Zapraszamy na spotkanie poświęcone książce Zbyluta Grzywacza "O rysowaniu. Widzieć, wiedzieć, wyrażać. Eseje i wykłady o sztuce oraz teksty o dydaktyce artystycznej"

Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

prof. Stanisław Tabisz

 

Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Zbyluta Grzywacza

Joanna Boniecka

 

Kierownik Wydawnictwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

Małgorzata Płazowska

 

zapraszają na spotkanie poświęcone książce

 

 

Zbyluta Grzywacza

 

O rysowaniu. Widzieć, wiedzieć, wyrażać

 

Eseje i wykłady o sztuce oraz teksty o dydaktyce artystycznej

 

 

Redakcja i opracowanie Joanna Boniecka

 

środa, 14 listopada 2018 r., o godz. 18.00

 

w Auli ASP w Krakowie, pl. Matejki 13

 

W spotkaniu udział wezmą: Joanna Boniecka, Małgorzata Komorowska, Mirosław Sikorski, Jacek Waltoś, Krystyna Zachwatowicz

 

Prowadzenie: Adam Brincken


Zbylut  Grzywacz_okladka

 

Tę książkę można nazwać testamentem artysty i credo nauczyciela. Artysta malarz, współtwórca legendarnej grupy Wprost (1966-1986), erudyta i belfer z pasją, językiem zrozumiałym, plastycznym i pełnym humoru mówi w niej o sztuce i dydaktyce w relacji z życiem. Zdumiewa różnorodnością form wypowiedzi: od krótkiego szkicu, przez wykład – gawędę czy literacki esej ukazujący naturę artystycznego widzenia, aż po pełne głębokiego namysłu i pionierskich wizji programy nauczania. Choć wiele z rozważań dotyczy rysunku, który jest „uczciwością sztuki” (Ingres), książki nie należy bynajmniej traktować jako pomoc jedynie w nauce rysunku dla adeptów sztuki. Sensem kształcenia artystycznego według Zbyluta Grzywacza jest bowiem budzenie i rozwijanie postaw twórczych, wezwanie do samopoznania i podjęcia indywidualnego ryzyka w świecie sztuki. A nade wszystko wezwanie do wolności.

pikto grzywaczWpisany przez Monika Żarnowska 06.11.2018r. Ostatnia zmiana 15.11.2018r.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć