Teatr im. Juliusza Słowackiego pokazał nową kurtynę wg projektu Wyspiańskiego. Projekt zrealizowały osoby związane z krakowską ASP.

Staraniem Krzysztofa Głuchowskiego, dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz dzięki środkom przekazanym przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego w Teatrze powstała druga kurtyna oparta na szkicu Stanisława Wyspiańskiego z 1892 roku. Pracami malarskimi pokierował Tadeusz Bystrzak, artysta, malarz, rzeźbiarz, scenograf i projektant wnętrz. Ukończył studia na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni prof. Ryszarda Otręby.

 

Twórczość Tadeusza Bystrzaka obejmuje zarówno malarstwo sztalugowe, iluzjonistyczne i wielkoformatowe, jak i wzornictwo szkła artystycznego i użytkowego. Od wielu lat z dużymi sukcesami zajmuje się projektowaniem i realizacją różnego rodzaju przestrzeni publicznych i komercyjnych, w tym słynnej kopii obrazu Henryka Siemiradzkiego „Pochodnie Nerona”. Kierował on zespołem, w skład którego wchodzili absolwenci krakowskiej ASP: Marta Wojtuszek z Wydziału Grafiki i Staszek Juszczak z Wydziału Form Przemysłowych oraz studentka Alicja Wójcik z Wydziału Grafiki.

 

Nowa kurtyna Wyspiańskiego będzie używana zamiennie z istniejącą od 124. lat, słynną kurtyną Henryka Siemiradzkiego.

 

Wyspiański od swojego debiutu w 1898 roku związany był z Teatrem Miejskim (obecnie Teatrem im. Juliusza Słowackiego), kształtował go artystycznie, pisał, tworzył scenografię do prapremier własnych dzieł i reformował myślenie o teatrze. To tutaj w 1901 roku wystawił swoje „Wesele”, a po jego sukcesie powierzono mu inscenizację „Dziadów” Adama Mickiewicza. Było to pierwsze w Polsce wystawienie tego dramatu, Wyspiański połączył wszystkie części dzieła Mickiewicza w całość, z jego adaptacji korzystano przez kolejnych 20 lat. Za europejskim sukcesem Teatru Miejskiego stały dzieła i inscenizacje Stanisława Wyspiańskiego.

 

Mało kto wie, że w 1892 autor „Wesela” stanął też do konkursu na projekt kurtyny w Teatrze, przedłożył wówczas pracę o nazwie „Z moich fantazyj”. Mimo, że konkurs został rozstrzygnięty, wygrali go artyści mało znani, kurtynę ostatecznie zamówiono u Henryka Siemiradzkiego. Obecna dyrekcja przy wsparciu Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego chce przypomnieć o tym zdarzeniu, a widzom i odwiedzającym Teatr dać namacalny dowód na to, jak ważny był ten młodopolski twórca.

 

Odsłonięcie nowej kurtyny namalowanej według projektu Stanisława Wyspiańskiego miało miejsce 9 października 2018 r. 

 

Podczas jubileuszowej inauguracji roku akademickiego 2018/2019 Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, która odbyła się 16 października 2018 r. w sali balowej Teatru im. Juliusza Słowackiego, odbyło się odsłonięcie popiersia Stanisława Wyspiańskiego.

 

Źródło informacji www.

 

Fot. Grzegorz Mart i Dawid Ścigalski © Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

 

Kurtyna Wyspianskiego_ASP_w_Krakowie_01

 

Kurtyna Wyspianskiego_ASP_w_Krakowie_02-1

 

Kurtyna Wyspianskiego_ASP_w_Krakowie_03-1

 

pikto kurtynaWpisany przez Monika Żarnowska 05.11.2018r. Ostatnia zmiana 05.11.2018r.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć