Wystawa Laureatów Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza w Galerii ASP

W niedzielę, 10 czerwca 2018 r. w Galerii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie odbył się wernisaż Wystawy Laureatów Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza. Wystawę otworzyli: JM Rektor krakowskiej ASP prof. Stanisław Tabisz, Prorektor ds. Studenckich dr hab. Jan Tutaj prof. ASP, Prorektor ds. Nauki i Spraw Zagranicznych dr hab. Bogdan Achimescu prof. ASP, Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego a zarazem kurator wystawy Joanna Warchoł oraz kurator Galerii ASP Margaryta Vladimirova.

 

W wystawie udział biorą laureaci Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza: Janina Kraupe, Zbysław M. Maciejewski, Jerzy Nowosielski, Eugeniusz Mucha, Jacek Sroka, Jan Pamuła, Stefan Gierowski, Alina Kalczyńska, Izaak Celnikier, Stanisław Rodziński, Leszek Dutka, Anna Sobol-Wejman, Ryszard Otręba, Stanisław Wejman, Tamara Berdowska, Janusz Tarabuła, Tadeusz Gustaw Wiktor.

 

Nagroda im. Witolda Wojtkiewicza to konkurs realizowany przez Zarząd ZPAP Okręgu Krakowskiego od 1997 roku. We wstępie do katalogu, który towarzyszy wystawie Prezezs ZPAP - Joanna Warchoł - pisze: 

"...Pomysłodawcy Nagrody na jej patrona wybrali Witolda Wojtkiewicza – wybitnego, młodopolskiego artystę – malarza, grafika i rysownika, który pomimo krótkiego życia stworzył szereg pięknych, poetyckich dzieł, wypełnionych zadumą i liryzmem, pobudzających wyobraźnię, ukazujących świat z pogranicza jawy i snu. Posiadał on oryginalną osobowość twórczą, a jego sztukę charakteryzuje samodzielna i wolna od zapożyczeń stylizacja. Wydawał się więc doskonałym patronem dla konkursu promującego indywidualność, kreatywność, wrażliwość i wyjątkową osobowość. Nagroda im. Witolda Wojtkiewicza przyznawana jest żyjącemu polskiemu artyście za najlepszą wystawę malarstwa, grafi ki lub rysunku, jaka odbyła się w Krakowie w trakcie kolejnej edycji. Jej celem jest dostrzeżenie wybitnych zjawisk artystycznych, zwrócenie uwagi odbiorcy na szczególnie wartościowe postawy twórcze, uhonorowanie artysty za jego pracę, trud intelektualny i szeroko pojętą otwartość w kreowaniu wizerunku uprawianej przez siebie sztuki.
Nagrodę przyznaje specjalnie powołane przez Zarząd Okręgu jury, w skład którego wchodzą osoby profesjonalnie zajmujące się sztukami plastycznymi: historycy i krytycy sztuki, dziennikarze piszący o sztuce oraz uznani artyści. W jury zawsze zasiada laureat poprzedniej edycji, Prezes Okręgu i przedstawiciel Rady Artystycznej Okręgu. Obrady jury bywają burzliwe – mnogość świetnych wystaw prezentujących oryginalne i wysoce wartościowe dzieła powoduje, że wybór tej jedynej, uznanej za najlepszą i godną szczególnego wyróżnienia, często bywa bardzo trudny. W naszym mieście funkcjonuje tak wiele galerii i instytucji kultury, gdzie odbywają się rocznie dziesiątki ciekawych wystaw, że podjęcie decyzji, który z tych pokazów wybijał się ponad inne i był zjawiskiem wyjątkowym z cechami ponadczasowości, nie jest łatwe, a ogłoszenie nazwiska zwycięzcy bywa tematem dyskusji i komentarzy w środowisku krakowskich artystów..."

 

W katalogu czytamy także tekst JM Rektora krakowskiej ASP prof. Stanisława Tabisza:

"...W ostatnich latach w Polsce nadawane są trzy nagrody dla współczesnych artystów sztuk pięknych. Najstarsza – to Nagroda im. Jana Cybisa ustanowiona przez ZPAP Okręg Warszawski. Drugi, co do okresu powstania indywidualny laur, to Nagroda im. Witolda Wojtkiewicza powołana przez ZPAP Okręg Krakowski. Trzecią, co do stażu, jest Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego wręczana od kilku lat przez ZPAP Okręg Gdański. Są to nagrody, jak widać, honorujące artystów przez ich własne profesjonalne środowiska. Właśnie dlatego bywają bardzo cenione i zdobyły już zasłużoną, ogólnopolską renomę… Po prezentacji w Galerii ASP w Krakowie trójki krakowskich laureatów Nagrody im. Jana Cybisa, a byli to: Jerzy Nowosielski, Jacek Waltoś i Grzegorz Sztwiertnia, przedstawiamy krakowskiej publiczności prace wszystkich 17-tu dotychczasowych laureatów Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza. Są to znakomici artyści uprawiający malarstwo, rysunek i grafi kę, posiadający pokaźny dorobek twórczy. Niektórzy z nich odeszli na zawsze pozostawiając nam swoją wyjątkową twórczość, z niektórymi spotkamy się podczas wernisażu 10 czerwca 2018 roku połączonego z otwarciem wystawy końcoworocznej studentów naszej Akademii…"

 

Laureaci Nagrody to twórcy o ogromnym dorobku, znani nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wielu z nich już nie żyje, a ich artystyczne osiągnięcia zapisały się na trwałe na kartach polskiej historii sztuki. Spośród 17-tu laureatów, 16-tu jest absolwentami krakowskiej ASP, a 9-ciu jej byłymi pedagogami. Pomimo, że Nagroda dotyczy jednej, konkretnej wystawy, jest swoistym hołdem dla wieloletniej pracy, którą podsumowuje każdy kolejny, autorski pokaz.

 

Wystawa będzie czynna do 1 lipca 2018 r., od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-17.00.


ASP_w_Krakowie_01ASP_w_Krakowie_02ASP_w_Krakowie_03ASP_w_Krakowie_04ASP_w_Krakowie_05ASP_w_Krakowie_06ASP_w_Krakowie_07ASP_w_Krakowie_08ASP_w_Krakowie_09ASP_w_Krakowie_10ASP_w_Krakowie_11ASP_w_Krakowie_12ASP_w_Krakowie_13ASP_w_Krakowie_14

pikto wojtkiewicz_wernisazWpisany przez Monika Żarnowska 13.06.2018r. Ostatnia zmiana 13.06.2018r.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć