Książka Michała Pilikowskiego "Piękna historia. Krakowska Akademia Sztuk Pięknych w latach 1818-1939" na jubileusz 200-lecia krakowskiej ASP

Dla uświetnienia jubileuszu 200-lecia Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie nakładem Wydawnictwa ASP ukazała się książka Michała Pilikowskiego Piękna historia. Krakowska Akademia Sztuk Pięknych w latach 1818-1939. Książka poświęcona jest dziejom najstarszej polskiej uczelni plastycznej.

Opisane zostały w niej kolejne etapy rozwoju Akademii – instytucji, której losy wpisują się nie tylko w bieg życia artystycznego i wzbogacają historię sztuki, ale także są złączone z dziejami Polski dwóch ostatnich stuleci. Innym wymiarem tej opowieści jest prezentacja biografii wybitnych artystów związanych z krakowską ASP. Poznawanie rektorów, profesorów, absolwentów i studentów Akademii w najbardziej wymowny sposób świadczy o wyjątkowości uczelni. Śledzenie relacji między artystami a Akademią jest zajęciem fascynującym. Każdy artykuł ma dwóch bohaterów: artystę i krakowską ASP. Opowieść o Akademii i jej artystach zaciekawi wszystkich tych, którzy interesują się historią polskiej sztuki.

Publikacja jest współfinansowana przez Urząd Miasta Krakowa. Jej promocja miała miejsce 10 maja 2018 r. podczas wernisażu wystawy Akademia na Uniwersytecie. Związki Akademii Sztuk Pięknych z Uniwersytetem Jagiellońskim w Collegium Maius.

Książkę można nabyć w siedzibie wydawnictwa (Mały Rynek 4) lub wysyłkowo, składając zamówienia na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Cena książki wynosi 70 zł.

okladka piekna_historia

pikto piekna_historia

Wpisany przez Monika Żarnowska 15.05.2018r. Ostatnia zmiana 15.05.2018r.