Prof. Adam Wsiołkowski nagrodzony za książkę "Moja Akademia"

Zapraszamy na uroczystość wręczenia nagrody „Krakowska Książka Miesiąca Czerwca” i wieczór autorski prof. Adama Wsiołkowskiego, autora nagrodzonej książki „Moja Akademia”. Spotkanie odbędzie się 28 czerwca 2018 r., o godz. 18.30 w Klubie Dziennikarzy pod Gruszką (ul. Szczepańska 1) i poprowadzi je Zofia Gołubiew.

 

moja asp

Prof. Adam Wsiołkowski wybitny krakowski malarz i grafik, były rektor ASP w Krakowie, opisał swoistą autobiografię, w której zawarł swoją drogę od studenta do rektora w krakowskiej Akademii. Poprzez pryzmat własnej historii prezentuje codzienne życie uczelni od końca lat 60. ubiegłego wieku aż po współczesność – radości i troski artystów, relację mistrz-uczeń, na jakiej opiera się nauczanie, przeradzającą się często w przyjaźń; przedstawia także dylematy związane z zarządzaniem tak wyjątkową społecznością, gromadzącą silne indywidualności. Bogato ilustrowane wydawnictwo obfituje w anegdoty i sytuacje humorystyczne, a jednocześnie ma dużą wartość historyczną ukazując życie w Akademii na przestrzeni ostatniego półwiecza. Pełen ciepła i humoru styl narracji pozwala czytelnikowi wejść w świat artystów, który dla większości ludzi jest dość hermetyczny i niezrozumiały.

 

Książka Adama Wsiołkowskiego uświetnia wspaniały jubileusz dwustulecia krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, najstarszej polskiej uczelni plastycznej. Autor nawiązuje do najlepszych tradycji – nie jest pierwszym rektorem, który spisał swoje wspomnienia: przed nim był Julian Fałat.

 

Prof. Adam Wsiołkowski - urodzony w 1949 r. w Krakowie. Studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych; dyplom w 1973 r.

W tymże roku rozpoczyna pracę pedagogiczną w Akademii, uzyskując w 1992 r. tytuł profesora. Prowadzi pracownię malarstwa. W latach 2008–2012 był rektorem ASP.

Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę. Autor cyklów malarskich „Matnia” (od 1972), „Zjawisko” (od 1974), „Miasto nieznane” (od 1979), „Autoportret” (od 1979), „Obecność” (od 1984), „Felek i ja” (od 2003). W roku 1973 opracował projekt kolorystyki zewnętrznej elektrowni „Dolna Odra” pod Szczecinem. Uczestniczył w około 200 wystawach w Polsce i wielu krajach świata. Miał ponad 60 wystaw indywidualnych, m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Berlinie, Nowym Jorku, Pradze, Paryżu, Norymberdze i Kijowie.

Laureat wielu nagród w konkursach malarstwa, rysunku i plakatu. W 1991 roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki RP za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne, w roku 2012 nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wkład w rozwój wyższego szkolnictwa artystycznego; Nagrodę Województwa Małopolskiego „Ars Quaerendi” w 2015 r.; Nagrodę Miasta Krakowa w 2015 r.; Krzyż Kawalerski Orderu Polonia Restituta w 2013 r. W latach 1981/82 przebywał w USA na półrocznym stypendium Fundacji Kościuszkowskiej, uzyskując tam stypendium Fundacji Ford & Rockefeller.

Jest wiernym panem jamnika szorstkowłosego Felka Trzeciego.

Prace w zbiorach: Muzea Narodowe w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Kielcach; Muzea Okręgowe w Tarnowie i Toruniu, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum ASP w Krakowie; Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego; Muzeum Lubelskie w Lublinie; Muzeum Chełmskie w Chełmie; Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy; Muzeum Miasta Jaworzna; Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży; Muzeum Częstochowskie; Muzeum Plakatu w Wilanowie; kolekcja Centrum Sztuki „Studio” im. S.I. Witkiewicza w Warszawie; kolekcja ostromecka Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy; Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu; Bank Przemysłowo-Handlowy w Krakowie; galerie BWA w Poznaniu, Sieradzu i Białymstoku; Fundacja Malarstwa Polskiego w Lesku; The New York Public Library, Polish Institute of Arts & Sciences, The Kosciuszko Foundation – Nowy Jork; muzeum Mondriaanhuis w Amersfoort w Holandii; muzeum Fundación Antonio Pérez w Cuenca w Hiszpanii oraz kolekcje prywatne w kraju i za granicą.

 

Więcej na

fb

 

Adam-Wsiolkowski

 

Nagroda Krakowska Książka Miesiąca powołana została w 1995 r. przez Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie. Pomysłodawcami i realizatorami tego przedsięwzięcia byli Jan Pieszczachowicz, wówczas redaktor naczelny Wydawnictwa Fogra oraz Janusz Paluch, ówczesny dyrektor Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w Krakowie. W czerwcu 2017 r. Nagroda Krakowska Książka Miesiąca, decyzją Prezydenta Miasta Krakowa, przeniesiona została do Biblioteki Kraków. Pracami jury przyznającego nagrody od początku kieruje Jan Pieszczachowicz, krytyk literacki i redaktor naczelny miesięcznika „Kraków”. W skład jury wchodzą: prof. Stanisław Burkot, dr Stanisław Dziedzic, Zofia Gołubiew, dr Karolina Grodziska, Wacław Krupiński, Janusz M. Paluch, prof. Stanisław Stabro, Marcin Wilk, prof. Jacek A. Wojciechowski, dr Elżbieta Zechenter-Spławińska. Przez minione lata w pracach jury uczestniczyli także prof. Jacek Bomba, prof. Janusz Bogdanowski, prof. Adam Małkiewicz, dr Andrzej Nowakowski oraz prof. Janusz K. Otrowski.

pikto adam_wsiolkowski

 Wpisany przez Monika Żarnowska 14.06.2018r. Ostatnia zmiana 25.06.2018r.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć