W Galerii ASP trwa wystawa "Mistrzowie Mistrzów"

Do 13 stycznia 2019 r. w Galerii ASP (Kraków, pl. Matejki 13) można oglądać wystawę zatytułowaną "Mistrzowie Mistrzów". Na ekspozycji prezentowane są prace dziesięciu rzeźbiarzy związanych z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Autorami dzieł są: Jerzy Bandura, Stefan Borzęcki, Czesław Dźwigaj, Antoni Hajdecki, Marian Konieczny, Krzysztof Nitsch, Jerzy Nowakowski, Bogusz Salwiński, Wanda Ślędzińska, Aleksander Śliwa.

Wernisaż wystawy odbył się w środę, 19 września 2018 r. Wystawę otworzył JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie prof. Stanisław Tabisz, Dziekan Wydziału Rzeźby dr hab. Ewa Janus prof. ASP, kurator wystawy prof. Krystyna Orzech oraz kurator Galerii ASP Margarita Vladimirova. Inicjatorem i pomysłodawcą projektu jest prof. Czesław Dźwigaj.

Wystawa jest kolekcją prac rzeźbiarskich pięciu nieżyjących już profesorów Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz ich wychowanków. Ekspozycja koncentruje się wokół zagadnień formalnych i filozoficznych. Wystawa została zorganizowana z okazji rocznicy 70-lecia istnienia Wydziału. W swoich założeniach jest hołdem złożonym przeszłości i teraźniejszości, który poprzez zestawienie prac różnych pokoleń artystów oraz opracowanie tekstowe w postaci katalogu ze wspomnieniami profesorów pozwoli studentom i młodszej kadrze pedagogicznej Wydziału Rzeźby poznać historię jednostki oraz pozostawić w archiwaliach uczelni informacje o wybitnych pedagogach. Prezentowana na wystawie retrospektywa ostatnich kilkudziesięciu lat pozwala nie tylko dostrzec i zaznaczyć historyczny wymiar działalności kręgu akademickiego – obejmujący minione i aktualne stulecie – ale także objąć refleksją kilka przyszłych dziesięcioleci, których jesteśmy i będziemy bezpośrednimi współtwórcami i uczestnikami. Każe ona również zastanowić się nad kondycją człowieka-artysty i byciem w przyszłości.

Wystawie towarzyszy katalog. Kurator wystawy prof. Krystyna Orzech pisze w nim:

"...W przyjętym haśle "Mistrzowie Mistrzów" nie chodzi wyłącznie o wymiar ponadczasowyznaczenia tych słów. Idea wystawy wiąże tytułowe hasło "Mistrz" (nie bez przyczyny!) ze słowem "doskonałość". Doskonałość to całość absolutna, harmonijna, pozbawiona jakichkolwiek braków. W tym wypadku mowa o cechach określających osobę, jej umiejętnościach i wytworach, czyli dziełach. Doskonałość moralna i duchowa osobowości jest osiągana jedynie poprzez doskonalenie ducha i nieskazitelne postępowanie. Doskonałość dokonań, wytworów - dzieła można osiągnąć poprzez doskonałe założenie środków artystycznego wyrazu w owym dziele. Doskonałość nauczania to proces, na drodze którego możemy osiągnąć wszechstronną perfekcję harmonijnie łączącą przymioty ducha i ciała człowieka..."

Wystawa będzie czynna od 17 grudnia 2018 r. do 13 stycznia 2019 r. od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-17.00

Wpisany przez Monika Żarnowska 14.12.2018r. Ostatnia zmiana 14.01.2019r.