W Galerii ASP trwa wystwa prof. Zbigniewa Bajka "Relikwiarze. Niepodległość marzeń"

W środowy wieczór, 7 listopada 2018 r. w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki otwarta została wystawa "Relikwiarze. Niepodległość marzeń". Wystawę otworzył JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie prof. Stanisław Tabisz. Ekspozycja stała się swoistym naczyniem do przechowywania cząstek wieloletniej pracy artystycznej prof. Zbigniewa Bajka. Zawiera motywy i elementy drogi twórczej przemyślane i przepracowane na nowo, potraktowane jako relikwie, pamiątki, przedmioty magiczne. Galeria ASP i Galeria Promocyjna pogrążyły się w półmroku przywołując atmosferę świątyni - bardzo osobliwej świątyni twórczości jednego artysty.

Wystawa zorganizowana została z okazji 60-tych urodzin prof. Zbigniewa Bajka i 35-lecia pracy twórczej artysty. Wydarzeniami towarzyszącymi był pokaz filmu "Kafka" autorstwa jubilata oraz koncert, podczas którego trzy utwory: When I am laid in earth (Henry Purcell), Schutze dzie flamme (Friedmann Geisler) oraz Stabat mater (Giovanni Battista Pergolesi) wykonali artyści z Niemiec a zarazem przyjaciele profesora prof. Ulrika Eller-Ruter i towarzyszący jej przy fortepianie Friedmann Geisler. Następnie Duo akordeonowe Amalgalis Duo  w składzie Ewa Grabowska-Lis i Daniel Liswykonali trzy utwory. Na zakończenie specjalny program zaprezentowali Donata Więcek (skrzypce), Ewa Grabowska-Lis (akordeon) i Janusz Sochacki (gitara).

Zbigniew Bajek - urodzony w Bojanowie w 1958 r. Studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie w pracowni doc. Zbigniewa Grzybowskiego; dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1984 r. Od 1983 r. zatrudniony jest na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni. w 2009 r. uzyskał tytuł profesora. Prowadzi Pierwszą Pracownię Interdyscyplinarną oraz przedmiot Wiedza o działaniach i strukturach wizualnych. W latach 2005-2010 prowadził kierunkową pracownię malarstwa dla doktorantów Środowiskowych Studiów Doktoranckich ASP w Krakowie. Od 2005 r. jest kierownikiem Katedry Interdyscyplinarnej. Realizuje przedsięwzięcia artystyczne, do udziału w których zaprasza artystów o uznanej pozycji, ale także doktorantów i studentów, m.in.: Kwadrat magiczny, Granice tożsamości, Czarno na białym, Wymiary Wolności, Labirynt Wolności, Szaleństwo Wolności, Kafka - przełamywanie granic. Uprawia malarstwo, rysunek, fotografię, realizuje instalacje oraz działania parateatralne; zajmuje się również projektowaniem graficznym: projektuje plakaty, wydawnictwa albumowe itp. W obrębie własnej twórczości jest autorem wielu projektów o charakterze interdyscyplinarnym: Budowanie Wieży Bajek, Żywioły, Pomiędzy Nilem a Jordanem, Wg Księgi Tobiasza, Raj utracony, Wolność jest kobietą, Kwadrat magiczny, Oswajanie obcego, Kafka - oswajanie obcego, Relikwiarze - niepodległość marzeń. Zorganizował ponad 60 wystaw indywidualnych (m.in. w Berlinie, Brukseli, Frankfurcie, Głogowie, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Kielcach, Lublinie, Monachium, Norymberdze, Nowym Jorku, Orońsku, Paryżu, Przemyślu, Radomiu, Rzeszowie, Sandomierzu, Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie, Zakopanem, Zamościu). Brał udział w ponad 300 wystawach zbiorowych prezentowanych w kraju i za granicą.

Wystawie towarzyszy katalog, w którym czytamy słowa prof. Adama Brinckena:

"Od zawsze Zbigniew Bajek był... Zbigniewem Bajkiem. Naznaczony danym mu imieniem, swym nazwiskiem BAJEK, siebie, innych i materie oznaczał lub piętnował. To określenie wybrał dla swych artystycznych działań w latach 80. on sam. Pisał Bajek, Bajek, Bajek... od prawej do lewej, od góry do dołu. Zagarniał tym czynem omal wszystko i wszystkich. Ludzi, ich ciała i czyste płótna. Wówczas mawiał, że to nieskażona zawidzeniem intencja wypływająca z tego co otrzymał w chwili urodzenia na własność.

Od zawsze miał swoje ciało. Swoją twarz przemieniał inną materią lub może chciał by to ona na nowo określała lub dopełniała jego samego. Ociekała bielą, czernią, lawą kolorów niekiedy zasychającą w gruzłowatości. Materią żywiołów i ziemi oraz fotograficznymi tatuażami fragmentów obrazów świata sztuki oznaczał swą twarz, także ciała innych, tym samym zadeklarowaną i wybraną dla swego życia przynależność, tożsamość. Wyraźnie, aż jednoznacznie utożsamił się ze sztuką. Oddychał nią, omal połykał, przebierał się w jej wielowiekowe odsłony. Zaczynał niegdyś od Rubensa - od rysunku, obrazu i odcisku swego ciała, by być wobec jego antwerpskiego Ukrzyżowania i Zdjęcia z krzyża...".

Bajek_ASP_w_Krakowie_11Bajek_ASP_w_Krakowie_12Bajek_ASP_w_Krakowie_13Bajek_ASP_w_Krakowie_14Bajek_ASP_w_Krakowie_15Bajek_ASP_w_Krakowie_16Bajek_ASP_w_Krakowie_17Bajek_ASP_w_Krakowie_18

Wystawa będzie czynna od 7 listopada do 9 grudnia 2018 r. od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-17.00.

pikto relikwiarze_wernisaz

Wpisany przez Monika Żarnowska 08.11.2018r. Ostatnia zmiana 08.11.2018r.