Dusseldorfer Kunstler DE, Kulturtransporter DE.

 

Foto Grzegorz Mart /StudioFILMLOVE/

 

ASP_w_Krakowie_25ASP_w_Krakowie_26ASP_w_Krakowie_27ASP_w_Krakowie_28ASP_w_Krakowie_29ASP_w_Krakowie_30ASP_w_Krakowie_31ASP_w_Krakowie_32ASP_w_Krakowie_33ASP_w_Krakowie_34ASP_w_Krakowie_35ASP_w_Krakowie_36ASP_w_Krakowie_37ASP_w_Krakowie_38ASP_w_Krakowie_39ASP_w_Krakowie_40ASP_w_Krakowie_41ASP_w_Krakowie_42ASP_w_Krakowie_43

 

"Z głębin naszej niewiedzy, niedoskonałości, egzystencjalnego lęku i nierozstrzygalnych dychotomii nie umiemy wyrwać się inaczej, jak tylko dokonując desperackiego skoku poza granice dostępnego nam  wszechświata. Nie po to, aby wylądować w Niebie; raczej po to, by odnaleźć możliwość innych reguł gry w świat i egzystencję, innej jawy niż jawa istnienia" - Stanisław Lem.


Kolejna odsłona międzynarodowego polsko-niemieckiego projektu odnosi się do jednego z zagadnień podejmowanych przez Stanisława Lema. Czołowy przedstawiciel polskiej fantastyki naukowej, filozof, futurolog i eseista, w swoim dorobku ma również powieści realistyczne i teksty satyryczne. Dzieła Lema zawierają odniesienia do stanu współczesnego społeczeństwa, refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat, a także krytykę zarówno ustroju socjalistycznego, jak i zachodniego kapitalizmu. Termin do którego odnoszą się organizatorzy zapraszając artystów polskich i niemieckich to "Utopia. Nie-Miejsce".


Termin "utopia" pochodzi od łacińskiego tytułu eseju Utopia (1516) Tomasza Morusa. Tytuł dzieła Morusa nie jest jednoznaczny, ponieważ mógł zostać utworzony zarówno od greckiego outopos (gr. ou – nie, topos – miejsce, nie-miejsce, miejsce, którego nie ma, nieistniejące), jak i od eutopia (dobre miejsce). Można przypuszczać, że ta dwuznaczność była przez Morusa zamierzona.


Utopia jest człowiekowi niezbędna jako cel nigdy nie realizowalny, marzenie i obietnica. Dlatego nawet w czasach tak anty-utopijnych jak dziś, w świecie, który jeszcze nie podniósł się z ruin po wieży Babel, utopia wciska się wszędzie tam, gdzie jest obecny ludzki strach i ludzka nadzieja, a przecież to rodzeństwo jest zwykle nierozłączne. Gdy gruzy bardziej porosną zielskiem zapomnienia, zobaczymy stada fałszywych proroków niosących fałszywe odpowiedzi na ten prawdziwy strach i tę prawdziwą nadzieję. Świat bez utopii kamienieje, ale czego jest utopia gwarantem? To sprzeczność nierozwiązalna.


Wystawa będzie czynna do 21 czerwca 2018 r.


Więcej na:

http://www.vddk1844.de/
http://www.transporterkultury.pl/

pikto utopia_nie_miejsce_Wpisany przez Monika Żarnowska 14.05.2018r. Ostatnia zmiana 14.05.2018r.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć