Grupa MULTImedia ogłasza open call do szóstego numeru kwartalnika

Grupa MULTImedia ogłasza open call do szóstego numeru kwartalnika online. Hasłem przewodnim wydania będzie "Trans". Kwartalnik objęty jest patronatem JM Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie prof. Stanisława Tabisza.

 

TRANS zakłóca statyczność i wyprowadza nas z miejsca, w którym się znajdujemy: w stronę tego, co poza. Poza określoną przestrzeń i czas. Poza narzucone granice, schematy i definicje. Poza tożsamość. Poza siebie. Będąc w TRANSIE, znajdujemy się w stanie obniżonej - bądź podwyższonej - świadomości. Jest więc tym samym wykroczeniem poza to, co towarzyszy nam w naszej codzienności jako określona, spójna, zamknięta podmiotowość. Wyrywa nas przy tym nie tylko z samych siebie, ale i z otoczenia, w którym się znajdujemy. TRANS może wynikać z zatracenia. W tym zatraceniu gubimy kontakt nie tylko z pewną częścią własnego "ja", ale i z pozostałymi ludźmi i rzeczywistością, którą tworzą. TRANS jest otwarciem do wyjścia. I samym wyjściem. Jest wyrazem usilnej potrzeby, by wyjść poza to, co nas otacza, i w czym utknęliśmy. TRANS sam w sobie jest także podnieceniem, ekstazą i oszołomieniem. Uniesieniem. Będąc w TRANSIE, otwieramy się na inne stany: hipnozy, jawy, półsnu, wyzwolonej wyobraźni, wizji i objawień. TRANS wykracza poza to, co biologicznie i społecznie narzucone w sferze płci i seksualności. Wyzwala ze schematów i znosi bariery. Uwalnia z determinizmów i ustalonych punktów identyfikacji. Pozwala odkryć siebie na nowo. TRANS jest nie tylko otwarciem i wyjściem - jest przede wszystkim obietnicą, że można istnieć w tym, co poza. Myśleć poza. Tworzyć poza. Wzrastać poza. Z prawem do samego dążenia.

Amelia Sarnowska

Zachęcamy do nadsyłania tekstów (literackich, krytycznych, naukowych, publicystycznych, popularnonaukowych) oraz prac wykonanych w różnych mediach (malarstwo, grafika, fotografia, film, wideo, obiekty artystyczne, instalacje, dokumentacje performance, muzyka) do kolejnego wydania.

Grupa MULTImedia prosi o dołączenie do zgłoszenia biogramu autora. W sytuacji zgłoszeń prac wizualnych reprodukcje max. 1 MB. (wideo - link do You Tube lub Vimeo).

 

Materiały należy przesyłać na adres e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Deadline: 19 sierpień 2018 r.

 

Publikacja: wrzesień 2018 r.

 

Oprócz kwartalnika online, planowane są również wydarzenia towarzyszące.

 

Zasady pisowni dla autorów:

  • główny tekst artykułu należy sformatować wedle następujących zaleceń: Times New Roman 12 pkt.; marginesy 2,5 cm; interlinia 1,5 pkt., justowanie obustronne;
  • tytuły książek, dzieł wizualnych i muzycznych, artykułów, wywiadów etc. należy zapisywać kursywą, natomiast czasopism – w cudzysłowie;
  • cytaty w cudzysłowie polskim: „…”; cytaty w obrębie cytatu zwykłego – w cudzysłowie ostrokątnym: »…«; opuszczony fragment tekstu cytowanego oznaczyć należy wielokropkiem w nawiasie okrągłym: (…);
  • skróty (np., m.in., tzw., r., w. i inne) prosimy rozwijać; w adresach bibliograficznych stosujemy: przeł. (zamiast tłum., przekł.), por. (zamiast zob.), red. (zamiast pod red.), tamże (zamiast ibidem), dz. cyt. (zamiast op. cit.);
  • przypisy (odpowiednio sformatowane: Times New Roman 10 pkt., interlinia 1,15 pkt.) należy zapisywać wedle poniższych wzorów:

G. Deleuze, Bartleby, czyli formuła, w: tegoż, Krytyka i klinika, przeł. B. Banasiak, P. Pieniążek, Wydawnictwo Officyna, Łódź 2016, s. 120-127.
A. Margalit, Emocje przypomniane, przeł. T. Kunz, w: Historie afektywne i polityki pamięci, red. E. Wichrowska, A. Szczepan-Wojnarska, R. Sendyka, R. Nycz, Instytut Badań Literackich PAN, Warszawa 2015, s. 83.
por. M. Bal, A gdyby tak? Język afektu, przeł. M. Maryl, „Teksty Drugie” 2007, nr 1-2.
J. Bourke, The Story of Pain. From Prayer to Painkillers, Oxford: Oxford University Press 2014, s. 58-61.
Every Film Rapes the Viewer. SPIEGEL Interview with Director Michael Haneke, w: http://www.spiegel.de/international/spiegel/spiegel-interview-with-director-michael-haneke-every-film-rapes-the-viewer-a-656419.html[dostęp: 12 listopada 2017].

 

Więcej na

fb

 

 

pikto 6_multimediaWpisany przez Monika Żarnowska 26.06.2018r. Ostatnia zmiana 23.11.2018r.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć