Zapraszamy na wernisaż wystawy "Dotyk Wolności"

Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie


prof. Stanisław Tabisz


Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie


Zbigniew Kazimierz Witek

 

zapraszają na wernisaż wystawyDOTYK WOLNOŚCI

 


zorganizowanej z okazji jubileuszów

 

200-lecia Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie


oraz

 

100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 

piątek, 9 listopada 2018 r., godz. 17.00

 

Pałac Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie


Kraków, pl. Szczepański 4

 

dotyk wolnosci_plakat

 

 

Wystawie towarzyszy katalog. We wstępie czytamy tekst JM Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie prof. Stanisława Tabisza zatytułowany "Wartość wolności...":

"...Z postaw wielu ludzi wynika, że wolność staje się w pewnych okolicznościach wartością ponad wszystko. Że jest taka cierpienia, upodlenia, pozbawienia godności i perspektyw granica, kres ostateczny dręczenia, maltretowania i zabijania, że człowiek staje, z czym ma w ręku, do ostatniej walki o kilka sekund człowieczeństwa i godności… Czasami marnujemy wolność i jej możliwość posiadania i użytkowania na co dzień. Kiedy ją mamy, zapominamy ją cenić, a kiedy tracimy - to dzieje się tak, jak ze szlachetnym zdrowiem, zaczynamy cenić wolność i dążymy do jej posiadania, poczucia, tak w zewnętrznym wymiarze, jak i wewnętrznym… Uczymy się wolności i ją wykorzystujemy, każdy dla swoich celów, ale czy te odrębne wolności są zbieżne z celami innych ludzi, czy w wolności nie obowiązuje jakiś konsensus, mądry kompromis i zgoda na jej powszechne i bardziej sprawiedliwe użytkowanie w relacjach międzyludzkich…?

Niezwykle gorąco dziękuję prof. Zbigniewowi Bajkowi, że pomimo wielu trudności i krytyki ze strony własnego środowiska, zdecydował się na olbrzymi wysiłek, aby stworzyć pewien zbiorowy obraz „dotyku wolności” pedagogów krakowskiej ASP i że kreatywnie zaakceptował ten bardzo ważny moment dla Polski i naszej Uczelni, a mianowicie 100-lecie odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz 200-lecie pełnienia artystycznej i edukacyjnej misji Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dziękuję bardzo serdecznie p. Jarosławowi Sellinowi, Wiceministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programowi Niepodległa za wsparcie finansowe wystawy oraz za życzliwe spojrzenie na historię najstarszej w Polsce i jednej z najstarszych w Europie wyższej uczelni sztuk pięknych. Dziękuję serdecznie p. Zbigniewowi Kazimierzowi Witkowi, prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie za współpracę i udostępnienie sal Pałacu Sztuki TPSP. Serdecznie podziękowania składam na ręce prof. Roberta Wolaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, za współpracę oraz wsparcie organizacyjne. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali i przyczynili się do zaprezentowania wystawy „Dotyk Wolności” w Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie. Dziękuję bardzo artystom i pedagogom, uczestnikom tej historycznej i jubileuszowej wystawy, którzy przyjęli zaproszenie do jej udziału… Vivat Polonia!!! Gloria Akademia!!!..."

 

Prof. Zbigniew Bajek wyjaśnia genezę powstania wystawy jubileuszowej „Dotyk Wolności”:

"...W pierwszych tygodniach 2018 r. do wszystkich profesorów i doktorów habilitowanych ASP dotarło zaproszenie podpisane przez Rektora prof. Stanisława Tabisza. Treść stanowiły między innymi następujące słowa:
W listopadzie 2018 r. minie 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Rocznica ta spotyka się z jubileuszem 200-lecia powstania najstarszej uczelni plastycznej w naszym kraju – Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Patron Akademii jest najbardziej wyrazistym przykładem zaangażowania artystów na rzecz wolności. Ów temat-problem nie może być obojętny nikomu, nie mniej środowisko artystyczne jest na niego szczególnie wyczulone. Potwierdzają to artyści-pedagodzy, absolwenci, studenci – z Akademią w Krakowie związani na przestrzeni jej historii. Także pokolenia wchodzące w dorosłość w latach Polski Ludowej mocno angażowały się w sprawy wolności. Dojrzewaliśmy do życia i do sztuki w okresie wielkich przemian, czynnie w nich uczestnicząc (m.in. Ruch Kultury Niezależnej). Wszyscy odczuliśmy dotknięcie tych lat. (...)
Do wystawy zapraszamy profesorów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, artystów-pedagogów reprezentujących różne dyscypliny artystyczne, różne konwencje formalne, różne światopoglądy... Intencją naszą jest, by pokazać potencjał twórczy osób związanych z ASP ale także ich zaangażowanie „w wolność” i nie chodzi tylko (bynajmniej) o zaangażowanie natury politycznej. Sztuka jest pochodną naszej wolności i niezależności. Poprzez aktywność twórczą wyrażamy wolność, manifestujemy ją, niezależnie jaką dyscyplinę uprawiamy.
Prace wybrane przez uczestników wystawy z własnych archiwów lub przygotowane specjalnie na nią, wykonane z użyciem różnych narzędzi i materiałów – od tradycyjnych po tzw. nowe media – ale także wypowiedzi na piśmie odnoszące się do tematu wystawy, zamierzamy opublikować w dużym, polsko-angielskojęzycznym albumie. W publikacji pojawią się także teksty krytyczne. Do wydawnictwa przywiązujemy wyjątkową wagę, zdając sobie sprawę, że dość szybko stanie się dokumentem historycznym obrazującym stan świadomości pracowników Uczelni w czasie Wielkiego Jubileuszu.
Dużą wagę przywiązujemy także do aranżacji wystawy: zamierzamy wpisać w nią symbolicznie 100 nieżyjących już twórców, ściśle z Akademią związanych, dla których wolność była tematem istotnym, którzy wolność manifestowali, którzy o wolność się dopominali. Przywiązanie do tradycji, ale jednocześnie otwartość na świat, na to, co aktualne i nowe, to cechy wyróżniające tych, którzy współtworzą Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.
Sztuka wciąż ma znaczący wpływ na budowanie świadomości społecznej. Artyści potwierdzają jakim dobrem jest niezależność, uczą szacunku dla tego co nasze, ale także dla tego co wspólne...
Nie ma prawdziwej (czytaj: podejmującej istotne problemy) sztuki tam, gdzie nie ma wolnych artystów.
Wystawę zatytułowałem „Dotyk Wolności”, symbolicznie nawiązując do ekspozycji którą przygotowałem na początku lat 90. w Krakowie oraz do projektów nazywanych „wolnościowymi”, które wespół ze studentami, doktorantami i artystami-pedagogami związanymi z Akademią realizuję od 10 lat w różnych miejscach Polski, Republiki Czeskiej i Niemiec. Projekty z „Wolnością” prze duże „W” w tytułach wyrastają z kontekstów historycznych, politycznych i artystycznych drugiej połowy XX wieku..."

 

Wystawa będzie czynna od 9 listopada do 2 grudnia 2018 r.


Więcej na

fb


Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".

logo niepodlegla


pikto dotyk_wolnosci
Wpisany przez Monika Żarnowska 28.10.2018r. Ostatnia zmiana 13.11.2018r.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć